Fermentované jedlá: Cesta ku zdraviu i štíhlej línii

Fermentované jedlá boli uznávané rôznymi kultúrami už v dávnej histórii – ešte nevedeli ani prečo a ako fungujú. Dnes sa dostávajú do popredia opäť, a to najmä kvôli pribúdajúcim problémom s tráviacou sústavou, obezitou a metabolickým ochoreniam. Dnes je starý trend fermentácie potravín opäť na výslní.

Každá kultúra má niečo kvasené

Kvasenie bolo jedným z mála spôsobov, akým vedeli naši predkovia uchovávať jedlo v konzumovateľnom stave, keď nemali chladničky. Nájdeme ich v každej kultúre. Európania majú známu kvasenú kapustu a uhorky, Kórejčania kimči, Japonci natto a miso, Číňania špeciálne konzervované vajcia. V Indii pili pred každým jedlom na pomoc tráveniu fermentovaný nápoj Lassi, v západnej Afrike jedia fermentovanú koreňovú zeleninu, v Rusku a Turecku kefír.

Prospešný Lactobacillius

Najbežnejšia metóda fermentácie používa bakteriálny kmeň nazývaný Lactobacillius. Počas procesu fermentácie tieto dobré baktérie ničia nebezpečné kmene baktérií, ako sú E. coli. Práve kvôli E.coli môže byť jedlo nebezpečné. Mnohé výskumy potvrdzujú, že konzumácia fermentovaných potravín pozitívne pôsobí na črevnú mikroflóru a podporuje rast prospešných baktérií. Zároveň zvyšuje schopnosť čriev vstrebávať živiny.

Najlepšie surové

Fermentované potraviny sú podobné probiotikám, ale v niečom sú iné – nie sú s nimi rovnocenné, i keď obe majú špeciálne prínosy pre zdravie. Všetky fermentované potraviny sa vyrábajú pomocou zdravých baktérií, ale obsahujú ich len tie, ktoré neprešli tepelnou úpravou. Preto sa oplatí do jedálnička pravidelne zahŕňať kefír, prírodný jogurt, kysnutú kapustu, kimči (najrôznejšie druhy kvasenej zeleniny) a ďalšie jedlá, ktoré sa jedia zasurova a obsahujú prospešné baktérie. 

Nestarnúca kombucha

Možno si pamätáte, že vaši rodičia alebo starí rodičia pili nápoj z kombuchy. I ten vzniká prirodzenou fermentáciou. I dnes je stále jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ozdraviť tráviaci systém, najmä črevá. Tento nealkoholický kvasený čajový nápoj vznikol v Číne v roku 22 pnl. Obsahuje množstvo vitamínov, aminokyselín a ďalších živín, ktoré sú spojené s pozitívnym pôsobením na zdravie.

Spoznajme miso

Ďalšou potravinou, ktorá síce u nás nie je veľmi známa, ale rozhodne sa ju oplatí zahrnúť do stravy je Miso. Je to kvasená pasta pôvodom z Japonska, ktorá zahŕňa sójové bôby a soľ s ďalšími prísadami, napríklad ryžou alebo jačmeňom. Môže mať rôzne príchute a farby podľa obsahu a dĺžky kvasenia. Často sa používa ako základ polievok, omáčok, šalátov, či marinád.

 

 

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach