Pijete dosť tekutín? Odpoveď vám dá farba moču

Moč je veľmi užitočným nástrojom na hodnotenie ľudského zdravia. Nie je to len o tom, či máme infekciu – bielkoviny alebo krv v moči. Mnohé napovie aj jeho farba. Viete, pri akých odtieňoch treba spozornieť a aká farba vám napovie, že pijete málo tekutín?


Nedostatok tekutín v tele – dehydratácia – negatívne ovplyvňuje množstvo telesných funkcií. Prakticky všetko od duševného stavu, trávenia, krvného prietoku, až po výkon pri pohlavnom styku. Ak si všímame moč, ktorý vycikáme, dozvieme sa mnohé. Nemusíme robiť žiadne šialené pokusy, jednoducho stačí sledovať, akú je farba moču v toalete.

Pravdepodobne ste si všimli zmeny farby moču počas jednotlivých denných fáz. Čo zistíme na základe farby moču?

Takmer transparentný

Moč vôbec nemusí byť žltý. Ak je však úplne priesvitný, transparentný a nemá ani len nádych žltej farby, zvyčajne to znamená, že to s príjmom tekutín preháňame. Sú to síce veľmi zriedkavé prípady, ale pred sa len sa vyskytujú. Priemerný dospelý človek by mal navštíviť toaletu 4 až 10 raz za 24 hodín. Viac už znamená, že pijeme nadbytočné množstvo tekutín. Prečo je aj priveľa tekutín problémom? Prebytok vody zriedi obsah elektrolytov v tele. Samozrejme, drvivá väčšina z nás sa nemusí nadmernej hydratácie obávať. Podstatne častejšia je dehydratácia.

Od žltej malinovky po svetlé pivo

Moč vo farbe svetložltej limonády až po odtieň svetlého piva znamená, že sme dobre hydratovaní. Snažme sa udržať túto úroveň pitia tekutín.

Mohlo by vás zaujímať

Pitný režim – prečo sa zavlažovať počas celého roka?

Problémy spojené s hydratáciou nie sú len záležitosťou horúcich mesiacov. Na hydratáciu si treba dávať pozor počas celého roka. V chladnejších mesiacoch dochádza k zníženému pocitu smädu a naše… Čítaj ďaľej

Jantárová až medená

Ak má náš moč jantárovú alebo medenú farbu je načas doplniť tekutiny. I keď tieto odtiene ešte neznamenajú nebezpečnú úroveň dehydratácie, keď tekutiny nedoplníme, ľahko sa náš stav môže zhoršiť. Keď naše telo stratí viac vody, ako prijme, minerály a chemikálie v moči sa koncentrujú a moč tmavne.

Farba moču – od oranžovej po odtiene hnedej

Tieto farby sú jasným signálom dehydratácie. Nedochádza k nej len vtedy, keď málo pijeme, ale aj pri hnačkách a zvracaní. Najvyšší čas venovať pozornosť pravidelnému pitiu tekutín, môžeme siahnuť aj po špeciálnych tekutinách s vysokým obsahom elektrolytov. Vo vážnejších prípadoch je nevyhnutná hospitalizácia s podaním infúzií.

Hnedú farbu moču môžu spôsobiť aj niektoré potraviny: rebarbora, aloe či potravinárske farbivo.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach