Zdravšou aj bez cvičenia? Je to možné!

Cvičenie je veľmi dôležité nielen pre krásu, ale aj pre fyzické i psychické zdravie. Pravdou však je, že naše zdravie i pevnú postavu ovplyvňuje podstatne viac faktorov, ako samotné cvičenie. Životné prostredie, stravovacie návyky, spánkové zvyky, minimalizácia stresu a alkoholu výrazne pôsobia na to, či sme zdraví a plní energie, alebo nie.

bez cvičenia

Ak chceme žiť zdravšie a nemáme chuť na hodiny strávené v posilňovni, dôležité je aspoň polhodinu denne prejsť rýchlou chôdzou a upraviť tieto návyky:

1. Na jedlo si doprajme čas

Väčšina z nás nemá veľa času na jedlo a obed doslova zhltne medzi povinnosťami. Naopak, ak chceme zdravšie žiť, mali by sme každý kúsok dôkladne požuť a vychutnať si – takto z neho črevo absorbuje viac dôležitých živín a okrem toho, budeme vedieť, kedy máme už dosť. Dvadsať minút totiž trvá, kým žalúdok vyšle do mozgu signál, že je plný. Ak sa v tejto fáze ďalej napchávame jedlom, jeme zbytočne, čo sa prejaví aj na náraste hmotnosti.

2. Nerozptyľujme sa pri jedle

Veľkou chybou je, keď pri jedle sledujeme televíziu, alebo surfujeme po internete. Takto si totiž neuvedomujeme, čo a koľko jeme a sťažuje sa aj samotné trávenie.

3. Vynechajme spracované potraviny

Spracované polotovary a potraviny z obchodných reťazcov, údeniny, konzervy, fastfoodové jedlá obsahujú mnoho škodlivín. Zvyčajne majú okrem chemikálií veľa sodíka, cukru a len málo prospešných látok pre naše zdravie. Doprajme si radšej dostatok orechov, semien, zeleniny, ovocia a kvalitné proteíny zo strukovín, bieleho mäsa a rýb.

4. Doprajme si dostatok spánku

Pravidelný kvalitný spánok je veľmi dôležitý pre zdravie, ale aj optimálnu hmotnosť. Ak spíme nekvalitne – prerušovane alebo málo  – na druhý deň máme chuť na nezdravšie jedlá a pociťujeme stále hlad. Môžu za to hormóny – najmä nízka hladina leptínu, spôsobená nedostatkom spánku. Nedostatok spánku znamená zvýšenú hladinu cukru v krvi na druhý deň, čo je tiež nebezpečné.

-sz-