Sebarozvoj znamená aj starostlivosť o zdravie a zručnosť, ako manažovať čas

Ak ste sa rozhodli popracovať na sebe a chcete sa stať lepším, šikovnejším či uvedomelejším človekom, okrem samotného učenia je podstatné naučiť sa postarať o vlastné blaho. Nezabúdajme na starostlivosť o zdravie, čas pre seba, zhodnoťme doterajší život a určime si najbližšie ciele. Ako na to?

Zdravie je prioritou

Osobný rast si vyžaduje odhodlanie a sebadisciplínu. Znamená uprednostniť to, čo je pre nás dobré a potrebné, pred tým, čo je ľahké. Dôležitou súčasťou individuálneho rozvoja sú starostlivosť a rešpekt k vlastnému telu.

Osobný rast si vyžaduje dostatok energie a vytrvalosť, výsledok však stojí za to. Čo znamená urobiť svoje zdravie prioritou? Dopriať si vyváženú a zdravú stravu, dostatok pohybu, spánku a príjem vitamínov. Samozrejmosťou je psychohygiena – naučme sa spôsoby, ako sa zbaviť stresu a uvoľniť.

Prehodnoťme svoj život

Kľúčovým aspektom osobného rastu je sebauvedomenie. Preto je dôležité, aby sme venovali nejaký čas zhodnoteniu doterajšieho života. Tieto otázky nám v tom pomôžu: Ako vnímam vlastný život aktuálne? S akými oblasťami som spokojný/á? Aké oblasti potrebujem zlepšiť? Aký by mal byť môj život? Ako sa chcem zlepšiť a prečo je to dôležité? Ako dosiahnem tieto zmeny a čo k tomu potrebujem? Aké poznatky a skúsenosti mi pomôžu v osobnom rozvoji?

Dôležitou súčasťou plánu na osobný rozvoj je prijať vlastné nedostatky a urobiť plány, ako ich zlepšiť. Začnime malými krokmi, ktorými zlepšíme vlastnú životnú situáciu.

Mohlo by vás zaujímať

Čo pomáha k dobrým rozhodnutiam

Prajete si zmenu? Super, ale to ešte nič nezmení. To, čo dá veci do pohybu, je rozhodnúť sa teraz hneď k činu! Niežeby sme to nevedeli.… Čítaj ďaľej

Naučme sa manažovať čas

Zbytočne strácať čas je veľmi jednoduché a väčšina z nás to robí celé hodiny každý deň bez toho, aby sme si to uvedomovali. Môže sa nám zdať, že nemáme čas, ale je to pravdepodobne len ilúzia. Budeme mať dostatok času, keď zmeníme spôsob, akým ho trávime. Ako?

  • Pozerajme menej televízie, a keď ju budeme pozerať, zamerajme sa na sledovanie relácií a filmov, ktoré máme rady a sú pre nás prospešné. Nepoužívajme televízor ako kulisu.
  • Znížme množstvo času, ktorý trávime bezcieľnym surfovaním po internete. Zvážme nastavenie časovača, aby sme si uvedomili, koľko času uplynulo.
  • Prehodnoťme svoje dochádzanie do práce – zvážme cestu autobusom namiesto jazdy autom. Tak získame čas na čítanie, meditáciu alebo počúvanie podcastov a získavanie nových informácií a zručností.
  • Trávme čas len s priateľmi, ktorí podporujú náš rozvoj, s ktorými získavame cenné skúsenosti a zážitky – dobrovoľníctvo, trávenie času v prírode turistikou, cyklistikou, plávaním alebo spoločným kurzom.

Odstráňme zo zoznamu osoby, s ktorými sa nudíme alebo mrháme čas nekonštruktívne a ktoré z nás vysávajú energiu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach