Scleranthus alebo Sklerant ročný

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku. V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr.Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Scleranthus alebo Sklerant ročný (Scleranthus annuus)

Scleranthus

Charakteristika blokovaného stavu:

“Jeden človek nemôže kormidlovať dva člny odrazu,” tak hovorí jedna stará ľudová múdrosť. A práve toto aj vystihuje podstatu človeka, ktorý sa nachádza v negatívnom stave Scleranthus. Títo ľudia doslova trpia ťažobou svojej nerozhodnosti, nedokážu sa rozhodovať.

Život im prináša rôzne možnosti, ale oni stoja, stagnujú a nevyvíjajú sa, pretože si nie sú istí, ako sa majú rozhodnúť. V tejto neistote svoje rozhodnutie odsúvajú, alebo ho úplne vytlačia z mysle, čím dávajú šancu tomu, aby ich vnútorné napätie ešte viac silnelo.

Konkrétny príklad:

“Stále mám v sebe takú dilemu. Neviem, ako sa mám rozhodnúť. Mám ísť do práce ráno električkou, alebo autobusom? Električkou to trvá dlhšie, ale cestujem krajšími ulicami, ako keď sa veziem autobusom. Potom, keď v práci dostanem niekoľko úloh odrazu, zaťažuje ma to, pretože neviem, s čím mám začať. Nedokážem rozoznať, čo je najdôležitejšie. Ale úplne najhoršie je to pri nakupovaní. Kúpiť si niečo na seba – to je úplná hrôza. Bu’d sa mi nič nepáči, alebo, naopak, chcel by som všetko odrazu. A keď sa mi páči nejaká košeľa, a oni ju majú v niekoľkých farbách, tak to tam niekedy úplne zúfalo stojím a neviem si vybrať…Alebo mi zavolá kamarátka a pýta sa ma, či chcem ísť večer do kina, alebo na nejaký muzikál. A ja to mám rozhodnúť! Sú to síce len také drobnosti, ale mňa to začína zaťažovať. Som z toho niekedy už dosť unavený,” zveril sa v rozhovore jeden mladý muž.

“Nechávam veci byť a nezaoberám sa nimi, a potom mi veľa ľudí vyčíta, že som nespoľahlivý a že vôbec nevedia, čo vlastne chcem. Ibaže často to neviem ani ja sám.”

Scleranthus je v sebe dosť často rozpoltený – na jednej strane vie, že by sa mal rozhodnúť, ale pretože nevie ako, necháva veci plynúť, je ich súčasťou a dúfa, že vonkajšie okolnosti nejako rozhodnú zaňho. Ale vzápätí nato sa cíti oslabený, že o svojich záležitostiach nerozhoduje sám.

Okolie túto jeho nerozhodnosť často cíti, a pretože nevie, s čím môže uňho počítať, na jeho podnety a nápady takisto často reaguje vágne. V dôsledku toho sa typ Scleranthus cíti ešte neistejšie. Asi najväčšou prekážkou je aj jeho kolísavá nálada – rýchlo sa pre niečo dokáže nadchnúť, a vzápätí zase zmení názor a už to, za čo sa zasadzoval, nie je zaujímavé.

Jeho energia sa takto neustále roztriešťuje do niekoľkých smerov, ale zaťažuje to aj jeho okolie.

Mohlo by vás zaujímať

Red Chestnut

Red Chestnut alebo Červený gaštan

Bachove kvetové esencie Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, … Čítaj ďaľej

Aký je negatívny stav Scleranthus?

Negatívny stav Scleranthus dokonalo vystihuje veta: “Nevie, čo chce.” Skvelým príkladom tohto stavu často bývajú zaľúbené páry: Na začiatku vzťahu vyzerá všetko nádherne, sme zaľúbení ako ešte nikdy v živote, do toho najdokonalejšieho partnera, akého sme kedy vôbec mohli stretnúť. Vtewdy všetko vyzerá úžasne, skvele, romanticky…

Po niekoľkých mesiacoch (psychológovia sa zhodujú, že niekedy už po troch či štyroch) však zvyčajne vysnívaný partner už nebýva tým, čím bol a niekedy už pri prvých problémoch dochádzame do fázy vytriezvenia… A vtedy odrazu už tento vzťah prestáva byť vzťahom, ktorý mal byť definitívne tým najlepším na celý život.

Typ Scelranthus v sebe nesie aj ďalšiu neistotu spojenú s rozhodovaním. Obáva sa, že ak sa raz nejako rozhodne, vzápätí príde do jeho života niečo iné, napríklad aj lepšie, a on sa bude chcieť rozhodnúť zase inak… Preto svoje rozhodnutia často mení a tak sa stále točí v jednom kruhu – takto sa môže stať, že v jednej chvíli sa doslova zasekne a už sa nechce rozhodovať vôbec. Strach zo zlého rozhodnutia je jedným z aspektov jeho negatívneho stavu.

Zo strachu, aby neurobil zlé rozhodnutie, bude radšej tápať v neistote…

Esencia Scleranthus pomáha v týchto situáciách dodať chýbajúcu vnútornú dôveru, že sa v našom konaní predsa len ukrýva nejaký hlbší zmysel a že aj keď ho hneď nemusíme vidieť a pochopiť, význam jednotlivých udalostí nám najlepšie ukáže až čas.

Potenciál v rozvinutom stave:

V pozitívnom stave majú ľudia typu Scleranthus schopnosť orientovať sa v zložitých situáciách, pretože vedia, čo je pre nich dôležité a kde sa nachádza ťažisko ich záujmu. Sú vyrovnaní a schopní nájsť optimálne riešenie pre danú situáciu.

Tým, že rozvíjajú schopnosť vybrať si a pre nejakú záležitosť, vec či stuáciu sa rozhodnúť.

Scleranthus rozvíja schopnosť k dosiahnutiu cieľa a dáva nám možnosť upevniť vnútornú sebadôveru a sebaistotu. Schopnosť rozhodnúť sa sám za seba je dôležitým aspektom ľudskej slobody – a tá stojí na jednom z najvyšších miest v živote.

Špecifikum esencie:

Scleranthus

V dnešnej dobe, keď na nás zo všetkých strán doliehajú rôzne “stopercentne najlepšie, najoverenejšie a najjedinečnejšie” možnosti a informácie, je niekedy naozaj ťažké vedieť sa rozhodnúť. Navyše, rozhodnúť sa správne. V tom máme všetci niečo spoločné – každý z nás sa chce vedieť správne rozhodovať. Ibaže pre každého to správne rozhodnutie vyzerá inak a môže znamenať niečo iné.

Ponúk z okolitého sveta je nepreberné množstvo a vo vyspelých spoločnostiach nechýba v materiálnej oblasti vôbec nič – okrem umenia voľby.

Marketingové spoločnosti a obrovské firmy sa nám snažia výber a rozhodovanie zjednodušiť “dokonalými” radami, že práve ich produkty a ponuka sú presne to, čo pre svoje šťastie a spokojnosť potrebujeme.

Ak sa niekto nachádza v negatívnom stave Scleranthus, nevie sa rozhodnúť, čo je pre neho najlepšie a tak sa mu všetky tieto reklamné odporúčania zdajú dôležité. A tak sa stáva, že dotyčný často ani nevníma, že moc rozhodovať o svojich potrebách dáva vlastne do rúk niekoho druhého – a tým sa ešte viac utvrdzuje v neistote.

Esencia Scleranthus v týchto chvíľach účinne pomáha nájsť vnútornú vyrovnanosť a schopnosť odpovedať si na otázku: “Čo vlastne naozaj v tejto chvíli sám pre seba chcem?”

Esencia SCLERANTHUS

Úprimná odpoveď na otázku:

“Čo pre seba práve v tejto chvíli chcem?”

prekonáva neistotu v rozhodovaní.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz