Stres útočí aj na malé deti: Ako zistíme, že má toho priveľa?

V dnešných dňoch vzniká mnoho problémov z stresu, ktorý na nás číha z každej strany. Netýka sa však len nás – dospelých. Útočí aj na deti, a to od najmladšieho veku. Niet sa čomu čudovať, keď si uvedomíme, akými veľkými zmenami prakticky veľmi rýchlo prechádzajú v oblasti fyzického, emocionálneho i kognitívneho vyspievania. Ako rozoznáme, že naša dcéra alebo syn už má toho priveľa?

Mnohí rodičia si neuvedomujú, že už najmenšie deti môžu byť veľmi citlivé na svet okolo seba a taktiež náchylné na stres. Častý či chronický stres u detí vedie k separačnej úzkosti, depresiám, sebapoškodzovaniu, ale aj k fyzickým problémov. Ako zistíme, že dieťa je skutočne v strese a je čas ho upokojiť, prípadne zmeniť prístup?

Stres – signály, že dieťa trpí jeho následkami

Každé dieťa môže stres preukazovať iným spôsobom, takže rodičia musia dávať pozor na neobvyklé alebo podozrivé správanie a činy. Zmeny bežného správania sú významnými ukazovateľmi, že niečo nie je v poriadku. Najčastejšie prejavy stresu u malých detí:

  • zmena pravidelného spánku a stravovacích návykov,
  • zmena emócií (smútok, stiahnutie, potreba neustáleho kontaktu s rodičom, hnev, izolácia),
  • častý plač alebo záchvaty hnevu,
  • nočné mory a obavy pred spaním,
  • fyzické ochorenia, ako sú bolesti hlavy alebo brucha,
  • úzkostné tiky, kašeľ alebo zvláštne pohyby tela,
  • potreba rituálov, negatívne návyky – točenie vlasov, cmúľanie palcov, obhrýzanie nechtov,
  • zmena stolice,
  • pomočovanie.

Mohlo by vás zaujímať

Arteterapia pre deti: Nie je to len o kreslení!

Tvorivosť, umenie, remeselné práce – to všetko podporuje relaxáciu, pomáha odbúravať stres, upokojuje a pomáha nám nájsť svoje vlastné ja. Liečba umením sa úspešne používa ako… Čítaj ďaľej

Z čoho sú malé deti najviac vystresované?

Najčastejším zdrojom detského stresu je odlúčenie od rodiča. Niektoré deti ukazujú príznaky stresu pri nástupe do škôlky alebo v čase, keď matka nastúpi do práce a trávia čas s inou osobou. Hoci úzkosť z odlúčenia je v podstate zdravou reakciou, pre citlivé deti znamená frustráciu, ktorú nedokážu uniesť. Nemenej stresujúce sú veľké zmeny v rodine – rozvod, smrť, strata zamestnania rodičov, časté hádky a napätie doma. Aj prechod z plienok na nočník môže byť pre dieťa stresujúcou záležitosťou.

Ak máte podozrenie, že sa s dcérkou či synom deje niečo zlé, určite vyhľadajte pomoc a nenechávajte nič na náhodu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach