Anorexia a bulímia

Otázka:
Prekonala som anorexiu aj bulimiu je tomu asi 7 mesiacov čo nezvraciam. Momentálne neviem koľko mám kíl, možno už asi 43 kg. Vysoká som 163 cm a mám 25 rokov. Jem nízkotučné jedlá, nejem vyprážané mäso, tuky iba olivový olej. Prosím vás poraďte mi ako mám pribrať bez jojo efektu a nepribrať iba na bruchu. Ako mám cvičiť, keď chcem pribrať na nohy a vyformovať dolné brucho. Aké cviky mam cvičiť koľko sérií. Je lepšie cvičiť ráno alebo večer? Ako to vlastne je? Cvičila som ráno naťahovačky a brušáky, ale zdalo sa mi za som pochudla, tak som s tým okamžite prestala. Prosím odpovedzte mi prečo sa nemajú jesť zemiaky, ryža a cestoviny. Prosím o skorú odpoveď. Zatiaľ ahoj.
Vaša Maja.

bulimia

Odpoved:
Problematika regulácie telesnej hmotnosti, obezita a poruchy príjmu potravy anorexia a bulímia majú veľa spoločného. Spoločné je skreslené vnímanie vlastného tela, nevhodné prežívanie vlastnej hmotnosti a postavy a príjmu potravy. Kontrole telesnej hmotnosti a príjmu jedla je venovaná nadmerná pozornosť a sú prítomné nevhodné stravovacie návyky. Kvalitu života výrazne ovplyvňuje strach z nadváhy. Nadmerná starostlivosť o telesnú hmotnosť a telesné tvary je stredobodom záujmu a takmer neustále zamestnáva myseľ.

Základom liečby porúch príjmu potravy je komplexný prístup, ktorý ovplyvňuje klienta vo všetkých rovinách osobnosti – biologickej, psychickej a sociálnej. Priority liečby určujú individuálne osobitosti a charakter zmeny správania.

Z Vašej otázky je zrejmé, že máte záujem zvýšiť svoju hmotnosť a zároveň dosiahnuť kvalitatívnu zmenu konkrétnych telesných partií. Verím, že ak by sme sa stretli osobne, okrem otázok, ktoré ste napísali, by ste mi položili mnohé ďalšie.

Jediná odborná rada, ktorú Vám môžem dať, aj keď s ňou možno spokojná nebudete je, aby ste sa nepokúšali dosiahnuť telesné zmeny sama. Mali by ste začať spolupracovať s odborníkmi, ktorí Vám na všetky Vaše otázky dajú odpovede postupne, usmernia Vás pri zostavovaní jedálnička a zostavia cielený cvičebný program, ktorým dosiahnete zmeny, ktoré chcete. Spolupráca s odborníkmi Vám ponúka možnosť vytvoriť správne stravovacie návyky a istotu objektívneho hodnotenia dosiahnutých zmien výživového správania. Pomôže Vám položiť pevné základy správneho stravovania do budúcnosti. Minimalizujete možnosť recidívy ochorenia a jo-jo efektu, získate šancu, že zmena životosprávy bude trvalá a navždy.

Túto radu Vám dávam preto, lebo najzávažnejšou chybou, ktorej sa klienti trpiaci poruchami príjmu potravy dopúšťajú, je snaha zvládnuť zmenu hmotnosti samostatne. Chudnutie na vlastnú päsť, je najčastejšou spúšťačom a príčinou nevhodného správania, ktoré vedie k rozvinutiu príznakov choroby so všetkými jej dôsledkami.

PhDr., Mgr. Katarína Skybová
kompliment®
štúdio štíhlej línie