Čo je viscerálny tuk a ako sa ho zbaviť?

viscerálny tuk
freepik.com

Určitý podiel tuku je pre zdravého človeka nevyhnutný. Telo ho využíva ako zdroj energie, na ochranu dôležitých orgánov, na vstrebávanie niektorých živín. 

Problém nastáva vtedy, keď je podiel tukov v tele príliš vysoký. Ak ho nedokáže využiť, tuky sa ukladajú nie len pod kožou, ale aj okolo vnútorných orgánov vrátane srdca a ciev.

Nebezpečný viscerálny tuk

Viscerálny tuk sa nachádza hlbšie, ako ten podkožný – obklopuje vnútorné orgány. Vo veľkom množstve je viditeľný ako obézne brucho, niekedy je však celkom nenápadný. 

Vieme, že obezita je nebezpečná. A taktiež nepríjemná. Obmedzuje človeka v pohybe, uberá na energii, spôsobuje bolesti chrbtice, problémy s dýchaním a celý zoznam ochorení. Viac, ako bolesti chrbtice obézneho človeka trápi estetická stránka a nespokojnosť s vlastným telom. 

Viscerálny tuk však nemusí byť vidno. Aj človek s normálnym obvodom pása môže mať vysoký podiel viscerálneho tuku v tele. 

TIP: Ak máte sedavé zamestnanie a trpíte nadváhou a bolesťami chrbtice, vyhľadajte fyziterapeuta, ktorý vám nastaví cvičenie na mieru a na základe vašich fyzických možností. Bolesti chrbtice môžu byť spôsobené aj nesprávnym výberom matraca. Na trhu je široká škála matracov avšak vybrať si ten správny nemusí byť jednoduché. Poraďte sa so svojim fyzioterapeutom alebo kontaktujte špecializovaných predajcov matracov a nechajte si poradiť ako vybrať správny matrac

Problém viscerálneho tuku spočíva v tom, že sa môže dostať až priamo do pečene, kde spôsobuje vážne zdravotné problémy. Najčastejšie tieto:

  • stukovatená pečeň
  • zápaly
  • metabolický syndróm
  • inzulínová rezistencia, cukrovka II. typu
  • ochorenia srdca a ciev, infarkt.

To sú skutočne vážne dôvody, prečo sa ho zbaviť čo najskôr. Na začiatok odhaľme príčinu problémov s viscerálnym tukom

Prečo sa viscerálny tuk ukladá v tele?

viscerálny tuk
freepik.com

Z dôvodov, prečo sa vnútorné orgány obalia tukom, jednoznačne vedie zlé stravovanie, najmä vysoký príjem nasýtených mastných kyselín, ktoré poznáme aj ako nezdravé tuky. V spojení so sedavým životným štýlom, niekedy aj konzumáciou alkoholu a fajčením napomáha rapídne zvyšovať podiel viscerálneho tuku v tele. 

K “ohrozeným” skupinám patria ženy v menopauze, dôchodcovia (ak majú menej pohybu), občas priťaží aj genetika. I keď máte v rodine tendenciu priberať na váhe, neznamená to, že je váš osud nezvratný. Naopak. 

Pomôže len pohyb a zdravá strava

viscerálny tuk
freepik.com

K štíhlemu brušku žiadne skratky nevedú. Ani k zdravému telu. Zbaviť sa viscerálneho tuku môžete jedine tak, že obmedzíte nezdravé potraviny a začnete sa hýbať

A to pravidelne. 

Kombinujte aeróbnu aktivitu (beh, bicykel, bežky, korčule…) s domácim cvičením, alebo silovým tréningom vo fitku. Pravidelným cvičením aspoň 30 minút denne sa viscerálneho tuku nielen zbavíte, ale aj zabránite, aby sa vrátil späť. 

Zapojte viac pohybu aj do bežných aktivít. Napríklad tak, že použijete schody namiesto výťahu, namiesto toho, aby ste ráno nasadli do auta, urobíte si prechádzku do práce. Namiesto sledovania televízie a vyvárania cez víkend vyrazte s rodinou na turistický výlet.

K tomu treba vylúčiť nezdravé tuky a jednoduché cukry z jedálnička. Nahraďte ich ovocím, zeleninou, orechmi, celozrnným pečivom. Ak máte chuť na sladké, doprajte si kvalitnú čokoládu s vysokým podielom kakaa, či domáci koláčik z celozrnnej múky. Smažené jedlá a zákusky by sa mali stať len príležitostnou pochutinou – už nikdy to s nimi nepreháňajte. 

Aj keď nestratíte na váhe, podiel viscerálneho tuku vo vašom tele sa zníži. Naberiete svalovú hmotu a ako bonus získate viac energie a celkové zlepšenie zdravia. Možno sa zbavíte bolesti chrbtice, zlepší sa váš spánok aj imunita. 

Zdroj obrázkov:

freepik.com

Ďalšie zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/8c3e3ba51c4cf84a45aa39ddd448329f.pdf

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/taking-aim-at-belly-fat#:~:text=Studies%20have%20shown%20that%20you,keep%20fat%20from%20coming%20back.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach