Túžbe po dieťati neraz treba pomôcť

Vytúženým naplnením harmonického manželského a partnerského vzťahu je priviesť na svet dieťa. Nejednému súčasnému páru sa však nedarí naplniť túžbu po rodine. Kým v niektorých prípadoch bráni splodiť potomka závažný zdravotný problém na strane muža alebo ženy, v iných stačí identifikovať príčinu neúspechu a zmeniť nezdravý a stresujúci životný štýl… 

po dieťati
https://www.shutterstock.com

V minulosti sa za bezdetné manželstvo častejšie obviňovali ženy, v súčasnosti lekári tvrdia, že minimálne z polovice zlyhávajú muži. Preto ak sa páru dlhodobo nedarí počať potomka, mali by lekárske vyšetrenie podstúpiť obaja. Ak sa preukáže, že príčina je u muža, môže pomôcť aj cieľavedomá zmena životného štýlu, zameraného na mužské pohlavné zdravie. 

Tri faktory kvality spermií

K základným ukazovateľom kvality spermií patrí množstvo, teda ich koncentrácia – nedostatočným počtom sa znižuje šanca na oplodnenie vajíčka. Ďalším faktorom, ktorý bráni počatiu, je tvar/morfológia spermií – ak spermia so zlou morfológiou, čiže s možným genetickým poškodením, oplodní vajíčko, je pravdepodobné, že zárodok čoskoro zanikne, alebo dôjde k potratu. Tretím ukazovateľom je pohyblivosť spermií – „lenivé“ spermie nemajú šancu dostať sa k vajíčku a prekonať jeho membránu. Dobrou správou je, že faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu kvalitných spermií, sa dajú do istej miery upraviť cieľavedomým a vytrvalým konaním, úpravou životného štýlu.

po dieťati
https://www.shutterstock.com

Čo poškodzuje zdravie spermií

Medzi ovplyvniteľné faktory, vplývajúce na množstvo a kvalitu spermií, patria:  

  • fajčenie (spôsobuje problémy s erekciou a negatívne ovplyvňuje aj množstvo a kvalitu spermií),
  • nadmerná konzumácia alkoholu (čím viac alkoholu, tým sú horšie spermatologické výsledky), 
  • stres (pri neustálom strese nedochádza k regenerácii organizmu a priveľa stresových hormónov poškodzuje nielen tvorbu spermií, ale aj celý organizmus, vrátane jeho imunity), 
  • nadváha (pri obezite spermie lenivejú a tvorí sa aj viac estrogénu, čiže ženského hormónu) a 
  • strava  (najmä ak neobsahuje dostatok potrebných vitamínov a minerálov, alebo ak naopak obsahuje priveľa škodlivín, ktoré naozaj nepriaznivo vplývajú na množstvo a kvalitu spermií, najmä tučné jedlá, cukry a sladené nápoje).
  • Spermie sú tiež háklivé na teplo. Optimálna teplota semenníkov, v ktorých sa spermie tvoria, je 34,5 °C, čo je o 2 °C menej ako bežná telesná teplota. Preto muži, ktorí majú problémy s kvalitou spermií, by mali nosiť voľné oblečenie, ktoré nedrží semenníky pri tele a v teple. Nevhodné sú aj kúpele vo veľmi teplej vode. 
  • Nebezpečenstvom sú tiež časté ochorenia, najmä ak sú spojené s horúčkami, ktoré decimujú počet spermií. 

Cieľavedomou úpravou životného štýlu sa môžu mnohé spomínané problémy zmierniť, dokonca odstrániť, len ich treba brať vážne. Patrí k nemu aj primeraná fyzická aktivita, dostatok času na regeneráciu, vyvážená strava, ktorá by bránila vzniku obezity a tiež dostatok vitamínov a minerálov, najmä vitamíny A a C, vitamíny skupiny B a minerály selén a zinok, ktoré sú dôležitými antioxidantmi a podieľajú sa i na tvorbe spermií a mužských hormónov. 

Základom je obranyschopnosť organizmu 

Okrem vyššie spomínaných rád, vitamínov a minerálov pomáhajú aj ďalšie prírodné látky, pôsobiace na imunitný systém. Jedny z najskúmanejších sú beta glucany. Sú to prírodné polysacharidy, ktoré sa nachádzajú napríklad v droždí, niektorých obilninách a tiež v hlive ustricovej. Práve tá je vhodným zdrojom beta glucanu, pretože ho z nej dokážeme získavať vo vysokej čistote, čo má tiež vplyv na jeho intenzívnejšie účinky v organizme. V prípade, ak je imunitný systém oslabený a nevie čeliť všadeprítomným infekciám, beta glucan dokáže pôsobením na receptory imunitných buniek zvýšiť ich aktivitu, naštartovať ich a ony zabránia prieniku infekcie do organizmu a teda vzniku ochorenia, prípadne ho zlikvidujú už v zárodku. 

Bezpečnosť vysokočistého beta-1,3-1,6/D-glucanu z hlivy ustricovej od slovenskej spoločnosti Natures bola preukázaná v toxikologickej štúdii, viacerých štúdiách na zvieratách, ale aj vo dvoch klinických štúdiách. Jej výživové doplnky s vysokočistým beta glucanom si už našli cestu ku klientom. Vďaka svojmu zloženiu prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému a tiež k zníženiu vyčerpania, únavy a náchylnosti na ochorenie. Preto počas rizikového obdobia je vhodné užívať výživové doplnky Beta glucan 120+, ako aj 240+ obohatený o vitamíny C a D a k dispozícii je aj Beta glucan 500+ s najvyššou dávkou vysokočistého beta glucanu na trhu.

Mužom, ktorí sa snažia o potomstvo, možno zase odporúčať výživový doplnok Baciltrafil s obsahom vysokočistého beta-1,3-1,6/D-glucanu z hlivy ustricovej, vitamínu C, resveratrolu, selénu, ktorý prispieva k správnej spermatogeneze a zinku, ktorý má  priamy vplvy na plodnosť a správnu reprodukčnú funkciu. Okrem toho minerály  selén a zinok prispievajú aj k správnej funkcii imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Práve s pomocou výživových doplnkov od spoločnosti Natures môžu byť muži čo najskôr fit a užívať si vytúženú rolu otecka.

Všetky spomínané produkty sa dajú kúpiť v lekárňach a online na www.natures.sk

Mohlo by vás zaujímať

COVID-19 a imunita podporovaná beta glucanom

Neistota súvisiaca s koronavírusom nás zmáha. Málo známy votrelec COVID-19, ktorý sa usadil medzi nami a nechystá sa odísť, celkom opantal naše životy. Istou účinnou zbraňou proti… Čítaj ďaľej

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach