Modré svetlo z mobilov a tabletov neškodí len spánku, ničí aj oči

Čoraz viac ľudí si nevie predstaviť večer v posteli bez mobilu alebo tabletu. Či už na ňom pozeráme film, rozprávame sa s priateľmi alebo len pozeráme sociálne siete, môže nám to uškodiť. Je dokázané, že modré svetlo s technických zariadení môže natrvalo poškodiť oči.

Modré svetlo

Škodí spánku i zraku

O modrom svetle je známe, že negatívne pôsobí na spánok, ničí zdravý spánkový cyklus a my môžeme mať problémy zaspať alebo sa počas noci niekoľkokrát zobudíme. Vedci z University of Toledo však zistili, že modré svetlo neničí len náš spánok, ale priamo a dlhodobo aj naše oči. Priveľa času venovaného výdobytkom techniky môže viesť až k takzvanej makulárnej degenerácii – jednej z hlavným príčin straty zraku.

Smrť fotoreceptorov

Tento nepríjemný stav vzniká sklerotizovaním žltej škvrny – makuly. Doposiaľ bol známy najmä u seniorov nad 65 rokov, teraz sa však objavuje i skôr a u širších vrstiev obyvateľstva. Degenerácia makuly je vlastne výsledkom smrti fotoreceptorov v sietnici oka.  Funkciou fotoreceptorových buniek je zachytiť obraz a preniesť signál do mozgu pomocou špeciálnej molekuly. Ak je ovplyvnená modrým svetlom, vznikajú v oku rôzne chemické reakcie, ktoré môžu poškodzovať bunky fotoreceptorov. Žiaľ, regenerácia umierajúcich buniek tohto typu nie je možná.

Toxické je len modré

Zaujímavým zistením je, že žiadne bunky ľudského tela nereagovali podobne na pôsobenie zeleného, žltého či červeného svetla. Toxicita súvisela len a len s používaním modrého svetla. Modré svetlo podľa vedcov môže   zabiť ľubovoľný typ bunky. Je to čiastočne preto, že modré svetlo má kratšiu vlnovú dĺžku v porovnaní s inými farbami. Tým pádom má tiež viac energie. Stále však nie je jasné, aké množstvo modrého svetla je potrebné, aby došlo k poškodeniu buniek. Je však jasné, že škoda je nezvratná.

Doprajme zraku oddych

Zatiaľ však netreba robiť paniku – tieto výsledky vyplynuli z testov v laboratórnom prostredí.  Miera poškodenia očí v realite je záležitosťou ďalších testov. V každom prípade je vhodné skracovať čas, ktorý trávime pri mobiloch a tabletoch, či notebookoch a najmä – nepovažovať ich za uspávací nástroj. Rozhodne neurobíme zle, keď budete používať filter modrého svetla a doprajeme zraku viac odpočinku.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach