Bolesti v stehnách? Toto sú dôvody!

Bolesti stehien z času na čas potrápia každého najmä, ak sme veľa cvičili. Sú však aj ďalšie príčiny, na ktoré si treba dať pozor. Ktoré to sú a čo znamenajú?

Tendinitída

Tendinitída je zápal alebo podráždenie šľachy – jedného z hrubých vláknitých povrazov, ktoré pripevňujú sval ku kosti. Môže sa vyskytnúť v ktorejkoľvek zo šliach, pričom v stehnách najčastejšie zasahuje dve miesta: hamstringy (tri svaly na zadnej strane stehna) alebo kvadricepsy (štyri svaly na prednej časti stehna).

Zápal šliach stehna vzniká ich nadmerným používaním. Prejaví sa bolesťami pri pohybe, citlivosťou, môžeme si všimnúť mierny opuch. Proti bolestiam tohto typu pomáha úprava cvičebného režimu, dostatok oddychu a kvalitný strečing.

Svalová záťaž

K bolestiam stehna neraz dochádza aj vtedy, keď sa jeden alebo niekoľko svalov na stehne príliš natiahne. To sa môže stať, ak cvičíte tvrdšie ako zvyčajne alebo ste sa pred cvičením dostatočne nezahriali. Bohužiaľ, existuje veľa spôsobov, ako si môžeme natiahnuť sval na stehne, ale najčastejšie sa to stane, keď náhle zosilníme intenzitu cvičenia.

Tento typ bolesti stehien môžeme cítiť ako kŕč v zadnej alebo v prednej časti stehna, v závislosti od toho, ktorý sval je zasiahnutý. Opäť pomôže odpočinok, jemný strečing a ľad.

Mohlo by vás zaujímať

Cviky na stehná

Cviky na stehná

Otázka: Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 42 rokov, 175 cm a 64 kg. Mám 2 deti /13,18 ročné/. Vždy som bola štíhla.… Čítaj ďaľej

Úraz

Bolesti stehien môžu poukazovať aj na rôzne typy úrazov – od pomliaždenia, udretia sa až po roztrhnutie tkaniva. Pocítime pulzujúcu bolesť, ktorá môže trvať deň alebo dva. Ak však dôjde k natrhnutiu tkaniva, po krutej bolesti nasledujú svalová slabosť a ťažkosti s pohybom zranenej nohy. V tomto prípade je nevyhnutné vyhľadať lekára.

Krvná zrazenina

K vážnejším príčinám bolesti v stehne patrí krvná zrazenina. Krvné zrazeniny sa môžu potenciálne tvoriť aj tam, kde by sa nemali – teda nielen pri poranení, napríklad v dôsledku nedostatku pohybu, po operácii alebo pri cestovaní na dlhé vzdialenosti. Sú potenciálne nebezpečné. Napríklad hlboká žilová trombóza je krvná zrazenina, ktorá sa tvorí v hlbokej žile, zvyčajne v nohách a spôsobuje pulzujúcu bolesť. Ak sa zrazenina uvoľní, prechádza krvným obehom a môže uviaznuť v pľúcach alebo v mozgu, čím vedie k vážnym zdravotným komplikáciám.

V každom prípade, krvné zrazeniny sú vážne a ak máte podozrenie, že by ste nejakú mohli mať, riešte problém okamžite.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach