Vedľajšie účinky dojčenia, pred ktorými nás nikto nevaroval

Všetky mamičky na svete vedia, aké je dojčenie pre dieťatko dôležité, avšak nie každá vie, že so sebou prinášaj aj nejaké „vedľajšie účinky“. Samozrejme, proti hodnote, ktorú dáva materské mliečko deťom, sú zanedbateľné, ale je dobré byť na ne pripravená. O čo ide?

účinky dojčenia

1. Vaše prsia sa výrazne zväčšia a stvrdnú

Prsia naplnené mliekom sú ťažké, zväčšené a tvrdšie. Pripravme sa na to, že keď budeme dojčiť z jedného prsníka, po dojčení bude menší ako ten, z ktorého sme nedojčili. Rovnako mnohé ženy pri plných prsníkoch cítia veľké nepohodlie a tlak, ktorému uľavia jedine vtedy, ako si odsajú mliečko alebo nadojčia. Lenže taktiež platí, že čím viac mlieko odsávate, tým rýchlejšie sa bude tvoriť.

2. Tiecť bude z oboch

I keď si povieme, že dojčíme z jedného prsníka, bude zároveň tiecť mliečko aj z druhého. Je dobré ho odchytávať do sterilnej nádoby a môžete si ho dať pre prípad potreby zamraziť. Ak tečie len menej, vystačíte si s tampónom. Taktiež sa pripravme na to, že mlieko nám potečie nielen vtedy, keď budeme aj chcieť, ale aj pri menej vhodných príležitostiach. Preto je potrebné nosiť vždy po ruke tampóny, ktoré sa dajú jednoducho prilepiť k podprsenke. Samozrejme, bez toho, aby ste ich mali „inštalované“, ani nevychádzajte von. Zaujímavé je, že výtok mlieka môžu spôsobiť aj emocionálne zážitky, stres, úzkosť, kofeín. Rovnako aj plač bábätka môže spôsobiť, že matke začne vytekať mlieko.

3. Môžeme schudnúť, ale nemusíme

O dojčení by sme nikdy nemali uvažovať, ako o spôsobe chudnutia. I keď to tak zvyčajne je, nie všetky ženy reálne schudnú. Je pravdou, že pri dojčení potrebujeme 300 až 500 kalórií navyše, ale nie u každej sa to rovnako prejaví. Samozrejme, dôležité je, ako sa stravujeme, či sa hýbeme a podobne. Doprajme si dostatok zeleniny, orechov, ovocie, semiačka, ale snažme sa vyvarovať dráždivých jedál a potravín, ktoré nadúvajú – aby dieťatko zbytočne netrpelo kolikou.

4. Mlieko sa mení

Postupne ako dieťatko rastie, mení sa aj kvalita nášho mliečka. Po pol roku obsahuje spravidla menej živín, pretože v tom čase už môže dieťa konzumovať prvé príkrmy. Ak sme choré, obsahuje zase viac protilátok proti infekcii a podobne. Vždy je však prispôsobené potrebám nášho dieťaťa, preto nie je dobré „požičiavať si“ mlieko od matky dieťaťa v odlišnom veku. Zloženie mlieka matky, ktorá má dvojročné dieťa, je iné ako zloženie mlieka, ktoré potrebuje novorodeniatko.

5. Necítime sa vo vlastnej koži

Napriek presvedčeniu, že chceme dojčiť, môžeme mať neraz negatívne pocity. Ustavičné dojčenie každé dve-tri hodiny, či niekedy i častejšie, nás logicky vyčerpáva. Dojčenie spúšťa celý raz intenzívnych emócií, vrátane negatívnych. Nie je nič zvláštne, ak sa cítime ako chodiaca mliekáreň, aj keď to príjemné nie je. Môžeme pociťovať averziu voči dojčeniu a chuť uniknúť raz a navždy z tohto kolotoča. Ak máme toho už skutočne plné zuby, pomôžu zásoby mliečka, otecko dieťaťa a aspoň krátka pauza.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach