Púpava lekárska alias dobré trávenie

Latinsky: Taraxacum officinale
Ľudovo: ľví zubec, mlieč, pampeliška, smotánka, maslový chlieb

U nás je bežným druhom. Rastie najmä na čerstvých dobrých lúkach, na pasienkoch, na medziach, pri krajoch ciest, na poliach, v ovocných sadoch a záhradách. Vyhovujú jej takmer všetky druhy pôdy. Je veľmi odolná. Odoláva aj tým najväčším letným horúčavám a suchu.

Púpava ako liečivá rastlina

Púpava lekárska nie je len odolnou burinou, ale je aj významnou liečivou rastlinou. Púpava lekárska sa celé stáročia používala na liečbu žlčníkových a pečeňových ťažkostí, ale aj pri tráviacich problémoch a horúčke. Okrem toho sa mladé lístky používali do šalátov alebo sa pripravovali ako chutná zelenina. Pražený koreň púpavy sa niekedy používal ako náhrada kávy.

  • Rastlina obsahuje inulín, taraxacín, vitamíny, saponín, cholín, väčšie množstvo minerálnych látok a fytoncídy (látky, ktoré majú podobné účinky ako antibiotiká).
  • Obsahové látky majú močopudný, žlčopudný efekt, ovplyvňujú tvorbu slín a žalúdočnej šťavy, regulujú stolicu – pôsobia priaznivo na metabolizmus.
  • Zlepšuje chuť do jedla a trávenie.
  • Obsahuje vitamín C a väčšie množstvo minerálov, ktoré organizmus potrebuje.
  • Podporuje detoxikáciu organizmu, preto sa odporúča pri chronických reumatických ťažkostiach.
  • Pomáha pri problémoch so žalúdkom a žlčníkom, používa sa proti zápalom pečene a močových ciest, proti obličkovým kameňom a ako močopudný a protihlístový prostriedok.
  • Koreň sa používa nielen liečebne, ale po primeranej úprave aj ako náhradka kávy.
  • Púpava patrila k najbežnejším druhom jarnej šalátovej zeleniny.

Liečivý koreň púpavy

Vo fytoterapii sa používa koreň púpavy. Korene rastliny zbierame v jeseni, keď listová ružica začne schnúť (september – október) alebo na jar (marec). Sušia sa v tieni, alebo v sušiarni pri teplote 40 °C. Korene sušíme dotiaľ, kým pri prelomení už nevyteká mliečna šťava. Korene zozbierané na jeseň obsahujú viac liečivých látok, uskladňujú sa na vzdušnom a suchom mieste.

Mohlo by vás zaujímať

Púpavový med

70 minútSuroviny na púpavový med: 400 g púpavových kvetov, 2 chemicky neošetrené pomaranče, 2 chemicky neošetrené citróny, 1,5 l vody, 1 kg želírovacieho cukru 2:1 Postup:… Čítaj ďaľej

Prípravky z púpavy posilňujú funkcie pečene, žlčníka, preto sa používa pri zápaloch pečene, ochoreniach žlčníka – žlčníkové kamene, pri nedokonalom rozklade tukov, i ako diuretikum (močopudný prostriedok) pri zápaloch a kameňoch v obličkách a močovom mechúre. Používa sa tiež ako protihlístový prostriedok. Okrem toho stimuluje látkovú výmenu, zlepšuje chuť do jedla, trávenie, účinkuje pri žalúdočných a črevných ťažkostiach (žalúdočnom a črevnom katare, meteorizme a zápche), používa sa pri cukrovke (list púpavy).

Príprava záparu:

Narezané suché korene používame vo forme záparu alebo odvaru. Dve čajové lyžičky narezaných koreňov zalejeme 200 ml vriacej vody. Necháme vylúhovať 30 minút. Po precedení pripravené množstvo vypijeme naraz – večer pred spaním. Odvar pripravíme tak, že jednu polievkovú lyžicu narezaných koreňov varíme 10 minút v 500 ml vody. Užívame 100 ml odvaru štyrikrát denne.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach