Cvičenie pre zdravie alebo cviky, ktoré posilnia váš mozog

Zvyčajne cvičíme pre posilnenie tela, každý kto pravidelne cvičí však vie, že tréning má pozitívny význam aj pre zdravie mozgu a našu psychiku. Výsledkom je nielen nával endorfínov, poskytujúcich okamžite lepšiu náladu, pocit šťastia, naplnenia a spokojnosti, ale aj lepšie fungovanie mozgu.

cvičenie pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Cvičenie pre zdravie mozgu

Každý tréning, ktorý prekrvuje telo, prekrvuje i mozog, a tak zmierňuje potenciálne zápalové stavy, Odborníci však vybrali pár špeciálnych cvikov, ktoré podporujú zdravie mozgu. Je dokázané, že cvičenie je dobré pre naše fyzické a duševné zdravie. Ranné a dopoludňajšie cvičenie má ďalšie výhody: pomáha predchádzať stavom ako Alzheimerova choroba.

3 špeciálne cviky pre mozog

Tieto cviky pomáhajú vytvárať nové nervové dráhy, pretože sú náročné na zložitosť a intenzitu. Medzi jednotlivými cyklami si doprajme odpočinok 30-60 sekúnd.

Presúvanie hmotnosti

Postavte sa vzpriamene, nohy mierne rozkročte, prsty by mali smerovať jemne von. Presuňme hmotnosť tela na ľavú nohu, ohnime koleno, natiahnime ruky k stropu, na stranu alebo k nohám – striedajme a opakujme aj s druhou nohou. Cvičenie na každú stranu by malo trvať minútu, dôležité je striedať rýchlosť a smer, akým naťahujeme ruky.

Plank na predlaktiach

Klasický plank je s vystretými rukami. Vyskúšajme plank, ktorý nám pomôže posilniť ruky, telesné jadro a zároveň aj mozog. Najskôr si kľakneme na podložku, potom sa podoprieme o predlaktia. Teraz zdvihnime telo z podložky rak, že sa jej dotýka len predlaktiami a špičkami chodidiel. Telo sa snažíme držať pevne v jednej rovine, nevypúčame zadok, nekrčíme kolená. Malo by tvoriť jednu líniu od ramien až po členky. Držme 30 sekúnd a pracujme na predĺžení na dve minúty.

cvičenie pre zdravie
https://www.shutterstock.com

Drepy s výskokom

Postavme sa s nohami od seba na šírku ramien. Ohnime kolená, až kým nevytvoria 45 stupňov medzi lýtkom a stehnom. Potom vyskočíme a zdvihneme ruky nad hlavu. Hneď sa vrátime do drepu. Cvik opakujeme tak, aby sme stihli čo najviac drepov za 30 až 60 sekúnd.