Včelí peľ: Čo ponúka pre naše zdravie?

Pri listovaní sociálnymi sieťami ľahko natrafíte na ovsené vločky, smoothie misky a dokonca aj avokádový toast posypaný drobným zlatistým práškom. Včelí peľ sa stal obľúbeným a trendovým doplnkom zdravej výživy. Aké má zdravotné výhody v skutočnosti?

Ak sa opýtate tých, ktorí účinky peľu chvália, zvyčajne natrafíte na informácie, že má antifungálne, antimikrobiálne a imuno-stimulačné vlastnosti. Niektorí udávajú aj protirakovinové pôsobenie. Preto je logické, že je práve v aktuálnom období na výslní. Na druhej strane, nejde o žiaden zázračný liek – je to len doplnok. Niečo čo môže, ale nemusí pomôcť. Dobrou správou je, že i keď je výskum včelieho peľu je pomerne obmedzený, zistenia sú sľubné. Druhá vec je, že niektoré štúdie sa uskutočňovali na myšiach, nie na ľuďoch.

Čo hovorí veda?

Vedci doposiaľ zistili, že včelí peľ má protizápalový mechanizmus. Protizápalové zložky znižujú opotrebenie nášho tela a môžu nás tak v konečnom dôsledku viac chrániť pred chorobami, ktoré sú výsledkom zápalu, ako je cukrovka a srdcové choroby. Samozrejme, ak sa chceme pred týmito ochoreniami chrániť, mali by sme upraviť kompletne svoj životný štýl, nielen pridať na vrch jedla trochu včelieho peľu.

Ak ho chceme vyskúšať, vyberajme si produkty overených výrobcov, ideálne v bio kvalite.

Mohlo by vás zaujímať

Lipový med – ako si ho pripraviť?

Ak patríte k tým, ktorí zbožňujú vôňu lipového kvetu a nedajú dopustiť na lipový čaj a jeho liečivé účinky, určite by ste mali vyskúšať aj… Čítaj ďaľej

Koľko včelieho peľu užiť?

Množstvo včelieho peľu, ktoré konzumujete i to, ako dlho ho užívate má vplyv na všetky výhody, ktoré pocítite. Väčšina štúdií ukázala, že ideálne množstvo včelieho peľu, na to, aby sme videli nejaké pozitíva je 20 až 40 gramov denne, teda približne 3 až 5 polievkových lyžíc. Takto by sme mali doplnok užívať celé tri mesiace, až potom môžeme hovoriť o efektoch. Keďže včelí peľ chutí skvele, problém s tým mať, pravdepodobne nebudete.

Kto by sa mal včeliemu peľu určite vyhnúť?

Každý, kto má alergiu na peľ, včelie bodnutie alebo včelie produkty. Ani tehotenstvo a obdobie dojčenia nie je vhodné na pokusy so zavádzaním nových výživových doplnkov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach