SPÄŤ
Zdravie

Clematis alebo Plamienok plotný

Od: Jana Vančová 14.6.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Bachove kvetové esencie

Liečitelia z ríše kvetov pre harmonizáciu tela i duše

Ak patríte k tým, ktorí už počuli veľa dobrého o Bachovej kvetovej terapii a jej zaujímavých liečivých účinkoch, určite vašej pozornosti neuniklo ani zaujímavé čítanie na túto tému, ktorému sme sa venovali v uplynulom roku. V tomto roku na toto zaujímavé čítanie nadväzujeme a postupne vám chceme predstaviť 38 kvetov pre zdravie, čiže 38 kvetových esencií Dr. Bacha, ktoré  reprezentujú 38 negatívnych emocionálnych stavov a nálad.

Myslíte si, že dokážete stanoviť svoj typ a vybrať si esenciu, ktorá je vhodná na liečenie vašich problémov? Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa, čo je charakteristické pre konkrétne typy.

38 kvetov pre zdravie

Clematis – alebo Plamienok plotný (Clematis vitalba)

Charakteristika blokovaného stavu:

Ľudia typu Clematis bývajú zvyčajne vizionári, rojkovia, introverti. Životnú radosť zvyknú hľadať vo svojich snoch a fantáziách, pričom city a intuícia sú pre nich rovnako dôležité ako rozum a logika. Svoje denné povinnosti zvládajú len vďaka schopnosti kedykoľvek uniknúť do svojho sveta túžob a predstáv, v očakávaní lepšej budúcnosti. Sú málo, alebo niekedy dokonca vôbec, ukotvení v súčasnosti, v momente teraz a tu.

Ich predstavy a sny sú útekom od reality, ktorá je pre nich často neznesiteľná a ťažká. Alebo aspoň tak sa im to zdá – v porovnaní s jednoduchým svetom fantázie a predstáv. Práve preto ani s realitou nechcú byť konfrontovaní a niet divu, že sa im kopia problémy, ktoré čakajú na ich rozhodnutie. Typ Clematis však pred nimi radšej uniká, dúfajúc, že budúcnosť bude jednoduchšia a ľahšia. 

Takýto človek si však neuvedomuje, že budúcnosť sa tvorí dnes a tu. Očakáva, že jeho predstavy sa jedného dňa naplnia, preto je pre tento typ charakteristická pasivita. Z toho vyplýva aj nesústredenosť, zábudlivosť a nezáujem o aktuálne dianie. Títo ľudia sú akoby viac obrátení do svojho sveta , ponorení do seba. Často hovoríme, že niekto chodí ako telo bez duše. A u typu Clematis možno naozaj pozorovať, že ich telo je síce prítomné, ale akoby ich duša lietala niekde v oblakoch (mávajú zasnený pohľad v očiach).

V negatívnom stave sa takíto ľudia uzatvárajú do seba, nekomunikujú so svojim okolím a v hlave si spriadajú jednu predstavu o lepšej budúcnosti za druhou. Nie je žiadnou výnimkou, že ľudia typu Clematis potrebujú veľa spánku , pretože práve spánok je pre nich jedinečnou možnosťou, ako uniknúť z reálneho sveta.

Medzi typy Clematis možno zaradiť aj ľudí, ktorí utekajú do práce a uzatvárajú sa do pracovných záležitostí, pretože nechcú vidieť problémy vo svojom osobnom živote, ktoré musia riešiť. Radšej za ukrývajú za hradbami práce a zodpovednosť nechávajú na svojom okolí, dúfajúc, že v budúcnosti to už také ťažké nebude. Nikdy však nekonajú agresívne, alebo zo strachu!

Typickým príkladom typu Clematis je napríklad aj žiačik základnej školy, ktorý síce sedí na vyučovaní, ale namiesto toho, aby počúval to, čo hovorí pani učiteľka, pozerá sa cez okno niekam do diaľky. Má svoj svet a školu vníma iba ako nutnú povinnosť, ktorú si musí odsedieť, zatiaľ čo jeho duch patrí niekam úplne inam. Clematis takýmto žiakom pomôže sústrediť sa na dianie okolo seba a vnímať to, o čom sa v škole hovorí. Odrazu možno zistia, že ten školský svet predsa len nie je až taký nudný…

V takýchto prípadoch sa odporúča podávať Clematis dlhšiu dobu, možno i niekoľko mesiacov.

Ľudia typu Clematis môžu v každodennom živote niekedy trpieť aj melanchóliou a nudou. je to preto, že prítomnosť sa im javí príliš nezaujímavá v porovnaní s ich fantáziami o budúcnosti. Nie je výnimočné, že takíto ľudia častejšie mávajú úrazy alebo rôzne menšie nehody. Ich pozornosť sa totiž neupiera na to, čo robia, ale na to, čo raz budú robiť. Okolie ich preto môže vnímať ako nepozorných, s nezáujmom o čokoľvek, čo sa okolo nich deje.

Ako pôsobí Clematis?

Clematis pomáha získať zdravý vzťah k dennej realite. Učí nás rozoznávať problémy tam, kde skutočne sú, a tvorivým idealizmom ich aj kreatívne riešiť. Ak ľudia typu Clematis v negatívnom duševnom stave používajú fantáziu a idealizmus k úniku z reality, v pozitívnom stave sú nesmierne kreatívni a sú schopní nachádzať nekonvenčné riešenia problémov aj vo chvíľach, keď iní už žiadne východisko nevidia.

Potenciál v rozvinutom stave:

Typ Clematis je vo svojej pozitívnej podstate tvorivý typ, ktorý dokáže správne odhadnúť situáciu a nájsť riešenie, pretože sa dáva na veci z nadhľadu. Sú to praví umelci života. Chápu súvislosť medzi dennou realitou a vyšším duchovným poslaním človeka. Práve tieto dva fenomény dokážu jedinečne prepojiť medzi sebou, a tak má ich denná realita duchovný zmysel i hĺbku. Súčasne ich spiritualita nie je len rojčením, ale je jasne spätá s dennou realitou. A v tom je napokon aj úloha nás všetkých – v bežných veciach denného života hľadať vždy hlbší zmysel a prepojenie, aby náš život získal jasnejší a hlbší zmysel a aby v ňom bol priestor pre radosť i kreativitu.

Špecifikum esencie Clematis:

Terapeuti a všetci, ktorí pracujú s Bachovými esenciami, všeobecne odporúčajú užívať Clematis najčastejšie po dlhšiu dobu – teda dlhšie než tri týždne, ako je to obvyklé pri iných esenciách. V tomto prípade to môžu byť dva až tri mesiace.

Vždy je však vhodné dĺžku užívania  dobre zvážiť a sledovať zmeny, ktoré nastávajú na emocionálnej úrovni.

Jednorazovo (po dobu niekoľkých  dní), alebo len v priebehu jedného dňa! je možné Clematis podávať študentom pred skúškou (okrem iných esencií), ak majú problém sústrediť sa na učenie, ktoré majú pred sebou. Rovnako aj vtedy, ak zabúdajú to, čo sa už naučili a ak je ich pozornosť zameraná na všetko možné, len nie na učenie.

Clematis je súčasťou Krízovej esencie, pretože má schopnosť vrátiť našu pozornosť a vedomie do prítomného stavu.

Práve v krízach alebo v náhlych situáciách, v akútnych stavoch – pri úraze, nehode a podobne – majú niektorí ľudia často tendenciu stratiť vedomie alebo odrazu zamdlieť. Clematis im pomáha prísť k sebe a byť v danej situácii aktívnymi.

Esencia CLEMATIS otvára tvorivú silu a pomáha realizovať vlastné predstavy.

Pokračovanie nabudúce

Všetky produkty môžete na Slovensku zakúpiť vo vybraných lekárňach, obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou a bio produktami.

Ich zoznam nájdete na www.bachovaterapie.cz

womangalérie VŠETKY