Lezie na vás choroba?

Spôsoby, ktorými pomôcť svojmu telu v boji so začínajúcou chorobou

Všetci to dobre poznáme. Bolesť hlavy, upchané dutiny, únava a vyčerpanosť. Symptómy niektorých chorôb sú v prvopočiatočnom štádiu veľmi podobné, a preto často hneď na začiatku ich tvorby nevieme určiť, o aký typ ochorenia ide. Ľudský organizmus má prirodzenú tendenciu bojovať s tým, čo ho trápi. V tomto boji mu môžeme pomôcť prijatím niekoľkých predbežných opatrení.

Choroba si vyžaduje odpočinok

Ľudovo povedané, skúste chorobu vyležať. Nepomôžete tým len sebe, ale ochránite aj svoje okolie. Pokiaľ vám to možnosti dovoľujú, pokúste sa odizolovať od ostatných členov domácnosti. Doprajte si pokoj a zabaľte sa do svojej obľúbenej deky. Výborným spoločníkom sa vám môže stať napríklad kniha, na ktorú ste si až doteraz nenašli čas. Stavte tiež na spánok. Výdatný spánok pomôže organizmu načerpať nové sily, naštartovať obranný mechanizmus a pomôcť napríklad aj pri bolesti hlavy, ktorá je jedným z prvých varovných signálov, že s vaším telom nie je niečo v poriadku. Odpočinok v posteli v kombinácii s potením sa zohráva výraznú rolu aj pri znižovaní zvýšenej teploty. Vypite väčšie množstvo vody, pokojne pridajte o deku viac a šup do postele.

Hydratovanie organizmu

Pravidelný pitný režim dokáže s naším telom urobiť doslova zázraky. Platí to dvojnásobne, keď je naša imunita už znížená. Dbajte preto na zvýšený príjem tekutín v dostatočnej miere. Čistá voda je pre náš organizmus najprospešnejšia, dopriať si ju však môžete aj iných podobách. Piť môžete napríklad rôzne šťavy – ideálne pomarančovú, odporúčame ju však v menšom množstve. Síce doplní potrebné vitamíny do tela a posilní imunitu, na boľavé hrdlo však môže pôsobiť dráždivo. Ideálnym druhom tekutín je teplý čaj, ktorý pomôže nielen pri zvyšovaní hydratácie tela, ale tiež výborne prehreje náš organizmus. Pri snahe naštartovať imunitný systém odporúčame zázvorový alebo šípkový čaj, účelu doplniť tekutiny do tela však poslúžia všetky jeho varianty. Ak si čaj doprajete s medom, tak môžete upokojiť aj bolesť hrdla alebo zmierniť kašeľ. Med má antioxidačné účinky, ktoré sú nápomocné v boji proti infekciám. Výborným pomocníkom pri dopĺňaní pitného režimu je aj teplý vývar. Tento poklad starých mám chutí výborne, prehreje naše telo a pomôže nám rozpustiť upchaté nosné dutiny. Dostatok tekutín pomáha udržiavať náš dýchací systém správne hydratovaný a riedi hlien, ktorý sa následne menej hromadí v pľúcach.

choroba
https://www.shutterstock.com

Zostaňte v teple

Začínajúca choroba môže byť vo väčšine prípadov spôsobená aj voľbou oblečenia neprimeraného počasiu. Výber vhodného oblečenia je však dôležitý aj v prípade, keď sa už u vás choroba začína prejavovať. Preto sa oblečte teplo a zabaľte sa do hrejivej deky. Teplé oblečenie odporúčame dvojnásobne v prípade začínajúcej horúčky. Proces potenia je tak oveľa účinnejší. Nesnažte sa však potiť prostredníctvom fyzickej námahy, radšej si oddýchnite v teple.

Liečivá inhalácia

Pokiaľ vás trápia upchaté nosné dutiny, tým správnym riešením pre vás môže byť práve inhalácia, pričom jej príprava je veľmi jednoduchá. Nechajte zovrieť vodu, nakloňte tvár do bezpečnej vzdialenosti nad hrniec, tak aby vás nepálila pokožka a cez hlavu si prehoďte uterák, aby ste inhalovali vyparujúcu sa vodu a neunikala vám. Do vriacej vody môžete prípadne pridať ešte soľ. Inhalácia vám uľaví aj v prípade dráždivého kašľa. Pokiaľ nevlastníte zvlhčovať vzduchu, pocit miernej úľavy si môžete dopriať aj prostredníctvom dlhého kúpeľa a následným pobudnutím v  kúpeľni ešte nejakú chvíľu aj po ňom. V prípade, že  vás dráždenie hrdla zastihne v noci, úľavu môžete pocítiť aj prostredníctvom dýchania cez mokrú vreckovku.

Mohlo by vás zaujímať

Imunita v tehotenstve: Ako ju môžeme posilniť?

Choroby nikdy nie sú príjemné, ale počas druhého stavu môžu byť aj nebezpečné. Podpora zdravia v tehotenstve má preto špeciálny význam. Navyše, tehotenstvo mení imunitný systém,… Čítaj ďaľej

Vhodná strava

V čase začínajúcej choroby, keď sa vaše telo bráni voči jej prvým príznakom si doprajte ľahšie jedlá. Vaše telo potrebuje dostatok energie, a preto je v tomto prípade vhodná výživná a vyvážená strava, ktorá vám dodá silu, napríklad slepačí vývar alebo konzumácia ovocia. Vyhnúť by ste sa však mali jedlám, ktoré zaťažujú váš žalúdok, ako napríklad pikantné jedlá alebo jedlá s príliš vysokým obsahom tuku, ktoré vám v tomto stave neprospejú, práve naopak, môžu vám napríklad k príznakom nádchy pridružiť ešte aj žalúdočné problémy. Pri potrebe uľahčiť vášmu telu trávenie je na konzumáciu vhodná napríklad varená zelenina alebo ryža. Vyvážená a zdravá strava môže pomôcť udržať váš imunitný systém silnejší a účinnejší v boji proti chorobám.

Kedy treba vyhľadať lekára?

Pokiaľ sa vaše príznaky nezlepšujú a cítite sa rovnako alebo ešte horšie, odporúčame neliečiť sa svojpomocne, ale vyhľadať lekársku pomoc. V mnohých prípadoch môžete mať v tele vírusové ochorenie, na liečbu ktorého sú potrebné lieky na predpis. Viaceré choroby majú podobné príznaky, no na ich liečbu môžu byť predpísané rozličné lieky. Voľne predajné lieky vám môžu pomôcť v boji s prvými symptómami, ktorými sú napríklad horúčka alebo bolesť hlavy, na prekonanie celého priebehu choroby a na úplne vyliečenie však nemusia stačiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach