Kondómy alebo Ochrana aj zábava

Telesná láska na každé písmeno

Pre všetkých, ktorých zaujímajú šteklivé témy sexu a erotiky, je tu nová e-kniha od spisovateľa Gustáva Murína “Abeceda sexu a erotiky alebo Telesná láska na každé písmeno”. Na ochutnávku prinášame zopár ukážok, tentoraz písmeno “K”.

Kondómy
https://www.shutterstock.com

Podľa „Metamorfóz“ Antonia Liberalisa boli vynálezcami kondómu Rimania. Znovuobjavenia sa dočkal tento ochranný prostriedok v 16. storočí vďaka talianskemu lekárovi Gabrielovi Follopiovi.

Najstaršia známa antikoncepčná metóda

Mužský kondóm je najstaršou známou antikoncepčnou metódou. Už náhrobné dosky spred 3 000 rokov nájdené v starom Egypte znázorňujú muža, ktorý má na svojom penise natiahnutý akýsi plátenný obal. Tieto obaly boli jasne farebné, takže  nie je jasné, či sa snáď nejednalo o akýsi módny doplnok, ktorý mal zvýšiť mužskú príťažlivosť. U starých Rimanov boli v obľube zvieracie mechúry, ale pravdepodobne slúžili viac ako ochrana pred infekciou, než ako antikoncepcia.

Skutočný kondóm sa podarilo vyrobiť v roku 1564. Taliansky anatóm Gabriel Fallopius prišiel s nápadom navliecť na penis akési puzdro zhotovené z ľanového plátna napusteného olejom, spolu so zvláštnym roztokom proti infekcii. Fallopius tvrdil, že vynašiel ochranu pre mužov pred pohlavnými chorobami (napríklad syfilisu) a testovaní muži sa skutočne nenakazili. Odborníkmi na kondómy sa stali (ako inak) Francúzi. Kondómy vyrábané z najjemnejších čriev zvierat a rýb dokonca vyvážali.

O zhruba 150 rokov neskôr začali byť prezervatívy zo zvieracích vnútorností dostupnejšie, boli ale dosť drahé a používali sa niekoľkokrát. Naši prapredkovia ich označovali za brnenie proti potešeniu a sieť proti infekcii…

A práve francúzsky dizajnér Jean-Claude Degan sa v 90-tych rokoch minulého storočia rozhodol povzniesť povesť francúzskych kondómov. Chcel vyjsť v ústrety 15 % užívateľov, keď navrhol svoj model Manix King Size (18,5 cm dlhý a 5,6 cm široký). Môže ho vraj využiť aj väčšina slobodných mužov, ktorí nie sú prírodou až tak obdarení. Stačí, ak škatuľku s týmto modelom kondómu voľne pohodia pri dámskej návšteve v spálni, alebo na palubnej doske auta predtým, než pristúpi fešná stopárka. Toto „umelecké dielo” totiž prekračuje zavedenú „euromieru”, ktorou je schválená dĺžka kondómu – 15,2 cm.

Kondómy – podceňovaná ochrana

Podľa výskumov Sociálno-pedagogického ústavu v Berlíne sa viac ako 70 % mužov vyjadruje o prostitúcii pozitívne. Avšak „gumu” odmietne priemerne 16 % zákazníkov, čo pri odhadovanej kapacite 1,2 až 1,6 milióna platených sexuálnych stykov týždenne určite nie je málo… Ešte horšia je situácia u tých, ktorí dávajú prednosť análnemu sexu, kde je riziko najväčšie. Bez prezervatívu ho s prostitútkami praktikovalo viac ako 10 %, ďalších 14 % ho používa len občas… Francúzska štúdia síce hovorí o tom, že užívanie kondómov stúpa v posledných rokoch najmä u mladých ľudí, súčasne ale konštatuje, že sa vo Francúzsku tejto ochrane vyhýba tretina heterosexuálnych mužov, polovica heterosexuálnych žien a štvrtina homo/bisexuálnych mužov. Ani tí, ktorí kondóm používajú, ale nie sú dôslední… Pri svojom poslednom zaznamenanom pohlavnom styku len 18 % francúzskych mužov a 11 % žien použilo tento ochranný prostriedok. I v poriadkumilovnom Švajčiarsku používa kondóm iba 52 % mladých ľudí. Najväčšou hrozbou sú však nové trhy lásky v postkomunistických krajinách strednej a východnej Európy.

Podľa správ BBC na Ukrajine dramaticky stúpa počet infikovaných vírusom HIV najmä v dôsledku nárastu užívania drog a prostitúcie bez ochrany kondómom. V prípade narkomanov sa vírus HIV bez použitia ochrany, bohužiaľ, prenáša aj na ich manželky, či partnerky a za týchto podmienok splodené deti. Odborníci túto vlnu šírenia vírusu HIV nazývajú druhým Černobyľom. Týždenne takto na Ukrajine pribudne až 300 nových postihnutých. A zatiaľ najspoľahlivejšou prevenciou stále zostáva kus latexu v navlhčenom priehľadnom balíčku – kondóm.

Versace a tí ostatní…

Pozornosť vyvolalo zistenie, že vo Veľkej Británii u manželských párov s jedným HIV pozitívnym partnerom došlo i napriek používaniu kondómu v 17 % prípadov k prenosu nákazy. Jediným rozumným vysvetlením je nedôsledné, alebo len občasné používanie tejto ochrany. Fámy o tom, že vírus HIV ľahko prenikne pórmi latexu vyvracia fakt, že tento vírus môže prežiť len v bunkách. A tie sú vždy väčšie ako priechodnosť stien kondómu.

Nespoľahlivé požívanie kondómov sa tragicky prejavilo v prípade neobvyklej vzbury väzňov v juhoafrickom Kingstone. Spoluväzni pri nej zabili mnoho homosexuálnych väzňov, ktorých podozrievali, že napriek ich tvrdeniu o používaní kondómov (rozdávaných zadarmo) spôsobili šírenie AIDS. Podobné pozadie mala séria vrážd v júli 1997 vrcholiaca zastrelením známeho módneho návrhára Versaceho priamo na prahu jeho domu vo Washingtone. Niekoľkonásobný vrah, pár dní potom vypátraný na hausboote neďalekej rieky, sa tak údajne pomstil. A to tým, o ktorých predpokladal, že mu s láskou darovali tiež smrtiacu infekciu HIV.

Mohlo by vás zaujímať

kondómy

Prečo nosí môj muž medzi dokladmi kondómy?

Ahojte, mám také zvláštne tajné trápenie: Minule mi manžel telefonoval, že si asi zabudol doma puzdro s dokladmi a chcel sa uistiť, či to naozaj nechal… Čítaj ďaľej

Kondóm ako suvenír

Pre väčšie potešenie žien majú niektoré typy kondómov na povrchu rôzne výbežky, jeden model je dokonca na špičke vybavený latexovou korunkou. Tá má u žien vyvolávať vraj pravé divy. Škoda len, že si výrobcovia nevšimli, že ženské pohlavie je vo vnútri minimálne inervované. Slúži totiž nielen na rozkoš, ale aj ako pôrodná cesta. Väčší úspech asi budú mať u žien (najmä profesionálok) anglické prezervatívy Lucky Rip ochutené ako čokoláda, kokosový orech či banán, ale aj so širokým výberom alkoholových chutí od likéru cez šampanské až po whisky. Tie, čo to majú rady korenené, iste poteší príchuť indického karí. Celkom iným smerom sa vydali nemeckí výrobcovia. Mužským zákazníkom vychádzajú v ústrety kondómami vo farbách ich obľúbeného futbalového klubu. Ich partnerkám možno len želať, aby takto vyzbrojený fanúšik vydal za celú futbalovú jedenástku. V Japonsku na pôvodný účel kondómov asi celkom zabudli. Dostanete ich ukryté v golfovej loptičke, kompaktnom disku alebo cigaretovej škatuľke. Na trhu sú aj čokolády vo forme prezervatívu a napodobeniny kaktusov, na ktorých kvitnú kondómy. Nemožno sa čudovať, že takmer dve tretiny z nákupov takýchto kondómov patria do sféry recesie. Prekvapujúce je skôr to, že recesistkami sú najmä japonské ženy. Že by boli tieto mužské „mini-obleky“, z ich kritického pohľadu, naozaj už len na smiech?

Ak máte záujem o e-knihu od Gustáva Murína Abeceda sexu a erotiky alebo Telesná láska na každé písmeno, kliknite na: www.martinus.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach