Dá sa riešiť bolesť svalov a kĺbov aj bez tabletiek?

Existuje jednoduchý spôsob!

Nepríjemný zdravotný problém, akým bolestivý pohybový aparát bezpochyby je, trápi čoraz mladšiu generáciu. Ako riešiť bolesť kĺbov a svalov bez tabletiek a zaťaženia trávenia? Riešenie existuje.

Sedavý spôsob života, zlé držanie tela, málo pohybu, úrazy. To sú len niektoré z príčin, ktoré spôsobujú dnes taký rozšírený fenomén – bolesť  pohybového aparátu. Spomínaný moderný životný štýl vedie k ochabnutosti spojivového tkaniva (šľachy, väzy, svaly atď.), teda vnútorných a vonkajších stabilizačných systémov. Tým dochádza k nedostatočnej stabilite chrbtice a ďalších kĺbov, čo vedie k nesprávnemu zakriveniu chrbtice a polohe kĺbov. Ak sa proti tomu nič nerobí, vedie to k predčasnému opotrebovaniu kĺbov, k poruchám medzistavcových platničiek a ku vzniku zápalu. Že niečo nie je v poriadku, zistíme rýchlo vďaka pocitom pálenia a bolesti vo svaloch, úponoch šliach, ale tiež kvôli bolesti chrbtice a kĺbov pri pohybe.

bolesť svalov a kĺbov
Zdroj: inPHARM

Takáto bolesť nás dokáže paralyzovať a ochromiť nielen v práci, ale aj počas činností, ktoré nám robia radosť. A poznáte to, keď nás niečo bolí, netešíme sa ani zo života. Mnohí z nás trpia a znášajú bolesť v nádeji, že raz prejde. A to len preto, že nechcú zaťažovať svoj organizmus liekmi proti bolesti. Na čo však zbytočne trpieť?

Ako sa zbaviť bolesti kĺbov a svalov bez tabletiek?

Riešenie môže byť jednoduché. Veď už naše staré matere poznali liečivé bylinky, ktoré obsahovali látky na potlačenie bolesti. Tie účinkovali silnejšie, ak sa prikladali priamo na problematické miesto.

Na podobnom princípe fungujú napríklad i náplasti proti bolesti. Pôsobia priamo v mieste, kde nás to bolí. Tým, že sa obchádza tráviaci trakt, znižuje sa riziko vedľajších nežiaducich, najmä tráviacich ťažkostí. Ďalšou nezanedbateľnou výhodou je schopnosť postupného uvoľňovania účinných látok z náplasťového základu počas 6, 12 alebo 24 hodín. Tým sa zabezpečuje stála hladina účinnej látky a kontinuálny účinok. Prináša to maximálny komfort pre pacienta, ktorý nemusí užívať liek  v pravidelných časových intervaloch.

Sú náplasti pre nás celkom bezpečné? Posvieťte si na látky, ktoré obsahujú.

bolesť svalov a kĺbov
Zdroj: inPHARM

Náplasti môžu byť zložené z rôznych účinných látok a podľa toho majú svoje obmedzenia. Ak obsahujú klasické  účinné látky proti bolesti, patriace napríklad do skupiny nesteroídových protizápalových liekov akým je napríklad diklofenak, ich použitie sa odporúča na dobu maximálne 3 až 7 dní, potom sa treba poradiť s lekárom. Nie sú vhodné pri rôznych ochoreniach, napr. obličiek, pečene, srdca, pri žalúdočnom vrede, zápale čriev, či astme. Naproti tomu, náplasti s obsahom rastlinných extraktov (harpagofyt, boswelia, Pycnogenol, eukalyptus), nevykazujú také obmedzenia a môžu sa aplikovať opakovane, podľa potreby pacienta.

Takéto zloženie účinných látok pôsobiacich proti stuhnutosti, bolesti, zápalu a opuchu, majú napríklad Leni náplasti s 24-hodinovým účinkom. Sú určené na bezpečnú a šetrnú liečbu bolesti pohybového aparátu a ich veľkou výhodou je 24-hodinový účinok zabezpečený postupným uvoľňovaním účinných zložiek z náplasti.

Aký je život s náplasťou proti bolesti?

Možno sa nazdávate, že náplasť proti bolesti vás môže obmedzovať počas výkonu každodenných činností, ako je napríklad sprchovanie, no nie  je to tak. Náplasť sa počas sprchovania neodliepa, môže sa viackrát aplikovať na to isté miesto a je dermatologicky testovaná. S Leni náplasťami môžete ísť na slnko, môžete i športovať a nemusíte sa obávať nežiaducich reakcií v dôsledku vystavenia sa slnku ako to býva pri iných náplastiach s obsahom klasických liečiv.

Čo na liečbu bolesti náplasťou hovoria odborníci?

Neurologička MUDr. Ester Točíková zo súkromného zdravotného centra Hippokrates používa viaceré prístupy v liečbe pacienta, pričom spomenula:  „Náplasti Leni sa u mojich pacientov osvedčili na úľavu od bolesti, zápalu ale aj stuhnutosti svalov, ktoré môžu byť napr. spúšťačom migrény, ako to bolo v prípade môjho pacienta -16 ročného chlapca.

bolesť svalov a kĺbov
Zdroj: ilustračný obrázok inPHARM

Liečila som aj 73 ročného pacienta s Parkinsonovým syndrómom spojeným s chronickou bolesťou krížov. Klasická liečba bolestí chrbta bola bez efektu, alebo nevhodná v dôsledku iných ochorení. Preto som sa rozhodla aplikovať pacientovi LENI náplasti na prírodnej báze na 10 dní v oblasti sakroiliakálnych kĺbov, tiež medzi lopatkami a na obe chodidlá, kde sú akupunktúrne body súvisiace s bolesťami chrbtice. Výsledok liečby bol pre pacienta veľmi pozitívny, pocit bolesti ustúpil o 30%, čo viedlo aj k zlepšeniu jeho psychického stavu. Okrem toho pacient mal dobrý pocit, že si vie aj sám pomôcť a mať svoj problém čiastočne pod kontrolou.“ Vďaka tomu, že spomenuté náplasti na prírodnej báze nevykazujú nežiaduce účinky, môžu sa kombinovať aj s inou liečbou, čo je veľmi dôležité hlavne u starších pacientoch s viacerými zdravotnými ťažkosťami,“ dodáva odborníčka.

Mohlo by vás zaujímať

Liečba pohybového aparátu v mieste bolesti

Bolesti kĺbov a chrbtice patria medzi najčastejšie dôvody, prečo postihnutí vyhľadavajú lekára. Užívanie liekov (tzv. nesteroidové antireumatiká), ku ktorým sa väčšina pacientov prepracuje nesie so sebou … Čítaj ďaľej

Lekárka tiež varuje, že je dôležité si uvedomiť dôležitosť prevencie, dodržiavanie správneho postoja, či sedenia za počítačom, ako aj pravidelné posilňovanie svalstva primeraným cvičením. To je základ toho, aby nedochádzalo k predčasným degeneratívnym procesom pohybového aparátu a následným bolestiam. Tak ako aj inde, aj tu platí, že treba začať od seba.

www.inpharm.sk