Je rozmiestnenie semien pri sejbe dôležité?

Mnohí záhradkári si kladú otázku: “Oplatí sa strácať čas tým, aby som pri sejbe ukladal semienka do pôdy na určitú vzdialenosť, alebo je lepšie nasypať ich veľa a po vzídení rastliny preriediť? Zdravý sedliacky rozum, ale aj teoretické poznatky a mnohoročné skúsenosti hovoria, že každý jedinec, aj ten rastlinný, potrebuje pre svoj rast a vývoj zabezpečenie základných podmienok (priestor, živiny, svetlo, vodu ,…). Tieto sú pre dané miesto a čas limitované. Čím viac jedincov sa tiesni na jednotke plochy, tým menej pripadne na jedného. Už len zvážením tohto faktu sa pestovatelia oddávna snažili o presný výsev – presné rozmiestnenie semien na ploche. Dôležitá pritom bola aj cena a množstvo spotrebovaného osiva. 

Pri nesprávne urobenom hustom výseve sa minie 10 až 20-násobok skutočnej potreby. A to, čo navyše vysejeme, musíme veľmi prácne z porastu odstrániť (vyjednotiť). Keď to neurobíme, môžeme sa neskôr len sťažovať, že namiesto peknej mrkvy, petržlenu, cibule, reďkovky sme dopestovali neduživé tenké a nepoužiteľné jedince. Navyše pri jednotení môžeme poškodiť aj rastliny, ktoré chceme ponechať. 

Ako teda správne rozmiestniť semená? Minimálne by sme mali poznať doporučený spon (t.j. vzdialenosť riadkov a vzdialenosť rastlín v riadku). Tento údaj je spravidla uvedený na obale nakupovaných semien. Je dobré, keď poznáme i klíčivosť osiva. Vyjadruje sa v percentách a udáva počet vyklíčených semien zo 100. Dá sa zistiť skúškou klíčivosti. Čím je klíčivosť nižšia, tým viac semien potrebujeme vysiať, aby nám vyrástol dostatočný počet jedincov. Osivárske firmy pripravujú aj špičkové osivá pre profesionálnych pestovateľov s klíčivosťami nad 90%, ale to sa výrazne prejavuje aj na cene týchto osív. Nie všetky klíčivé semená, ktoré sa dostanú do pôdy, vyklíčia a vyrastú. Hovoríme o poľnej vzchádzavosti, ktorá vyjadruje v percentách počet vzídených rastlín zo 100 vysiatych semien. Závisí od kvality pôdy, predsejbovej prípravy, dodržania hĺbky sejby, počasia a mnohých iných faktorov. V zlých podmienkach môže dosahovať len 40-50 %, v dobrých 75-90%. 

Mohlo by vás zaujímať

Nepodceňujte správnu prípravu pôdy a hĺbku sejby

Rozhodujú o úrode Dobrá jarná príprava pôdy sa začína kvalitnou jesennou prípravou. Ak sme správne urobili jesennú prípravu, pri jarnej sa zameriame na šetrenie pôdnej… Čítaj ďaľej

Z uvedeného vyplýva, že ak chceme mať 100 rastlín, mali by sme vysiať 150 až 200 semien tak, aby boli čím rovnomernejšie rozmiestnené. Poviete si : hrach, fazuľa, kukurica, to sa ešte dá, ale čo taká mrkva, petržlen, cibuľa, reďkovka a rôzne kvety a bylinky. Semienka sú drobné – ako si s nimi poradiť. Už starí záhradníci miešali drobné semená s pieskom a potom ich pomocou soľničky (so zväčšenými dierkami) vysievali .Podobne môže poslúžiť i slamka alebo tenká trubička vložená do rožku vrecúška, cez ktorú padajú semienka do pôdy. Existujú však aj modernejšie spôsoby, ako si pomôcť s drobnými semenami. Už bežne sa v špecializovaných obchodoch dajú kúpiť obaľované semená, s ktorými sa pracuje oveľa pohodlnejšie. Sú väčšie, majú pravidelný tvar a často sú aj farebne upravené, aby sa dalo ľahko kontrolovať ich rozmiestnenie v pôde. Stačí ich len trpezlivo poukladať do riadkov. No a pre tých, ktorí nemajú tak veľa času a potrpia si na presnosť, poslúžia výsevné pásiky s presne rozmiestnenými semenami. S ich pomocou aj na malej hriadke a ručne dokážeme rozmiestniť semená tak presne, ako najmodernejšou sejačkou určenou pre profesionálov. Nemusíme sa trápiť ani s tým, koľko semien treba dať do pôdy a ako ich rozmiestniť. Výrobca to urobil za vás. Stačí dodržať doporučenú vzdialenosť riadkov. A aby Ste mohli siať aj pohodlne, môžete použiť sejačku výsevných pásikov Sevypa hobby, ktorá pri jednoduchom pohybe po pôde urobí ryhu – osivové lôžko, položí pásik, prihrnie ho a pritlačí. Súčasťou najnovšej verzie sejačky je značkovač, ktorý súčasne so sejbou jedného riadku vyznačí ďalší riadok.

www.sedos.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach