Menopauza – obdobie, ktoré tiež môže mať svoje čaro…

Možno práve v tejto chvíli mnohí z vás pochybovačne pokrútia hlavou… Čože? Toto že by malo mať svoje čaro? Klimaktérium? Nuž na prvý pohľad to tak určite nevyzerá, pretože rôzne zmeny a ich prejavy, ktoré môžu potrápiť ženu pri prestavbe hormónov, kým si telo nájde hormonálnu rovnováhu bez estrogénov, bývajú neraz nepríjemné. Ak však pochopíme, čo sa v tele deje, dokážeme si pomôcť a aj v tomto období si môžeme život plnohodnotne vychutnávať. Najmä ak zistíme, že žiť bez strachu pred otehotnením a nepríjemným, rôzne dlhým, ale pravidelným mesačným krvácaním, môže byť celkom fajn.

Klimaktérium – obdobie prechodu v troch fázach

Tento čas, keď sa oslabuje činnosť vaječníkov a klesá tvorba  ženských hormónov estrogénu a progestrogénu, môže v niektorých prípadoch trvať ať 15 rokov. Prvým obdobím je pre menopauza, ktorá obvykle začína po štyridsiatke a trvá 5 – 7 rokov, kým žena úplne nestratí menštruáciu. V čase, keď sa menštruácia stáva nepravidelnou, môžu sa v mnohých prípadoch objavovať návaly horúčav, nočné potenie, náhle zmeny nálad, ale aj nepríjemné vysychanie pošvy. Čas poslednej menštruácie je obdobím, ktoré sa nazýva menopauzou a to je súčasne aj obdobie, keď produkcia estrogénu prudko poklesne.

Post menopauza a jej problémy

Tretím a posledným štádiom s dvomi fázami je post menopauza. Skorá post menopauza trvá asi 5 rokov a v tomto čase prudký úbytok hormónov vedie v ženskom organizme k mnohým zmenám: Začína sa prejavovať úbytok kostnej hmoty, môže stúpať hladina cholesterolu, ako aj hladina ďalších tukov v krvi, nehovoriac už o častých fyzických premenách. A ako keby pribúdajúcich problémov nestačilo, v období neskorej post menopauzy sa zmeny v ženskom organizme začínajú prehlbovať a môže sa zhoršovať osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia, ateroskleróza. S pribúdajúcim vekom mnohé ženy ohrozuje aj rakovina prsníka a dokonca aj nebezpečie infarktu. Nehovoriac už ani o veľmi nepríjemných návaloch horúčavy, ktoré patria k typickým sprievodným znakom klimaktéria. Aj tu však nejestvuje žiadne pravidlo: Kým niektoré ženy mávajú návaly niekoľkokrát do mesiaca, niektoré aj niekoľkokrát denne, s rôznou dĺžkou trvania.

Ako si pomôcť?

Kým v nedávnej minulosti bola aj v odbornej verejnosti veľmi populárna hormonálna substitučná terapia, postupom času a najmä vplyvom skúseností, ktoré poukázali na to, že estrogén i progesterón v  majú na zdravie žien aj mnohé nežiadúce účinky, veľa žien dáva prednosť nehormonálnym prípravkom, ktoré majú schopnosť zmierňovať aj utišovať prejavy klimaktéria. Riešením i jemnou alternatívou sú rastlinné hormóny, ktoré rozvíjajú svoju svoju estrogénovú činnosť v tele ženy až vtedy, keď si už samo nevytvára dostatok hormónu. Zakotvia a pôsobia však iba tam, kde ženské telo estrogény potrebuje – čiže v kostiach, maternici, pošve, cievach, pokožke, či v močovom mechúre.

Veľmi užitočnú a liečivú pomoc proti klimakterickému syndrómu poskytuje aj sója, ktoré je u žien v menopauze veľmi oceňovaná.

Sója dokáže viac než si myslíme…

Sója zďaleka nie je iba chutná strukovina, ktorá sa často vyskytuje v jedálničku vegetariánov či vegánov! Dokáže totiž oveľa viac: Jej rastlinný estrogén (fytoestrogén) nielenže účinne chráni pred klimakterickým syndrómom, ale sója v primeraných dávkach znižuje o 40 % vyplavovanie dôležitého minerálu kostí – vápnika, čím chráni telo pred osteoporózou. Svoje o tom vedia aj Japonky, ktoré jedávajú veľa sójových produktov a v dôsledku toho majú oveľa menšie problémy s osteoporózou ako napríklad Európanky. Výskumy a skúsenosti v mnohom nasvedčujú tomu, že sójové fytoestrogény sú pravdepodobne rovnocennou náhradou za pohlavné hormóny.

Tip pre vaše zdravie:

Výživový doplnok FYTOSOJA® OSTEO

Alternatívna a bezpečná cesta hormonálnej substitučnej terapie pre ženy v klimaktériu. Ide o 100 % rastlinný extrakt. Každá kapsula obsahuje izoflavóny z geneticky neupravovanej sóje (DAIDZEIN, GENISTEIN). Tie majú v organizme ženy podobný účinok ako ženské hormóny estrogény produkované vaječníkmi až do obdobia menopauzy. Estrogény sú zodpovedné za reguláciu vápnika v tele. Výživový doplnok je obohatený o biologickú formu vápnika, vitamínu D3 a prírodného vitamínu K2. Vitamín D3 prispieva k správnemu využitiu vápnika i fosforu na udržanie zdravých kostí.

Charakteristika FYTOSOJA® OSTEO:

FYTOSOJA® OSTEO obsahuje dôležitý minerál pre stavbu kostí a zubov a to vápnik. Efektívnosť jeho vstrebávania sa vekom znižuje, preto by mal byť po 35. roku doplňovaný formou doplnkovej výživy. Veľa žien v menopauze trpí ochorením z nedostatku vápnika – osteoporózou. Prípravok je obohatený aj o vitamín D3 ktorý je nevyhnutný pri prestupe vápnika z tráviaceho traktu do krvi a z krvi do kostí. Tam zabezpečuje vitamín D3 viazanie vápnika do kostného tkaniva. Vitamín K2 aktivuje špecifické proteíny zodpovedné za ukladanie vápnika do kostí ale zároveň i zabraňuje ukladaniu vápnika na steny cievy – zabraňuje vzniku ateroskleróze.

Prírodný vitamín K2 sa získava z tradičného japonského jedla natto. Tento pokrm, ktorý Japonci užívajú každé ráno, sa pripravuje fermentáciou sójových bobúľ s baktériami Bacillus subtilis.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach