Éterické oleje ako ochrana pred prechladnutím a chrípkou

Onedlho je tu jeseň a s ňou obdobie prechladnutí a chrípok. Skvelým prírodným prostriedkom na zvýšenie imunity a liečbu nádchy či prechladnutia sú éterické oleje. Ktoré nám pomôžu?

éterické oleje
stock.adobe.com

Prírodná liečba založená na esenciálnych olejoch má tradíciu dlhú ako ľudstvo samé. Vyrábajú sa destiláciou oleja z rastlín. Mnohé z nich majú antimikrobiálne vlastnosti, napríklad levanduľa, rozmarín, oregano, tymian, zázvor a cesnak. Niektoré éterické oleje dokážu zabiť baktérie, huby, vírusy, iné zabraňujú šíreniu vírusu a podporujú imunitu, ďalšie sú vynikajúce na uvoľnenie upchatého nosa.

Ako sa éterické oleje užívajú?

Sila byliniekje síce pozitívne, ale v niektorých prípadoch, ak ich nesprávne užívame a dávkujeme, môžu aj uškodiť. Viaceré je vhodné používať do difuzéra – vtedy prečisťujú prostredie okolo nás a vdychovanie éterického oleja priaznivo vplýva na naše dýchacie cesty. Pri použití na pokožku by sme ich mali riediť s vodou a najprv vyskúšať, či nebudeme mať alergickú reakciu. Niektoré druhy sa používajú aj vnútorne, ale takéto užívanie vždy konzultujme s lekárom alebo aspoň so skúseným bylinkárom.

Éterické oleje proti prechladnutiu

Esenciálny olej z harmančeka – štúdie potvrdili, že vdychovanie výparov oleja z harmančeka zmierňuje príznaky prechladnutia.

Esenciálny olej z čajovníka – často sa používa na ošetrenie pokožky a vlasov, ale má aj antivírusové vlastnosti. Ak ho používame na pokožku, musíme ho riediť, pomáha aj jeho inhalácia.

Eukalyptový esenciálny olej – má antivírusové vlastnosti. Keď budeme vdychovať výpary z neho, môžeme zabrániť, aby sa z prechladnutia stala nepríjemná bronchitída, či zápal pľúc.

Mätový esenciálny olej – inhalovanie výparov z mätového oleja upokojuje hrdlo a pomáha aj pri kašli a nádche.

Levanduľový esenciálny olej – medzi ďalšie bežné príznaky prechladnutia patrí únava a nespavosť, spôsobená kašľom a problémami s dýchaním. Levanduľový olej pomáha relaxovať a uvoľniť dýchanie. Okrem inhalovania môžete vyskúšať jednoducho pred spaním nakvapkať pár kvapiek priamo na vankúš.