Trpíte nadváhou? Máte dôvod na dôkladnejšiu kontrolu prsníkov

Mamografia je u nás súčasťou gynekologickej preventívnej prehliadky všetkých žien vo veku 40 a viac rokov. Zvyčajne, ak je všetko v poriadku ju netreba absolvovať častejšie ako raz za dva roky. Odborníci však upozorňujú, že u žien s nadváhou by bolo vhodné toto vyšetrenie realizovať častejšie. Prečo?

 kontrolu prsníkov

Nadváha prihráva rakovine

Výskumníci Rádiologickej spoločnosti severnej Ameriky prišli nedávno s novým veľmi dôležitým odporúčaním. Podľa nich totiž ženy s vyšším indexom telesnej hmotnosti majú vysoké riziko, že medzi odporúčanými kontrolami mamografie im narastie nádor, prípadne že sa výraznejšie zväčší. To je dôvod, prečo by mali podľa nich absolvovať vyšetrenie častejšie ako štíhle ženy.

Riziko viacerých chorôb

Dobre vieme, že vysoké BMI ako ukazovateľ miery telesného tuku na základe našej výšky a hmotnosti súvisí s množstvo zdravotných rizík. Najčastejšie sa nadváha a obezita spomínajú v súvislosti s cukrovkou a srdcovo-cievnymi ochoreniami. BMI sa však doposiaľ nepovažuje za súčasť usmernení, ktoré by stanovovali, ako často je vhodné robiť mamografiu prsníkov u tej-ktorej ženy.

Vyššie BMI = horšia prognóza

Nová štúdia vedcov z Karolinska Institutet vo Švédsku sa zamerala na stanovenie rizikových faktorov nádorových ochorení. Taktiež skúmali dôsledky, ak bude nádor odhalený až vo veľkosti 2 centimetre, respektíve veľkosti orieška. Táto veľkosť je dôležitá, pretože sa používa na označenie prvého a druhého štádia ochorenia. Okrem toho – veľkosť nádoru priamo súvisí s prognózou.

Ženy s vyšším BMI mali horšiu prognózu zmien v období dvoch rokov – do ďalšieho skríningu mamografiou ako ženy s nízkym BMI. Hustota prsníkov nebola pritom smerodajná. Vedci na základe nových zistení odporúčajú gynekológom a prsníkovým špecialistom, aby v prípade žien s nadváhou zvážili častejšie sledovanie prsníkov.

Pri nadváhe je faktorov viac

Okrem samotného vyššieho BMI u žien s nadváhou alebo obezitou v prospech rakoviny pracujú aj niektoré ďalšie faktory. Napríklad, hormonálne zmeny, problémy srdcovo-cievneho systému, vysoká hladina cukru v krvi. Samozrejme, u nás v bežnom, zdravotníctve by sme si museli častejšiu mamografiu hradiť samy, čo odradí mnoho žien od častejšej kontroly.

Nezabúdajte si kontrolovať prsníky

V každom prípade nezabúdajme na pravidelné sebavyšetrenie prehmataním prsníkov a podpazušia. V prípade nálezu sa neváhajme obrátiť na gynekológa, ktorý nás pošle na ďalšie vyšetrenia. Mamografia totiž nie je jediným vyšetrením, ktoré môže odhaliť problém, môže vám odporučiť ultrazvukové vyšetrenie.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach