Som v prechode?

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Mám 42 rokov a keďže mi už druhý mesiac namiesto menštruácie prišlo len špinenie, začínam mať obavy, či už nejdem do „prechodu“. Prosím Vás, ako sa tieto zmeny prejavujú, v akom veku a kedy mám vyhľadať lekára – a aká existuje pomoc. Moja mamička skončila s menštruáciou vo veku 45 rokov.

Ďakujem, Petra

Som v prechode

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Klimaktérium (laicky „prechod“) je obdobie života ženy, kedy dochádza k postupnému vyhasínaniu funkcie vaječníkov. Rok po menopauze nastáva ďalšie obdobie, ktoré označujeme ako postmenopauza. To znamená, že v postmenopauze prežije žena takmer tretinu svojho života. Menopauzu je možné zistiť, až keď žena nemala menštruáciu 12 mesiacov a nemá na to iné dôvody (napr. odstránenie vaječníkov a pod.). Začiatok tohto obdobia je  individuálny a je ovplyvňovaný rôznymi faktormi: prekonané ochorenia, stav výživy, rodinná dispozícia. Nástup vzniku ovplyvňuje aj chirurgické odstránenie oboch vaječníkov, ožarovanie malej panvy alebo chemoterapia.

Žiaden biologický marker na zistenie nástupu menopauzy neexistuje, je úplným nezmyslom takéto neexistujúce vyšetrenie žiadať od lekára. Klimakterický syndróm je súbor ťažkostí, ktoré sprevádzajú obdobie prechodu, nemusí byť vždy prítomný. Za predčasnú menopauzu sa považuje taká, ku ktorej dôjde u ženy mladšej ako 40 rokov.

Nedostatok ženských hormónov vedie k výskytu rôznych príznakov, ktoré možno pozorovať v klimaktériu a nazývajú sa klimakterický syndróm. V období prechodu sa u ženy objavujú vegetatívne, vazomotorické a psychosomatiké ťažkosti. Príznaky sú často spojené s menštruačnými poruchami, nepravidelnými alebo silnými cyklami.

Najskôr sa objavia tzv. krátko trvajúce ťažkosti: návaly tepla, nočné potenie, kolísavé nálady, neschopnosť koncentrácie, poruchy menštruačného cyklu, pocit búšenia srdca. Následne dochádza k prejavom na pošvovej sliznici, čo sa prejaví pocitom suchosti a pálenia a bolestiam pri pohlavnom styku, a nie menej často dochádza aj k prejavom inkontinencie moču a opakovaným zápalom močových ciest.

Z dlhodobého nedostatku estrogénov plynú ťažkosti ako poruchy srdcovocievneho systému a osteoporóza. ktorá je spôsobená nadmerným úbytkom kostnej hmoty a  má za následok zvýšenú lámavosť kostí, najmä stehennej, zápästia a stavcov.
Návaly sa vyskytujú u 82% žien v priebehu prvého roku po menopauze a 25% žien nimi trpí 5 a viac rokov.

Hormonálna substitučná liečba (ženskými sexuálnymi hormónmi estrogénmi a progestogénmi) je liečebnou metódou pre ženy v prechode a v období po ňom. Táto liečba pomáha odstraňovať ťažkosti žien, ale má aj preventívne účinky najmä proti osteoporóze a ochorenia srdca.

Najčastejšou formou podania sú tablety. V zásade existujú dva základné spôsoby podania: sekvenčná kombinovaná a kontinuálna kombinovaná liečba.

Sekvenčná kombinovaná liečba sa približuje situácii vo fertilnom (plodnom) období života ženy. Estrogény sa podávajú 28 dní. Počas prvých 12 dní tablety obsahujú len estrogén, ďalších 10 dní kombináciu estrogén a progestogén. Cyklické podávanie progestogénu navodí arteficiálny/umelý/ menštruačný cyklus.

Pre pacientky viac rokov po menopauze je vhodná kontinuálna kombinovaná liečba, kedy žena užíva lieky bez prestávky a nekrváca.
U pacientok po odstránení maternice sa dáva estrogénová terapia bez progestogénu.

Akýkoľvek problém v období prechodu je dôvodom na návštevu gynekológa.

MUDr. Tomáš Danys, PhD.

Gyndanys, s.r.o.
Gynekologická ambulancia
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44
www.gyndanys.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach