Príznaky stresu: Ako ich môžete riešiť?

Stresu máme dnes podstatne viac ako pred rokom, hoci sme si mysleli, že už viac to ani nie je možné. Zhoršená situácia vo svete, ohrozenie zdravia ekonomika v úzkych, nie je práve dobrým signálom pre našu psychiku. Rozpoznáte príznaky stresu, ktorými nám telo dáva najavo, že už je skutočne zle? Kedy už je naozaj nevyhnutné urobiť krok späť?

príznaky stresu
https://www.shutterstock.com

Keď sa dostaneme do stresu, náš vnútorný dialóg prejde do režimu úplnej ochrany. Nezáleží na tom, či má stres reálnu podobu, či je psychický, fyzický alebo kombinovaný. Ak prežijeme traumy alebo žijeme v situácii, v ktorej sa necítime úplne bezpečne, naše telo i myseľ robí všetko preto, aby nás udržalo na nohách. Bezpečnosť v práci, peniaze, rodina a to, ako sa k nám okolie správa, predstavuje základ bezstresovej existencie. Inak začne naše telo biť na poplach. Okrem príznakov stresu, ku ktorým patria bolesti hlavy, búšenie srdca, sa často pripája psychická neistota, úzkosť, depresie. Ak tento „masaker“ včas nestopneme, obráti sa proti nám.

Čo pomôže proti úzkostiam, výčitkám, strachom?

Ak máme len krátkodobý problém so stresom, pomôže nám meditácia, relaxačná hudba, príjemná spoločnosť, rozhovor s osobou, ktorá nás chápe. Existuje mnoho podcastov, ktoré sú určené na každodennú relaxáciu. Veľmi dôležitú a často zanedbávanú úlohu na ochranu pred stresom zohráva aj zdravá strava. V prvom rade dostatočné množstvo vitamínu B, železa, magnézia. Doprajme si semiačka, orechy, mandle. A samozrejme, aj dostatok bielkovín, ktoré sú nemenej potrebné. Pri dlhodobých problémoch je v prvom rade podstatné eliminovať stresové situácie a poradiť sa s odborníkom.

Mohlo by vás zaujímať

8 tipov na prekonanie stresu

Viete aké sú účinné stratégie žien na prekonanie stresu? Skúsenosti mnohých žien rôzneho veku i vzdelania potvrdili, že medzi stratégie na prekonanie stresu patrí: 1.… Čítaj ďaľej

Tiky očných viečok, únava očí

Typickým príznakom stresu je únava očí. Niekedy sa pridružia aj tiky v očných viečkach, pálenie, svrbenie či dokonca krátkodobá zmena videnia. Chronický a dlhodobý stres sa tiež prejavuje zvýšenou citlivosťou na svetlo a bolesťami hlavy. Zmenené videnie si, samozrejme, vyžaduje kontrolu odborným lekárom. Častým dôsledkom dlhodobého stresu je aj zvýšený tlak, a to neraz aj v relatívne mladom veku.

Pri únave očí pomôže dať si pauzu od techniky, ale tiež studený obklad, plátku uhoriek. Z dlhodobého hľadiska doprajme očiam, mozgu a nervovému systému odpočinok tak často, ako sa len dá. Zakážme prístup technológie do spálne. Radšej si zoberme knihu a namiesto televízora rádio.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach