Vitamíny proti úzkosti: Čo na to hovoria odborníci?

V dnešnom uponáhľanom svete množstvo mladých i starších ľudí trpí úzkosťami, obavami, depresiami a rôznymi fóbiami. Ak sa dostanú do vážnejšieho stavu, zvyčajne sa liečia antidepresívami a rôznymi liekmi, ktoré ich obavy a stavy tlmia. Viete o tom, že proti úzkosti môžu byť účinné aj „obyčajné“ vitamíny?

vitamíny proti úzkosti
https://stock.adobe.com

Existuje viacero spôsobov, akými sa dá zdravo bojovať proti úzkostiam: cvičením, meditáciou, niektorými doplnkami výživy. O tom, že by vitamíny mohli podporiť naše psychické zdravie a zabrániť úzkostiam, však tuší len málokto. Takáto alternatívna liečba úzkostí a ďalších psychických problémov mala svojich priaznivcov už pred stáročiami, ale ani dnes si väčšina z nás neuvedomuje, že naše psychické zdravie môže ovplyvniť aj nedostatok mikroživín. Vedci našli dokonca súvislosti medzi viacerými trendovými diétami a zhoršeným psychickým stavom. Je to to spôsobené nedostatkom živín, ktoré sú dôležité pre činnosť mozgu.

Vitamíny proti úzkosti

Nové výskumy potvrdili veľký význam vitamínu D pri podpore psychického zdravia. Práve tohto vitamínu mávame nedostatok, najčastejšie v zimnom období a je dôležitý aj pre našu imunitu. Ďalšou mikroživinou, ktorá podporuje psychické zdravie je magnézium. I tento minerál má pozitívny vplyv na fyzické zdravie, a tiež upokojuje psychiku, prináša uvoľnenie, zlepšuje schopnosť sústrediť sa.

GABA a ďalšie vitamíny

Za výborných pomocníkov proti úzkosti a iným psychickým problémom sa považujú doplnky výživy s obsahom GABA kyseliny. Je to prírodný neurotransmiter, ktorý upokojuje a pomáha nám relaxovať. Vhodnými vitamínmi na podporu psychického zdravia sú aj vitamíny skupiny B, vitamín C a vápnik.

Bylinky proti úzkosti

Aj niektoré bylinky vedia zmierniť stres a znížiť hladinu kortizolu, čím podporia naše duševné zdravie. Vyskúšať môžeme indickú ashwagandhu či levanduľový olej vo forme gélových kapsúl. Pomáhajú proti úzkosti zo stresu a znižujú hladinu stresového hormónu v krvi. Samozrejme, pri vážnejších problémoch sa nemôžeme spoliehať len na bylinky, ale vyhľadať odborníka.