Pestujete filodendron?

Prezradíme vám, ako sa o filodendron starať, aby bol stále krásny a zdravý

Filodendrony sú fantastické izbové rastliny pre začínajúcich pestovateľov. Pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky a majú takmer 500 známych druhov. Úžasné na nich je, že tolerujú slabé svetelné podmienky a znesú aj mierne zanedbávanie. Vďaka jednoduchej starostlivosti a estetickému vzhľadu nie je zvláštne, že sú v domácnostiach, ale aj v kanceláriách také obľúbené.

Čo je filodendron?

Filodendrony sú jeden z najväčších rodov z čeľade Araceae. Vlastnosti filodendronov sa líšia od druhu k druhu, vrátane tvaru a veľkosti listov, veľkosti v dospelosti, rastu a farby listov. Spoločné majú najmä impozantné laločnaté listy, dlhé vzdušné korene a výraznú žilnatinu.

Sadenice majú listy v tvare srdca a keď rastlina dozrieva, nadobúdajú rôzne iné tvary – od veľkých sŕdc, ostrých hrotov až po hlboko laločnaté listy alebo listy plné otvorov a štrbín.

Názov „philodendron“ je gréckeho pôvodu, „philo“ znamená láska a náklonnosť, a „dendron“ znamená strom. Názov teda opisuje vlastnosti popínavých rastlín, ktoré sa vo voľnej prírode obtáčajú okolo stromov.

Poznáme dva základné druhy filodendronu: popínavé a nepopínavé odrody. Nepopínavé majú zvyčajne listy rozmiestnené tak blízko seba, že stonka je sotva viditeľná a tvoria vzdušné korene.

Ako sa bude filodendronom dariť

Tak, ako pri každej rastline aj úspech pestovania filodendronu spočíva v nájdení správnej rovnováhy vody, živín, klímy a slnečného žiarenia. Jedným z najdôležitejších faktorov pri starostlivosti o filodendron je manažment vlhkosti.

Tieto rastliny uprednostňujú dobre priepustnú, trvalo vlhkú, ale nie podmáčanú pôdu. Keď je pôda príliš mokrá, korene nedokážu prijať živiny a kyslík. Škodlivé baktérie a huby budú mať raj. Substrát by mal maž mierne kyslé pH 5,0 – 6,0. Pripravíme ho kombináciou jedného dielu bežnej zeminy, jedného dielu rašeliny a jedného dielu perlitu.

Mohlo by vás zaujímať

No url provided!

Výber kvetináča

Dobrým pravidlom pri výbere kvetináča je, aby korene rastlín zaberali asi tretinu nádoby. Takto bude mať dostatok priestoru na rast a zároveň zabráni hnilobe koreňov. Nádoba musí mať drenážne otvory pre odtok prebytočnej vody.

Filodendron zalievame, keď preschne horných 5 cm kvetináčovej zmesi. Raz za mesiac mu doprajme hnojivo bohaté na dusík.

Rastliny nezabudnime z času na čas prestrihať, najlepšie je rezať nad uzlom listu, aby sme podporili vetvenie. Odrezané kusy môžeme nechať zakoreniť vo vode a budeme mať nové rastlinky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach