Video: Bezlepkové nekysnuté šišky

Doba prípravy 20 minútNáročnosť

Tak ako, už viete, ako si užijete fašiangové obdobie?

Ak nie, je práve najvyšší čas rýchlo s tým niečo urobiť, pretože veselé dni fašiangového hodovania sa práve začali! Či už patríme k tým, ktorí si ctia tradície, alebo toto obdobie nejako zvlášť neprežívame, jedno je isté: Chutnými a rozvoniavajúcimi šiškami určite väčšina z nás nepohrdne. Samozrejme, nie každá gazdinka má chuť stráviť hodiny v kuchyni  pri sporáku, ale aj tu je skvelé riešenie: Recept, ktorý ponúkame, je síce z bezlepkovej múky, ale šišky sú také rýchle a chutné, že určite očaria všetkých! 🙂

Mimochodom, tí, ktorí nemusia dodržiavať bezlepkovú diétu, si  takéto šišky si môžu pripraviť z kvalitnej hladkej múky.

Suroviny:

8-10 PL bezlepkovej múky ( môžeme použiť aj hladkú múku ), 200 ml kyslej smotany, ½ ČL sódy bikarbóny, 1 žĺtok, štipka soli, 2 PL práškového cukru, 2 PL rumu, stužený rastlinný tuk na vyprážanie – napríklad CERA.

nekysnuté šišky

Postup:

Do misy dáme kyslú smotanu, pridáme jeden žĺtok, práškový cukor, štipku soli, prášok do pečiva a pomaly prisypávame múku. Nakoniec pridáme rum a všetko spolu vymiešame do hladka tak, aby výsledné cesto bolo husté, ale dostatočne vláčne. Do panvice dáme rozohriať stužený tuk. Z pripraveného cesta pomocou dvoch lyžičiek formujeme malé šišky, ktoré vyprážame v rozohriatom tuku. Veľmi dôležité je jednotlivé šišky počas vyprážania obracať a pravidelne prepichávať vidličkou, aby sa dostatočne prepiekli. Vypražené šišky ukladáme na servítku, aby sa odsal prebytočný tuk. Hotové pocukrujeme a podávame s lekvárom.

Dobrú chuť!

Autor: woman.sk JV+HK