Slnečné alergie na vzostupe

Pôsobenie slnečného žiarenia na kožu dokáže významne ovplyvniť stav kože, funkciu všetkých systémov, ktoré sa v koži prejavujú i celkový zdravotný stav. Nevyhnutnosť slnečného žiarenia pre metabolizmus vitamínu D i jeho priaznivé pôsobenie na psychiku sú iste nespochybniteľné, UV žiarenie sa využíva i na liečbu niektorých kožných ochorení.
Slnečné alergie na vzostupe
 
Bohužiaľ ale pôsobenie UV žiarenia vedie i k poškodenie kože, najmä vyvolaním oxidačného stresu a vznikom voľných kyslíkových radikálov, ktoré môžu spôsobiť nevratné zmeny v štruktúre buniek i tkanív. UV žiarenie vyvoláva vznik pigmentácie kože, čo je vyhľadávaný a pozitívne hodnotený účinok, okrem toho je ale zodpovedné za predčasné starnutie kože, zmenu imunitnej reaktivity kože a iste sa podieľa i na vzniku radu kožných chorôb označovaných súhrnne ako slnečné alergie alebo fotodermatózy.
 
Ich výskyt sa v posledných desaťročiach stále zvyšuje. UV žiarenie ale môže vyvolať aj vznik rakoviny kože.

Prim. MUDr. Eva Rasochová k tejto téme hovorí:

„Fotodermatózy sa objavujú typicky po oslnení kože a väčšinou na jar po prvom intenzívnejšom vystavení kože slnečnému žiarenie. Vyvolávajúce príčiny sú veľmi pestré, môžu to byť rôzne látky aplikované zvonku na kožu – kozmetické prípravky ako sú mydlá, pleťové krémy, laky alebo tužidlá na vlasy, najmä parfumované. Niektoré chemické látky ako je napríklad decht alebo rôzne rastlinné výťažky z citrusov, zeleru či napríklad boľševník. Na ich vzniku sa ale môžu podieľať tiež vnútorne užívané lieky – antibiotiká, lieky na vysoký tlak a rad ďalších. Dochádza k prudkému rozvoju spektra nových liekov, z ktorých niektoré majú ako typický vedľajší účinok zvýšenú citlivosť kože voči slnečnému žiareniu. Nesmie sa zabúdať tiež na rôzne podporné prípravky a doplnky stravy, ktorých sa užíva stále viac. Z vyvolávajúcich príčin nemožno vylúčiť ani úzky a častý kontakt s domácimi zvieratami a mnoho iných faktorov vonkajšieho prostredia. Pri vzniku slnečnej alergie je tak vždy nevyhnutné všetky možné vyvolávajúce príčiny starostlivo vylúčiť.

Existuje ale tiež rad fotodermatóz, u ktorých sa nepodarí žiadnu konkrétnu vyvolávajúcu príčinu preukázať. Patria medzi ne najmä polymorfná svetelná erupcia, solárna urtikária, juvenilná jarná erupcia, chronická aktinická dermatóza, aktinické prurigo a hydroa vakciniforme.

Fotodermatózy postihujú častejšie mladších dospelých jedincov, ale existujú i varianty vyskytujúce sa už u detí. Patria medzi ne juvenilná jarná erupcia, aktinické prurigo a hydroa vakciniforme.

Kožný fototyp vznik slnečnej alergie neovplyvňuje. I keď tmavšia koža obsahuje viac pigmentu, ktorý ju chráni pred škodlivým pôsobením slnečného žiarenia, nechráni väčšinou pred vznikom slnečnej alergie. Fotodermatózy sa vyskytujú i u jedincov tmavej pleti alebo u indiánov.

Najčastejšia fotodermatóza sa nazýva polymorfná svetelná erupcia (PLE – polymorphous light eruption). Postihuje výrazne častejšie ženy než mužov asi v pomere 4 : 1 a objavuje sa prevažne medzi 20. – 40. rokom veku. Vzniká väčšinou po prvom dlhšom oslnení počas víkendov alebo dovoleniek, takže môže zhoršiť ich kvalitu. Ochorenie nie je možné preukázať žiadnym špecifickým laboratórnym vyšetrením, diagnóza sa stanovuje na základe vzhľadu kožných prejavov, ich vzniku v nadväznosti na oslnenie a priebeh ochorenia, prípadne je možné urobiť histologické vyšetrenie.

Solárna urtikária je vzácna fotodermatóza prejavujúca sa vznikom žihľavkových pupeňov veľmi skoro po oslnení a počas niekoľkých hodín opäť mizne.

Juvenilná jarná erupcia postihuje malé deti približne vo veku 5 – 15 rokov, u ktorých po jarnom oslnení dochádza k vzniku pľuzgierikov na ušných lalôčikoch. Ochorenie väčšinou samo mizne počas niekoľkých týždňov.

Chronická aktinická dermatóza pripomína ekzém, vzniká spočiatku na oslnených partiách kože, ale môže sa šíriť i na miesta kryté odevom, máva chronický priebeh.

Aktinické prurigo sa prejavuje vznikom silno svrbiacich uzlíkov na koži, na partiách chronicky vystavených slnečnému žiareniu. Začína sa často už v detstve, počas puberty môže odznieť, ale niekedy vydrží až do dospelosti. Je častejšie u dievčat a žien.

Hydroa vakciniforme je veľmi vzácna fotodermatóza vznikajúca v detstve. Asi ako jediná je častejšia u chlapcov. Prejavuje sa vznikom pľuzgierikov na oslnených partiách kože, objavujú sa väčšinou v lete. Po zahojení môžu zostávať okrúhle jazvy.

Vzhľadom na to, že základnou vyvolávajúcou príčinou fotodermatóz je slnečné žiarenie, je tiež základným liečebným postupom ochrana pred slnečným žiarením, čo nie je úplne jednoduché, pretože vylúčiť úplne slnečné žiarenie zo života nemožno. Na vzniku fotodermatóz sa podieľa ako UVA tak UVB žiarenie, a preto je nutná intenzívna ochrana pred oboma typmi UV spektra používaním moderných vysokých UVA a UVB faktorov. Samozrejmosťou je i ochrana odevom, najmä u ťažších prípadov fotodermatóz.

Skúša sa tiež vonkajšia i systémová aplikácia látok s antioxidačnými účinkami. V niektorých prípadoch pomáha „ otužovanie kože „ fototerapiou. To znamená terapeutické ožarovanie kože UVA alebo UVB žiarením. Vždy je nevyhnutné vylúčiť možnú vyvolávajúcu príčinu vo zvonku alebo vnútorne aplikovaných liekoch a iných prípravkoch.“

Dermokozmetické tipy:

OCHRANNÝ KRÉMOVÝ GÉL NA OPAĽOVANIE PROTI SLNEČNEJ ALERGII SPF 25/SPF 50+
Príjemný krémový gél na opaľovanie pre účinnú ochranu pred slnečnými alergiami. Chráni pokožku pred spálením i následným poškodením pôsobením slnečného žiarenia.

REGENERAČNÝ GÉL PO OPAĽOVANÍ PROTI SLNEČNEJ ALERGII
Ľahký gél s chladivým efektom je ideálny na starostlivosť o citlivú pokožku po slnení. Príjemne ochladzuje a intenzívne regeneruje pokožku vystavenú slnečnému žiareniu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach