Vysoké ihličkové podpätky – prečo je to sexi?

Prečo ženy nosia vysoké ihličkové podpätky, keď je to také nepohodlné?

Nie je mi celkom jasné, prečo niektoré ženy s takou obľubou nosia nepohodlné lodičky alebo sandáliky na ihličkových podpätkoch, na ktorých sa takmer nedá ani chodiť? Navyše, ak si potom, keď si topánky konečne vyzujú, niektoré od bolesti ani nohy necítia…?

Vanda

ihličkové podpätky
stock.adobe.com

Vanda,

Vieš, kto a prečo vymyslel tú eskamotérsku disciplínu – ženské topánky na ihličkových podpätkoch? Pôvodne boli opätky výsadou japonských gejší a mali prispieť k ich povestnej cupitavej chôdzi, keďže to boli vlastne vylepšené dreváky. Do Európy sa tento trend dostal v 16. storočí z Blízkeho východu, kde boli súčasťou mužského jazdeckého úboru. Ženy ich začali používať najmä pre schopnosť topánok opticky zmenšiť nohu. Navyše pôsobili ako mini-chodúle ponad všetky nečistoty a splašky, ktoré sa v tom období nachádzali na ulici. Definitívne prerazili v polovici 19. storočia v módnych veľkomestách ako Paríž alebo New York, keď sa dámy v nich ukazovali na promenádach, pri korzovaní po bulvároch či v kaviarňach. Až po skončení II. svetovej vojny prišli do módy ihličkové podpätky. Tentoraz už aj ako estetický prvok vďaka skracovaniu sukní. Vysokými opätkami sa totiž napnú a zaoblia lýtka. V tejto dobe aj vznikol obchodnícky slogan „High heels, happy homes“ (Vysoké opätky, šťastné domovy).

Čo si o nás myslia muži?

Kedy sme sexi?
Ako nás vidia?
Páči sa im na nás to, čo si myslíme, že sa im určite páči?

Názory na to, čo je sexi a čo nie, bývajú rôzne. Je všeobecne známe, že ženy a muži môžu mať na jednu a tú istú vec, jav, alebo situáciu úplne rozdielne názory. Skrátka, mužom sa môžu zdať príťažlivé úplne iné veci, ako nám, ženám  .

Urobme si teda vo veciach jasno a pozrime sa na náš ženský svet tak trochu očami muža. V našej rubrike vám svet mužských názorov, túžob a prianí priblíži náš spolupracovník Lucian.

Tento autor 7 kníh o partnerských vzťahoch, sexe a erotike písal dlhé roky pre ženské časopisy ako Slovenka, Eva, Rodina, Ženský magazín, magazín Moderná žena, Rebecca, Beauty and Woman, ale aj pre Playboy, či Kankán a teraz píše exkluzívne práve pre vás.

Vaše otázky pre Luciana môžete posielať na woman@woman.sk