Na veku nezáleží?

Ženy odjakživa, po stáročia, lákali mužov (veď aj preto ich Príroda vybavila vnadnými krivkami) a muži ich „lovili“. Za posledné roky sa nápadne zmenili aktivity medzi nezadanými mužmi a ženami. V týchto úvahách hľadáme príčiny a aj možné riešenia.

Na veku nezáleží
https://stock.adobe.com

Osvedčené riešenie? Zopár príkladov zo života!

Už hneď na začiatku sme narazili na problém, že voľných mužov je akosi málo a aj z tých je väčšina pasívnych, keď ide o nadviazanie vzťahu so ženou. Je preto nemálo mladých žien, ktoré to riešia tým, že sa zamerajú na finančne dobre zabezpečených, starších mužov. Tí sú väčšinou už ženatí, či v dlhodobých vzťahoch, takže nastáva súboj medzi ženami.

Niekedy to má naozaj bizarné podoby, ako opisujem v knihe 5XP – PRVÁ POMOC PRI PARTNERSKÝCH PROBLÉMOCH (vyd. Ikar):

Na veku nezáleží

„Ktosi zvoní pri dverách. Nič mimoriadne, keby nebol Štedrý večer a rodina žiadnych hostí nečaká. Hlava rodiny, Maroš, sedí za vrchstolom a nijako nereaguje. Detičky len zvedavo pokukujú, tak ide otvoriť žena.

Za dverami stojí iná žena. Podstatne mladšia, vyzývavo nafintená a odhodlaná. Lebo treba naozaj veľké odhodlanie povedať na Štedrý večer zákonitej manželke medzi dverami:

  „Dajte môjmu Marošovi pokoj!“

  Manželka v nemom údive chvíľu stojí a potom sa ohradí.

  „Ale váš Maroš je ženatý. To vám nevadí?“

  Slečna však nezaváha.

  „To sa rýchlo skončí. Vy mu totiž nemôžete dať to, čo mu dávam ja!“

Tá scéna znie neuveriteľne, ale tu nejde o racionálne uvažovanie. Ako už vieme, Príroda sa poistila a nasadzuje na nás celú kaskádu hormónov lásky (napr. tajomná ´kyselina nežná´ či skôr hormón lásky – oxytocín), ktorým niektorí, podobne ako droge, celkom prepadnú. A tak ako sa neovláda narkoman, ani zamilovaná deva nemá zábrany. Bombarduje zákonitú manželku agresívnymi e-mailami a SMS-kami….“

A práve táto agresia uspela. Maroš sa so svojou ženou rozviedol a mladej nápadníčke urobil dieťa. Ale to ich „šťastie“ trvalo len pár rokov, kým jej vášeň k staršiemu Marošovi nepominula. O mladú prišiel a k „starej“  sa vrátiť nevedel. Máme však aj svetovo známe príklady.

Aj Paul McCartney takú stretol…

Mnoho ľudí považuje britskú modelku Heather Mills za klasickú mrchu. Najskôr sa predávala ako exkluzívna spoločníčka boháčov. Potom pochopila, že takto jej to dlho nevydrží a rozhodla sa pre výnosnejší obchod – vydaj za boháča. Našla ho v miliardárovi so zlatou gitarou, Paulovi McCartneym. Rýchlo s ním počala dieťa (veľmi dôležitá páka) a potom začala rozhadzovať jeho peniaze. Keď sa vzbúril, rozhodla sa vyžmýkať z neho miliardy v rozvodovom procese plnom najšpinavších obvinení. Neváhala na stôl položiť aj svoju umelú nohu, len aby aj z nej vytĺkla čo najviac. Ale súdy ju sklamali, verejnosť sa obrátila proti nej a vydieraním získané peniaze minula. Teraz pre zmenu vyhlasuje, že svojho ex-manžela stále miluje…

Keď má mladý ženích 89 rokov

Možno si vzala za vzor excentrickú, prsnatú, americkú modelku Annu Nicole Smithovú, ktorá okrem odvážnych póz na obálky pánskych časopisov zaujala aj nerovným vzťahom s 89-ročným ropným magnátom J. Howardom Marshallom. Pri viac ako päťdesiatročnom rozdiele jej vraj nešlo o peniaze. To si však nemysleli jeho deti, a tak začala niekoľkoročná bitka o dedičstvo, Nicole im totiž nechcela prepustiť nič z miliárd, ku ktorým sa nezištne hlásila. „Robím to iba pre Howarda. A robím to pre svojho 19-ročného syna Daniela,“ uviedla pre médiá, „Verím, že spravodlivosti bude učinené zadosť. Howard by bol pyšný, že sa nevzdávam.“ Jej syn Daniel zomrel čoskoro na predávkovanie drogami a celý spor ukončila aj jej predčasná, a stále nejasná smrť vo veku 40 rokov.

Slávni Pygmalióni

V divadelnej hre G. B. Shawa „Pygmalion“ sa starší muž pokúša prerobiť mladé dievča na svoj obraz. Možno aj to inšpirovalo celý rad slávnych mužov, aby opustili svoje staršie manželky a vrhli sa „doučovať“ tie najmladšie. Z hercov môžeme menovať 73-ročného Tonyho Curtisa (vzal si o 44 rokov mladšiu kolegyňu). Anthony Quinn ho tromfol ešte o dva roky mladšou manželkou, kvôli ktorej sa rozviedol, aby splodil vo veku 78 rokov dcérku Antoniu. Aj Jean Paul Belmondo priviedol svoju o 32 rokov mladšiu priateľku Natty do druhého stavu, na manželskú obrúčku však musela trpezlivo čakať štrnásť rokov.

Belmondov americký kolega Michael Douglas odišiel z harmonického manželstva, aby si zobral o 25 rokov mladšiu kolegyňu, božskú Catherine Zeta-Jonesovú. A opakované tehotenstvo tejto britskej krásky dokazuje, že sa spolu nenudili.

Na logickú otázku „Čo na týchto starcoch tie (a často hriešne krásne) mladé ženy vidia?“ odpovedajú odborníci jednoznačne – keďže muži sú plodní vlastne celoživotne, vek nie je pre ich atraktivitu taký dôležitý. Sú pre ženy príťažliví spoločenským postavením, bohatstvom, sociálnou viditeľnosťou. To sú totiž signály, ktoré svedčia o tom, že budú schopní dobre zaistiť danú ženu a jej potomkov. Preto vôbec nie je výnimočné, keď sa mladá žena zameria do staršieho muža – veď väčšinou až v staršom veku sú muži úspešní, imponujúci, bohatí či slávni.

Mocní muži a ich mladé partnerky

Najokatejším príkladom našej témy je manželstvo 77-ročného gréckeho premiéra Andreasa Papandreu s letuškou Olympia Airways, Dimitrou Lianiovou. Kvôli tejto o 37 rokov mladšej atraktívnej blondínke sa dokonca rozviedol a spôsobil nejednu nepríjemnosť, keď ju presadzoval aj tam, kam zjavne nepatrila (napríklad ako hostiteľku televíznej šou). U Jásira Arafata na dodatočný „druhý dych“ aspoň nedoplatila manželka, pretože bol dlho starým mládencom. Takmer už v dôchodkovom veku si vzal o 34 rokov mladšiu kresťanku Suhu, aby splodili dcérku Zahwu. Z veľkých historických postáv môžeme spomenúť aj Hitlera a jeho o 23 rokov mladšiu milenku až po hrob, Evu Braunovú. Slávna Evita sa vrhla do náručia o 24 rokov staršieho Juana Dominga Peróna, aby mu významne pomohla ku kreslu argentínskeho prezidenta. Ani Mao nezaváhal, keď si ako 37-ročný získal srdce i náruč krásnej Ho Cu Chen, ktorá mala ledva 18 rokov.

Funguje to?

Pozoruhodný pohľad do takéhoto nerovnomerného vzťahu ponúkol médiám známy pesničkár Honza Nedvěd. Veľký rozruch totiž spôsobilo, keď si ako 56-ročný začal ľúbostný románik so 16-ročnou slečnou. Na narážku časopisu Brejk „Mladá milenka – to je aj o kondičke“, odpovedal: „Nehľadajte za všetkým fyzický stret, ale lásku. Ak nemá muž 105 rokov a je chlap, prejavuje sa približne rovnako od desiatich rokov až po starobu“. Ešte zaujímavejší bol jeho názor na nami uvádzané vysvetlenie sexuológov, že „pre dievčatá je silným magnetom úspešný muž bez ohľadu na vek“: „Omyl. Pre ženu je afrodiziakom muž, ktorého hlboko miluje a ktorý nad ňou drží ochrannú ruku. Či už je žobrák alebo prezident… Dakedy som nebol slávny a fungovalo to.“ Mimochodom, Nedvěd je len jedným z plejády úspešných predstaviteľov českého show-biznisu, ktorí „presedlali“ na mladšie partnerky: Gott, Šíp, Polívka, Goldflam, Petr Janda…

Keď mladá nevesta berie na svadobnú cestu aj kamarátku

Osobne som poznal divadelného režiséra, ktorý si vzal omnoho mladšiu študentku. Výhodu z toho mala, že vďaka jeho kontaktom tú Divadelnú fakultu doštudovala. Bola aj preto dôsledne verná, čo malo bizarný dôsledok v tom, že keď sa pri nejakej študentskej veselici predsa len „pozabudla“, donútila dotyčného spolužiaka, aby spolu cestovali niekoľko sto kilometrov k jej staršiemu partnerovi, kde sa kajúcne prišli priznať a ospravedlniť?! Na svadobnú cestu, keďže staro-ženích nebol bohatý, šli k moru jeho starším autom a bývali pod stanom. Akurát, že mladá nevesta si zobrala so sebou aj kamarátku a tie dve trávili celé noci po diskotékach, kým staro-ženích osamelo zaspával v stane.

Na druhej strane tu máme úspešný príbeh známeho komika Chaplina, ktorý si zobral v 54 rokoch v poradí poslednú manželku menom Oona, ktorá mala len 18. A mali šťastné manželstvo veľkej rodiny s 8 deťmi. Na to upozornil v debate na túto tému aj čitateľ Martin. Ale Štefan hneď kontroval poznámkou: „Mali šťastné manželstvo iba preto, lebo mali 8 detí!“

 A hneď sa rozprúdila debata

Martin: „Ja si myslím, že hlavne kvôli tomu že sa Oona vo všetkom obetovala rodine. A nemohla to byť láska, ktorú Charlie nikdy nedostal v detstve?“

Ľubomír: „A milióny dolárov, ktoré im umožňovali, no najmä Oone, pokojne a bezstarostne žiť. Aj to bol jeden z dôvodov, ale priznávam , že ho musela milovať, lebo vedel sa ženám dvoriť a Oonu skutočne ľúbil neskonale .“

Zdeno kontruje: „Chachacha…. Je to typický obchod. Zlatokopka…“

Lívia vyjadruje všeobecný optimizmus: „Môže im to fungovať. Ona sa zaopatrí, bude mať dieťa vo veku jeho vnúčaťa. On sa musí pripraviť na rušenie nočného pokoja. Dieťa odrastie a vyletí z domu. Dúfajme, že sa toho v zdraví dožije. Veď ho bude láskyplne opatrovať zrelá žena. Možno aj manželka.“

Brenda je skeptickejšia: „Chvíľu možno áno…“

Iveta pragmatickejšia: „…kým bude mať hlavne dosť peňazí….“

Ľuba: „Určite to bude fungovať do poslednej jeho ´koruny´…“

Viera: „Než odíde do dôchodku, potom sa to začne…“

Miro: „Zálež,í koľko má na konte…“

Mária: „…a prečo by to nemohlo fungovať? Musíme všetko súdiť, posudzovať? Nech si každý vyberie, čo chce…“

Malvína: „Za nejakú dobu áno, ale časom prídu problémy. Poznám x prípadov…“

Aj Vy také prípady poznáte? A aký je Váš názor? Alebo ste to aj vy zažili, či ešte zažívate? Som zvedavý na Vaše ohlasy a skúsenosti.

Gustáv Murín