10 rád, ako mať krásny durman

Durman – anjelska trúba

Čo robiť, aby durman kvitol až do októbra? Stačí zopár jednoduchých krokov a táto impozantná ozdoba veránd a predzáhrad vydrží ešte dlho v plnej kráse. Treba pamätať najmä na to, že durman, nazývaný aj anjelska trúba, je náročný na prísun vody.

Durman
stock.adobe.com

1. Podnecujúce presádzanie

Durman – staršie exempláre aj mladé rastlinky – treba aspoň trikrát za sezónu presadiť, vždy do väčšieho črepníka. Na spodok črepníka patrí hrubá vrstva drenáže (keramzit alebo štrk). Do výsadbového substrátu zamiešame dlhodobo pôsobiace hnojivo. Ideálne je, keď môžeme kvetináč v záhradke zapustiť do zeme.

2. Veľa vody

Durman potrebuje veľa vody, skôr tvrdú  s vysokým obsahom vápnika, ale neuškodí mu ani dažďová. Pozor však na premokrenie: substrát musí preschnúť, čím sa zabezpečí prísun kyslíka ku koreňom.

3. Radšej závetrie

Durman uprednostňuje slnečné miesta, prípadne polotieň. Nemal by však byť vystavené prudkému vetru.

4. Kvitne do prvých mrazov

Durman patrí k neskôr kvitnúcim rastlinám, takže svojimi gigantickými kvetmi skrášľujú záhrady, verandy či balkóny od neskorého leta až do prvých mrazov. Mnohé však môžu nasadiť kvet ešte po druhýkrát, keď ich prenesieme do zimnej záhrady.

5. Koniec hnojenia

Do konca augusta by sa malo skončiť prihnojovanie, aby sa rastliny postupne pripravili na zimný vegetačný pokoj.

6. Prezimovanie

Na prezimovanie je vhodná svetlá chodba s teplotou 10 až 15 stupňov. Dá sa využiť aj tmavá pivnica – tu rastlina príde o listy, ale na jar jej znovu narastú. V tejto dobe polievame minimálne.

7. Škodcovia útočia

V lete si na listoch durmana rady pochutnávajú húsenice, v zime huť roztoče a vošky. Chemická ochrana je prakticky jedinou možnosťou ochrany.

8. Množenie

Všetky durmany je možné úspešne množiť semenami alebo odrezkami, ktoré odoberieme na konci leta a necháme ich zakoreniť v pohári s vodou.

Mohlo by vás zaujímať

náprstník

Náprstník priťahuje všetky pohľady

Keď náprstník rozkvitne, priťahuje všetky pohľady nielen vďaka výške, ale najmä farebnosti. Je to domáci druh rastliny z našej prírody, vyšľachtený do viacerých kultivarov, takže sa… Čítaj ďaľej

9. Voňavý krásavec

K najznámejším pestovaným druhom patrí napr. Brugmansia sanguinea s červenými kvetmi, ktoré však nevoňajú. Naproti tomu bielo kvitnúca Brugmansia x candida a Brugmansia x insignis opája sladkou vôňou, ktorá sa najmä večer rozširuje po šírom okolí.

10. Nebezpečný

Durman obsahuje prudko jedovaté alkaloidy, ktoré skúsení odborníci vedia využiť aj na liečenie. Napomáhajú pri uvoľňovaní kŕčov a dajú sa použiť pri liečbe astmatických chorôb. Sami to však určite neskúšajte! Rastliny majú halucinogénne účinky a pri predávkovaní môžu spôsobiť smrť.

Zaujímavosť:

Indiánski kúzelníci využívali durmany ako rastliny navodzujúce „spojenie s Bohom“ alebo tiež ako afrodiziakum. V stredovekej Európe bol durman dôležitou súčasťou čarodejných odvarov, mastí, ale aj nápojov lásky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach