Kurkuma: Aké sú jej skutočné výhody pre zdravie?

Žltooranžové korenie so špecifickou chuťou je známe najmä z indických jedál. Kurkuma je už po stáročia základom varenia v juhovýchodnej Ázii, využívajú ju tradičná čínska a ajurvédska medicína. Obsahuje kurkumín, ktorý má liečebné účinky.

Kurkuma
stock.adobe.com

Čím nám môže kurkuma pomôcť?

Kurkuma má dokázaný protizápalový, antioxidačný, antimikrobiálny účinok a zmierňuje bolesť. I keď si o nej môžeme prečítať mnoho chváľ, niektorí odborníci tvrdia, že na to, aby sme skutočne pocítili liečivý efekt kurkumy by sme jej museli zjesť veľké množstvo. V súčasnosti je veľmi obľúbeným nápojom „zlaté mlieko“, čo je vlastne teplé mlieko s pridanou kurkumou, prípadne aj inými prídavkami. Mnohí ho pijú denne, veriac v jeho pre zdravie prospešné účinky.

Silný antioxidant a protizápalový liek

Isté je, že kurkuma má protizápalové vlastnosti a je silným antioxidantom. Väčšina chorôb vyplýva zo zápalu. Preto je vhodné tento všeliek používať ako preventívne opatrenie pred virózami, navyše pomáha zmierniť nepríjemné bolesti. Efektnejšie ako lyžička kurkumy rozpustená v mlieku fungujú doplnky výživy s kurkumínom. Obsahujú podstatne viac tejto liečivej látky.

Mohlo by vás zaujímať

Šafran

Šafran – tajomné korenie

Je symbolom lásky a luxusu. V minulosti sa hovorilo o ňom ako o kráľovi korenia. Dodnes mu však tento prívlastok právom patrí. Trocha histórie Šafran … Čítaj ďaľej

Pomocník pre pokožku

Vďaka antioxidačným vlastnostiam môže kurkuma pomôcť pri drobných poraneniach pokožky, taktiež pri akné a iných zápalových stavoch kože. Pomáha zjednotiť zafarbenie pokožky. Môžeme používať krém s obsahom kurkumy, ale vhodné je tiež konzumovať ju vnútorne. Kari dvakrát do týždňa je celkom chutným pomocníkom pre krásu, nie?

Lepšia nálada a menej psychických problémov

Kurkuma má silu ovplyvniť aj našu náladu. Nedávna štúdia ukázala, že 1 000 mg kurkumínu denne funguje ako antidepresíva, ktoré majú mnoho vedľajších účinkov. Vysoké dávky kurkumy však u niektorých ľudí môžu spôsobiť tráviace problémy, ktoré rozhodne náladu nezlepšia.

Ostrejšia myseľ

Zaujímavé je, že v Indii nie je toľko pacientov s Alzheimerovou chorobou ako v Amerike… Vedci predpokladajú, že je to aj štýlom stravovania a čiastočne vďaka kurkume. Podporuje zdravú činnosť mozgu i srdca.

Prísľub liečby diabetu

Kurkuma má potenciál zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi, a byť prospešným pomocníkom diabetikov. Aktuálne prebiehajú štúdie, ktoré zisťujú účinnú dávku. Užívala by sa vo forme tabliet a injekcií.