Sušené ovocie: Je zdravé alebo nie?

Ak hovoríme o sušenom ovocí v jeho najzákladnejšej podobe, spomíname ho najmä v súvislosti so sušením na slnku alebo v domácej sušičke, prípadne v rúre. Je logické, že ovocie sušením stráca objem, pretože sa výrazne zníži objem vody v ňom. Dehydrované ovocie je zhruba štvrtinové oproti pôvodnému čerstvému stavu. Je sušené ovocie zdravé alebo nie?

Sušenie ovocia je zdravou alternatívou, keď nemáme po ruke čerstvé ovocie. Je plné výživných látok, pretože obsahuje všetku výživu z čerstvého ovocia, ale v kompaktnej forme. Napríklad štvrtina šálky hrozienok z hrozna sušenom na slnku, obsahuje asi 6 percent dennej potreby draslíka, teda rovnaké množstvo, aké by sme získali z jednej šálky čerstvého hrozna. Najviac živín obsahujú okrem hrozienok v sušenej forme čerešne, citrusové plody, granátové jablká.

Obsahuje množstvo vlákniny

Dobrým dôvodom, prečo jesť sušené ovocie je obsah vlákniny, ktorá podporuje trávenie a navodzuje pocit sýtosti. Na druhej strane, aj sacharidy z ovocia sú v sušenom ovocí koncentrované. To znamená, že s ním treba opatrnejšie ako s čerstvým ovocím, ktoré obsahuje množstvo vody a zasýti nás už jeden kus. Mnohí uprednostňujú sušené ovocie kvôli jeho trvanlivosti.

Kedy nie je sušené ovocie zdravé?

V mnohých dostupných produktoch so sušeným ovocím je pridaný cukor. Keď si uvedomíme, že samotné ovocie už cukor obsahuje, navyše je sušením koncentrovaný a výrobca ešte pridá cukor, nemôžeme hovoriť o výhodách pre zdravie. Práve naopak. Dávajte pozor aj na bežné sladidlá používané v sušenom ovocí – sacharózu, glukózu, glukózový sirup, dextrózu a trstinový cukor. Najzdravšie balenia sušeného ovocia neobsahujú žiaden z týchto pridaných cukrov.

Mohlo by vás zaujímať

osviežujúca

Zdravá a osviežujúca letná party: Stavme na ovocie!

Slovíčko zdravá a osviežujúca letná párty sa zvyčajne spája s grilovačkou a množstvom nezdravého jedla. K tomu ešte rôzne alko a nealko drinky, ktoré tiež nemajú najmenej kalórií a škodlivých látok.… Čítaj ďaľej

Čo znamená označenie kandizované ovocie?

Aj na produkty označené ako „kandizované“ alebo „kryštalizované“ ovocie by sme si mali dávať pozor. Prečo? Znamená to totiž, že bol pridaný cukor a zvyčajne vo veľkých dávkach. Ani sušené ovocie obaľované karamelom či čokoládou nemôžeme považovať za zdravé občerstvenie – sú to cukrovinky, nie zdraviu prospešná dávka ovocia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach