Ako často ultrazvuk?

Dobrý deň, rada by som sa vás spýtala na váš názor – ako často je dobré a vhodné robiť ultrazvuk v tehotenstve – vzhľadom na šírenie vĺn, ktoré majú predpokladané aj negatívne vlastnosti. Kedy môže matke a dieťaťu uškodiť a do akej miery sú podľa vás dnes používané „soná“ bezpečné pre matku a malé dieťatko? Som v šiestom mesiaci a keď som bola hospitalizovaná kvôli predčasnej predpôrodnej činnosti, mi ho v priebehu týždňa robili šesťkrát a teraz po upokojení stavu asi raz za týždeň. Je to v poriadku? Nebude dieťa nejako poznačené?

Ďakujem, Slávka

Ako často ultrazvuk

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Ohľadne používania ultrazvuku v tehotnosti je potrebné odlíšiť bezproblémový priebeh tehotnosti a komplikácie v tehotnosti – Váš prípad. V normálnej tehotnosti sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva SKRÍNINGOVO celkovo 3x počas tehotnosti a to približne v 10., 20. a 30. týždni tehotnosti, takto je celých 40 týždňov rovnomerne kontrolovaných. Pri patologickom priebehu tehotnosti – napr. hospitalizácii, závisí počet ultrazvukových vyšetrení od diagnózy, použitie nie je obmedzené, napr. v prípade podozrenie na poruchu fetoplacentárnej jednotky je možné merať prietok pupočníkom aj denne.

Od zavedenia ultrazvukových prístrojov do pôrodníckej praxe tieto prekonali obrovský technologický pokrok a ich použitie je prísne sledované na miliónoch žien, najmä Americkou asociáciou pre bezpečnosť ultrazvuku v pôrodníctve. Ak by sa vyskytli čo len podozrenia na poškodenie plodu ultrazvukovým vyšetrením, znamenalo by to najmä v U.S.A. množstvo súdnych žalôb, čo sa doteraz nestalo. Navyše, ako isto viete, po 13. týždni tehotnosti je vývoj plodu ukončený, a teda k vrodeným vývojovým chybám už logicky dôjsť nemôže.

Určité extrémne vyšetrenia v prvom trimestri sa pre istotu nevykonávajú (hlavne použitie tzv. pulzného Doppleru), bežné klasické 2D vyšetrenie žiadne poškodenie plodu nevykazuje ani v prvom trimestri. Druh sondy je nepodstatný. Naopak prínos vyšetrenia je veľmi vysoký a prakticky určuje ďalší postup v tehotnosti.

V budúcnosti Vám odporúčam pýtať sa lekára na bezpečnosť akéhokoľvek vyšetrenia, ktoré Vám má byť robené ešte pred jeho uskutočnením, nie až po jeho vykonaní, máte právo vyšetrenie odmietnuť, tiež máte právo na informácie. Výhovorka na strach opýtať sa, respektíve na nedostatok času personálu je neopodstatnená.

S pozdravom

MUDr. Tomáš Danys, PhD.
Gyndanys, s.r.o.
Gynekologická ambulancia
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach