Nízky tlak? Pomôže vám úprava stravy

Hoci nízky tlak nie je taký nebezpečný ako vysoký tlak, súvisia s ním pocity slabosti a závraty, či mdloby. Najmä, ak nám klesne náhle. Rovnako ako pri vysokom tlaku i pri nízkom si pomôžeme zmenami životného štýlu a úpravou stravovania. Čo nám pomôže zvýšiť krvný tlak na zdravú normu?

Nízky krvný tlak (alebo hypotenzia) je nameraná hodnota na tlakomeri nižšia ako 90/60 mmHg. Nízky krvný tlak môže mať vplyv na váš každodenný život. Slabosť, zmätenosť, pocit na odpadnutie, spavosť sú hlavnými s príznakov. Môže sa nám zatočiť hlava. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zvýšiť krvný tlak, vrátane niektorých zmien v stravovaní. Treba tiež vedieť, že krvný tlak sa po celý deň mení na základe rôznych vnútorných i vonkajších faktorov. Patrí k ním, napríklad: strava, poloha tela, rytmus dýchania, úroveň stresu, fyzická kondícia a akékoľvek lieky, ktoré užívame.

Príčiny nízkeho tlaku

Nízky krvný tlak môže mať niekoľko rôznych príčin. K najčastejším a dočasným patrí tehotenstvo, dehydratácia, rýchle vstávanie, ktoré môže spôsobiť dočasný pokles tlaku. Neraz však súvisí s vážnejšími zdravotnými problémami, napríklad s anémiou, ochoreniami srdca a ciev. Nízky tlak tiež môže spôsobiť nedostatok jedla – keď telo neprijíma dostatok železa alebo B-12 na tvorbu červených krviniek, vedie to k nižšiemu objemu krvi, a teda k nízkemu tlaku.

Mohlo by vás zaujímať

Ideálny krvný tlak

V prípade, že máte problémy s krvným tlakom, nemali by ste na rukách nosiť hodinky. Nenoste ich však ani vo vreckách, podobne ako kľúče či… Čítaj ďaľej

Aké potraviny zvyšujú tlak?

Tie, ktoré sú nevhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Čomu sa oni musia vyhýbať, to si my s nízkym tlakom môžeme dopriať. Prvým krokom je však dostatočná hydratácia. Takže nezabúdajme piť dostatok vody a nesladených nápojov. Ďalším pomocníkom je soľ, ale s ňou aj v prípade, že máme nízky krvný tlak, opatrne.

Medzi dobré zdroje soli patria olivy, cottage cheese, tuniak v konzerve. Olivy majú navyše vysoký obsah vitamínu E a ďalších silných antioxidantov a tuniak má omega-3 mastné kyseliny.

Nezabúdajme na jedlá s vysokým obsahom vitamínu B12, pretože jeho nedostatok vedie k anémii. Nájdeme ho vo vajíčkach, mäse, nutričnom droždí.

Aj folát (vitamín B9) zvyšuje krvný tlak. Nachádza sa v špargli, brokolici, v pečeni, šošovici a v cíceri.

Jedlo si naplánujme priebežne počas dňa a rozhodne žiadne nevynechávajme, radšej voľme menšie porcie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach