Esenciálne oleje – sila prírody

Zdravé vône – esenciálne oleje

Vône alebo pachy nám dokážu výrazne ovplyvniť náladu, pocity, ale aj výkonnosť, i keď si to málokedy uvedomujeme. Niektoré nás dokážu povzbudiť, iné naopak utlmiť. I parfumy si vyberáme podľa toho, ako na nás ich vôňa pôsobí. Väčšinou sa prikláňame k ľahkým optimistickým vôňam na bežný deň a záhadnejším, korenistejším na večer. Ako pôsobia prírodné vône?

Mnohé prírodné vône však majú vplyv i na náš organizmus a zdravotný stav. Funkciu éterických olejov poznali už Egypťania mnoho tisícročí pred našim letopočtom. Využívali ich najmä na výrobu parfumov a liekov, ale i pri balzamovaní. Liečivé účinky levanduľového oleja a i ďalších objavil francúzsky chemik René-Maurice Gattefossé v roku 1920, ktorý o vplyve silíc na zdravie, teda o aromaterapii vydal aj knihu. Odvtedy sa datuje obdobie modernej aromaterapie, i keď jej význam sa k nám naplno dostal až pred niekoľkými rokmi.

Čo sú to silice?

Nazývame ich aj esenciálne oleje a získavajú sa z rastlín, kvetov, stromov, ovocia, kôry, tráv a semien parnou destiláciou alebo lisovaním. Ich záhadná a vábivá vôňa v minulosti sprevádzala mnohé rituály a mala posvätné a očistné poslanie. Esenciálnych olejov existuje približne 150 druhov a delíme ich do viacerých skupín podľa účinkov – napríklad protizápalové, protivírusové, tlmiace bolesť, antidepresívne, upokojujúce, či naopak stimulujúce mozog alebo rôzne iné orgány. Ich príprava je náročná, preto za maličkú fľaštičku okolo sto korún, ale na vyvolanie účinku nie je potrebné veľa kvapiek. Napríklad na získanie 1kg esenciálneho oleja z ruže je potrebné 4- až 5-tísíc kilogramov ručne zbieraných kvetov. Umelo vyrobené vonné oleje, síce sú aromatické a vôňou plnia svoj účel, ale liečivé účinky nemajú.

https://www.shutterstock.com/

Kvalitný účinok

Aromalampu už dnes nájdeme takmer v každej domácnosti a neplní len dekoračný efekt. Dôležité je však poznať aj niektoré zásady používania silíc, dávkovanie a najmä vedieť, kedy si akú vybrať. Vplyvu jednotlivých éterických olejov na náš organizmus sa budeme venovať v ďalších častiach tohto seriálu. Vdychovaným výparov z oleja sa dostanú liečivé látky čo najskôr do našej krvi. Okrem terapie pomocou aromalampy si však môžeme dopriať terapiou vôňou a prírodnými silicami aj v iných formách – napríklad liečivými a relaxačnými kúpeľmi, či masážou. Ak ste sa rozhodli spríjemniť si večer, či ozdraviť telo i myseľ voňavou terapiou je dôležité, aby ste si vybrali kvalitný esenciálny olej. Nemáme teraz na mysli druh vône, ale spôsob spracovania a uskladnenia. Kvalitný olej by mal byť uskladnený v tmavej sklenej fľaštičke, označený nielen názvom (slovenským a latinským), ale aj spôsobom použitia a účinkami. Niektoré oleje však môžu vyvolať alergické reakcie, najmä pri nevhodnom použití. Preto s novým olejom, ktorý ste ešte nevyskúšali, radšej opatrne a v menších dávkach.

https://www.shutterstock.com/

Mohlo by vás zaujímať

Aké esenciálne oleje sú vhodné pre najmenších?

Éterické oleje sa v medicíne používajú už tisíce rokov. Aromaterapiu alebo terapiu éterickými olejmi definujeme ako liečebné použitie voňavých výťažkov z rastlín a používame ich na podporu… Čítaj ďaľej

Zaujímavosť

V Japonsku prikladajú aromaterapii veľký význam. Svedčí o tom aj fakt, že do niektorých budov zavádzajú systémy, ktoré šíria vôňu i účinok niektorých prírodných silíc. Používajú ich napríklad v bankách a zákazníckych centrách, aby naladili klientov, kým pracovníkov povzbudzujú stimulujúcimi vôňami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach