Olej zo sezamových semien a jeho účinky

Panenské oleje z olejovej lekárničky liečia, krášlia a dodávajú energiu

Ak patríte k tým, ktorých zaujalo naše rozprávanie o 100-percentných, za studena lisovaných olejoch z rodinnej firmy Domáce produkty U Zaja, určite si radi prečítate množstvo zaujímavých informácií o vybraných druhoch panenských olejov a dozviete sa, ako ich používať pre zdravie, krásu a pohodu. Mimochodom, možno ich použiť aj pri príprave rôznych delikates.

Olej zo sezamových semien

Ponuka panenských olejov, z ktorej si možno vybrať

Ponuka je naozaj bohatá, pretože momentálne si možno vybrať až z 19 druhov panenských olejov. Aktuálne sú to panenské oleje z arašidových orieškov, chia semienok (šalvia hispánska), kešu orieškov, kokosu, konopných semienok, ľanu hnedého, lieskových orechov, maku modrého, makadamových orechov, mandlí, marhuľových jadier horkých, para orechov, ďalej z pestreca mariánskeho, píniových orechov, pistácií, sezamu bieleho, slnečnicových semienok, tekvicových (dyňových) semienok a z vlašských orechov.

Olej zo zdravých semienok

Už od čias starovekého Grécka sa o sezamových semienkach dokonca hovorí ako o vôbec najzdravších semienkach. Sú plodmi sezamu indického (Sesamum indicum). Odborníci odporúčajú  konzumovať semienka či olej  pravidelne, už v malom objeme sa skrýva ohromná sila. Sezam je zároveň najstarším korením na svete. Lisovanie za studena do 40 stupňov je zárukou, že všetky blahodarné látky zo semienok zostanú zachované aj v oleji.

Čo obsahuje

Sezamový olej  obsahuje  kyseliny linolovú a linolenovú,  v menšom množstve nenasýtené mastné kyseliny (palmitovú, palmitolejovú, stearovú, olejovú a eikosenovú); organické vitamíny B1 (tymian), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6, B12, A, PP, ďalej sú to karotény, organicky viazané pre telo vzácne minerály ako vápnik, železo, zinok, draslík, fosfor,  mangán, meď či nikel. Sezamový olej obsahuje približne 20 aminokyselín, vrátane ôsmich esenciálnych, ktoré si ľudský organizmus v bežných podmienkach nevie vytvoriť.

Účinky a liečivé vlastnosti

Jedným z najvýznamnejších účinkov  ľanového oleja je jeho vplyv na  kvalitu kostí. Zlepšuje stav kostných tkanív, preventívne účinkuje pri liečbe osteoporózy a zlomenín, stabilizuje stav pri reumatických ťažkostiach. Vysoký obsah železa zabezpečuje boj proti chudokrvnosti.  Látky obsiahnuté v sezamovom oleji  znižujú hladinu cholesterolu, spomaľujú rozširovanie arteriosklerózy tým, že zbavuje cievy tuku a celkovo ich prečisťuje, vďaka  obsahu zinku podporuje metabolizmus a prispieva k zlepšovaniu imunity. Pravidelné užívanie oleja ovplyvňuje aj nervový systém – posilňuje pamäť, zmierňuje únavu, depresiu stresové stavy a celkové nervové vypätie organizmu.

Pre partnerov

Sezamový olej môže pomôcť párom pri riešení potomstva. Podporuje tvorbu spermií, zvyšuje potenciu partnera posilňovaním spermatogenézy, pomáha pri poruchách plodnosti a priaznivo ovplyvňuje možnosť počatia.

Pre ženy

Ženy po menopauze dobre poznajú  búšenie srdca, návaly horúčosti, potenie či nespavosť. Užívanie sezamového oleja tieto nepriaznivé prejavy postmenštruačného syndrómu výrazne znižuje a súčasne dodáva telu potrebnú energiu.  Zároveň je významný pri zvyšovaní odolnosti proti rôznym infekciám.

Tipy na použitie

Vnútorné použitie:

Zvyčajne sa užíva denne  jedna kávová lyžička po jedle. Sezamový olej má jemnú, skôr neutrálnu chuť, v kuchyni ho možno využiť na zeleninové zálievky, RAW šaláty, jedlá studenej kuchyne, ako aj na zjemnenie hotových teplých jedál. Nepodlieha oxidácii, obsahuje silný antioxidant sezamol.

Vonkajšie použitie:

Vonkajšia aplikácia sezamového oleja súvisí predovšetkým so starostlivosťou o nechty a vlasy, ktoré spevňuje, posilňuje namáhané končeky, zmierňuje lámavosť a podobne.

Pri celotelových masážach podporuje prekrvenie, otvára póry,  prečisťuje ich a viaže na seba toxíny a ťažké kovy z pokožky. Dá sa používať aj ako vynikajúca náhrada pleťového mlieka či krému, chráni  vonkajšiu vrstvu pleti a pôsobí proti predčasnému starnutiu.

Upozornenie:

Keďže  sezamový olej  má mierne stimulujúce účinky, neodporúča sa aplikovať ho na zapálenú pokožku,  používať pri neurodermitíde, ako ani na zmiernenie iných zápalových procesov.

Zaujímavosť

Odborníci zistili blahodarné účinky lekárnického sezamového olejčeka na suchú nosnú sliznicu, najmä u pacientov z oblastí s veľmi suchou klímou. Zmierňuje  pálenie a svrbenie v nose, ako aj občasnú štípavú bolesť. Je oveľa šetrnejší a účinnejší  ako bežne užívaný soľný roztok.  

BV