Viacgeneračná domácnosť: Starý trend sa vracia

Viacgeneračná domácnosť: Starý trend sa vracia, ako vám pomôže pri výchove detí?

Tak, ako väčšina vecí v živote má multigeneračné bývanie svoje klady a zápory. Dnes, keď je bývanie pomerne drahé a obavy o zamestnanie rastú, mnoho rodín začína fungovať ako kedysi. Dospelé deti sa rozhodnú pre bývanie s rodičmi z viacerých dôvodov. Jednak to znamená úsporu financií a riešenie bytovej otázky, navyše, rodičia ich podporia aj pri výchove detí. Samozrejme, sú aj negatíva.

Bývanie viacerých generácii spoločne znamená, že sa nikdy nebudeme cítiť osamelo, vždy budeme môcť niekoho požiadať o pomoc a určite sa nájde niekto, kto nám postráži a zabaví potomka, kým si vybavíme, čo treba. Výhoda je aj vo varení – prípravou spoločných jedál ušetríme a nebudeme sa musieť o jedlo pre seba vždy starať, jednoducho bude navarené. Nákupy i upratovanie si rozvrhneme. Všetko môže klapať skvele, ak sme sa vopred dohodli na pravidlách.

Negatíva viacgeneračného bývania

Viac generácií pod jednou strechou môže narušiť existujúcu rodinnú dynamiku. Bezpochyby je to psychicky náročné. Niektorí dospelí sa návratom k rodičom menia opäť na deti: očakávajú, že rodičia sa o nich postarajú, či dokonca, že budú prať, variť a riešiť aj ich deti. Najčastejší problém viacgeneračných domácností je však iný: je to zmätočný prístup k výchove detí, ktoré v konečnom dôsledku na to doplatia. Ak majú naši rodičia úplne iný názor na výchovu vnuka alebo vnučky ako my, nebude to fungovať bez akceptovania jasných pravidiel.

Mohlo by vás zaujímať

Každá rodina sa háda

Rodina sa háda – priemerné hádky trvajú pätnásť minúť denne V každej rodine sa z času na čas vyskytne situácia, že niekomu „prasknú“ nervy a… Čítaj ďaľej

Nedajme si zasahovať do súkromia a výchovy

Ďalším nemalým problémom je priestor a súkromie. Starí rodičia, ktorí majú nadmieru času sa neraz zvyknú až priveľmi zaujímať o náš život a riešiť ho. Stanovme si už od prvých dní, alebo ešte skôr ako sa nasťahujeme hranice a zodpovednosť. Porozprávajme sa s ostatnými členmi rodiny o tom, aké máme očakávania. Každý v rodine by mal mať povinnosti a tiež by mal prispievať do fungovania rodiny aj finančne. Predebatujme štýl výchovy našich detí. Účinné je spísať si tabuľku, ktorú budú mať na očiach všetci. Dohodnime si raz týždenne rodinné stretnutia, na ktorých predebatujme, čo nefunguje a čo by malo byť inak. Základom viacgeneračného fungovania je čistý stôl – otvorené riešenie problémov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach