3 strečingové cviky, ktoré vám pomôžu lepšie spať

O potrebe strečingu vedia všetci, ktorí pravidelne cvičia. Viete však o tom, že strečing na záver dňa vám pomôže lepšie spať? Odborníci na jogu tvrdia, že strečing pred spaním dokáže urobiť zázraky pre duševné a fyzické zdravie. Je to tiež fantastický spôsob, ako si na konci dňa rezervovať čas pre seba a zbaviť sa veľkého množstva stresu.

Dôležitou súčasťou kvalitného strečingu je zamerať sa na svoj dych, pri každej póze. Vždy sa snažme vydychovať dvakrát tak dlho, ako sa nadýchneme, teda nádych by mal byť na štyri doby a výdych na osem. Tento vzor dýchania pomôže aktivovať parasympatický nervový systém a telu povie, aby prešlo do oddýchnutého, uvoľneného, pokojného stavu. Aké konkrétne cviky sa oplatí na konci dňa vyskúšať?

Natiahnutie v predklone

Tento cvik nám pomôže natiahnuť celú zadnú časť tela. Postavíme sa vzpriamene, nohy dáme od seba na šírku bokov. Prehneme sa dopredu a ruky natiahneme čo najbližšie k podlahe. Hlavu necháme klesnúť čo najnižšie.

V tejto polohe zostaneme 3 až 5 minút a dýchame tak, ako uvádzame vyššie.

Strečingový plank

Plank nie je len cvik na posilnenie telesného jadra, ale môže byť cenným doplnkom strečingu pred spaním. Ak je plank na predlaktiach pre nás náročný, môžeme sa opierať o vystreté ruky po celý čas.

https://www.shutterstock.com

Ako na to?

Začneme vo vysokej polohe planku na vystretých rukách. Potom ohneme lakte k podložke, položíme predlaktia a prenesieme na ne váhu. Telo by malo od ramien až po členky tvoriť priamku.

Potom zatiahneme panvu a brucho stiahneme smerom k chrbtici, aby sme aktivovali telesné jadro. Hlavu držíme v jednej rovine s chrbticou.

Vydržíme 2 minúty.

Mohlo by vás zaujímať

strečing

Nezabúdajte na strečing! Chráni nás pred zranením

Kto celý rok zaháľal a leňošil, sa pred letom snaží všetko dohnať na poslednú chvíľu. Pred dovolenkou sa pozrieme do zrkadla a neraz zaplačeme. Večerné nájazdy… Čítaj ďaľej

Natiahnutie nôh v ľahu na chrbte

Pred spaním netreba zabúdať ani na nohy.

Ľahneme si na chrbát s oboma nohami vystretými a rukami po stranách tela, dlane smerujú k podlahe. Zdvihneme pravú nohu k stropu a stále vystretú ju skloníme čo najbližšie k hrudníku, teda smerom k hlave. Pravou rukou sa načiahneme k prstom na pravej nohe. Dávame pozor, aby sme nezdvíhali hrudník z podlahy.

V tejto polohe vydržíme 3 až 5 minút a potom cvik opakujeme opačnou nohou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach