Pestujeme difenbachiu: Do akej miery je toxická?

Difenbachia je obľúbená dekoratívna interiérová rastlina s veľkými a pevnými listami ozvláštnenými zaujímavou kresbou. Čistí vzduch, je nenáročná na starostlivosť, skvele vyzerá v každej miestnosti, darí sa jej dokonca aj na chodbách či v kancelárii, ale zároveň je jedovatá. Do akej miery môže uškodiť našim domácim zvieratám alebo – nebodaj – deťom?

Je otrava difenbachiou skutočne problém?

Jedovatý účinok rastliny nastáva kvôli obsahu ihličkovitých kryštálov oxalátu (kyseliny šťaveľovej) a asparagínu, bielkoviny, ktorá sa v rastline nachádza. Jed sa prenáša cez šťavu v rastline, takže ho nájdeme v každej jej časti: v stonkách, v listoch a zriedkavejšie v koreňoch. Ak by sme rozžuli kúsok listu, tieto kryštály v ústach spôsobia pocit pálenia. Jed, ktorý táto interiérová rastlina obsahuje dočasne ochromuje schopnosť rozprávať.

Hrozba pre malé deti a domáce zvieratá

Samozrejme, dospelému človeku nenapadne žuť listy izbových rastlín. Čo však naši domáci miláčikovia alebo malé deti?  Zvyčajne je stav, ktorý vyvolá jed difenbachie len mierny a dočasný. I keď sú pre deti a domáce zvieratá problémy vážnejšie ako v prípade dospelých, účinky jedu nezvyknú ohroziť na živote. Najčastejšími pacientmi liečenými kvôli toxicite difenbachie sú deti mladšie ako 5 rokov.

Príznaky otravy difenbachiou:

  • opuch a pľuzgiere v ústach alebo na jazyku,
  • pocit pálenia v ústach alebo v hrdle,
  • nevoľnosť a zvracanie,chrapot,
  • ťažkosti s prehĺtaním.

Mohlo by vás zaujímať

Zornica

Zornica – veľké kvety v interiéri

Túžbu mať doma čosi rozkvitnuté, môže splniť zornica, ktorá púta veľkými kvetmi. Ak máte obavy, či sa im bude vo vašom interiéri dariť, poradíme vám,… Čítaj ďaľej

Ak si jed rukami prenesieme do očí, môžeme si poškodiť rohovku. Jedom podráždená koža je červená, páli alebo svrbí. Po prehltnutí jedu zvyčajne nastáva zvracanie alebo hnačka, niekedy aj ťažkosti s dýchaním.

Pri zvieratkách radšej nie

Jed je všeobecne nebezpečnejší pre domácich miláčikov – psy a mačky. Mačky i malé šteniatka rady ochutnávajú všetko čo nájdu, vrátane domácich rastlín. Žiaľ, v súvislosti s difenbachiou boli hlásené aj prípady smrti u psov, mačiek, králikov a vtákov v domácich podmienkach. Ak teda máte šteniatko, mačku, či voľne pohybujúce sa iné zvieratá, difenbachiu radšej doma nepestujte.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach