Nezabudnite si pred letom nechať skontrolovať znamienka

Aj vy ich máte? Malé, ledva si ich všimnete, no stačí mechanické zaškrabnutie jedného, dlhý čas bez ochrany na slnku či zanedbávanie pravidelnej kontroly stavu a aj najnevinnejšie znamienko sa môže zvrhnúť a privodiť vážne zdravotné až smrteľné následky.

skontrolovať znamienka

Leto je tu už o pár mesiacov a slnku sa pravdepodobne nevyhnete. Ak ho chcete prežiť v pokoji a bez strachu, dajte si znamienka skontrolovať už teraz. Je na to ten najlepší čas. „Kontrolovať znamienka treba aspoň raz ročne, najmä pred letom. Rovnako vždy, ak máte akékoľvek podozrenie, že sa zmenila ich farba, veľkosť, tvar, sú asymetrické alebo sa začali vyvíjať,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Edita Kaiserová z Inštitútu zdravia a krásy FRAIS. Ako dodáva, zvýšiť pozornosť by mali najmä ľudia so svetlou pokožkou a modrými očami. Teda ak máte takzvaný prvý a druhý fototyp kože.

„Sú dva typy pigmentových znamienok – povrchové, teda ploché znamienka alebo vypuklé, známe ako „šošovičky“,“ vysvetľuje. Užitočnou pomôckou, ako zistiť, či je znamienko rizikové, je ABCDE pravidlo. „Označuje päť rizikových znakov – asymetria (Asymmetry), ohraničenie (Borders), farba (Colour), rozmer (Diameter) a vývoj (Evolution). Zvýšiť pozornosť treba, ak má znamienko nepravidelné okraje, nehomogénne sfarbenie, má priemer väčší ako 5 mm, alebo sa začalo meniť,“ podotýka lekárka.

Teda napríklad z plochého znamienka sa stalo vypuklé. Rizikové sú aj tie, ktoré vás svrbia, štípu, mokvajú alebo krvácajú, prípadne ste si ich mechanicky zaškrabli. Dermatoskop dokáže znamienko zväčšiť až 20-krát, digitálny dokonca až 70-krát, čo dermatológovi umožňuje vidieť jasne jeho štruktúru. „Na trhu sú aj veľmi inovatívne prístroje. Napríklad digitálny FotoFinder nám umožní aj porovnať a vyhodnotiť akúkoľvek zmenu stavu znamienok a ich štruktúru v čase, teda od poslednej návštevy pacienta,“ hovorí doktorka Kaiserová z FRAIS.  Výhodou tak je, že pod kontrolou sú nielen jednotlivé znamienka, ale aj celé telo.

skontrolovať znamienka
MUDr.Edita Kaiserová, www.frais.sk

Skalpel či laser?

Ak si chcete znamienko odstrániť, dá sa to buď laserom, alebo chirurgicky. Výhodou lasera je, že z hnedej škvrnky vznikne nenápadná plochá jazvička. „Laserom sa však dajú odstraňovať len ploché a menšie znamienka, prípadne vypuklé, ak je ich priemer do 2 mm. Nesmie však ísť o rizikové znamienko,“ upozorňuje dermatologička. Vtedy sa odstraňuje chirurgicky a posiela na histologický rozbor. „Po odstránení znamienka je dôležité jazvu nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu a používať krém s čo najvyšším ochranným faktorom (+50),“ dodáva MUDr. Kaiserová.

www.frais.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach