Trápi vás chronická bolesť?

4 kroky, ktoré vám pomôžu zmeniť život!

Dlhodobá bolesť má automaticky vplyv na našu emocionálnu pohodu a naopak – zlá nálada a problémy s duševným zdravím zase môžu bolesť zhoršiť. Ak je našim problémom chronická bolesť, nepomôže sťažovať sa ani hltať lieky od bolesti. Ako si môžeme pomôcť? Zmenou myslenia!

Pochopme dôvod bolesti

Nervový a imunitný systém nášho tela sú hlboko prepojené, čo znamená, že ak imunitný systém vníma hrozbu a necíti sa bezpečne, môže aktivovať nervový systém a rôzne centrá bolesti v mnohých častiach mozgu. Na druhej strane fenomén neuroplasticity potvrdzuje schopnosti mozgu a nervov prepojiť a zmeniť sa tak, aby sa naučili prekonávať akúkoľvek bolesť.

Pochopme úlohu liekov

Čo urobíme ako prvé, keď cítime bolesť? Siahneme po liekoch. Avšak lieky proti bolesti účinkujú len v 30 percentách času a asi u 30 percent ľudí, takže mnoho z nás z nich nemá prospech. Navyše rozhodne nefungujú na všetko, ale len vtedy, keď si zvolíme správny druh vzhľadom na náš stav.

V skutočnosti neexistujú žiadni „zabíjači bolesti“, navyše všetky lieky majú vedľajšie účinky a v tomto prípade úlohu zohráva aj návykovosť.

Pozor však, bolesť má svoju príčinu – upozorňuje nás na problém. Takže bezhlavé zabíjanie bolesti liekmi problém len oddiali alebo zhorší, ak neriešime jeho príčinu.

Pochopme úlohu spánku

Spánok je veľmi silná zbraň, pokiaľ ide o kontrolu bolesti. Vieme, že spánok a bolesť sa navzájom ovplyvňujú. Ak máme pravidelne menej ako odporúčaných šesť až osem hodín spánku, naše bunky v mozgu nemôžu fungovať správne a zanechávajú za sebou zápalové chemikálie. Tieto látky robia nervy citlivejšími a vedú k silnejšej alebo k chronickej bolesti.

Mohlo by vás zaujímať

Bolesti v stehnách? Toto sú dôvody!

Bolesti stehien z času na čas potrápia každého najmä, ak sme veľa cvičili. Sú však aj ďalšie príčiny, na ktoré si treba dať pozor. Ktoré to… Čítaj ďaľej

Pochopme úlohu fyzickej aktivity

Vnímajme aktivitu ako niečo prospešné, nie otravné a zaťažujúce. Je dôležité zostať aktívny a vykonávať pohyb, ktorý je bezpečný, jednoduchý a známy – nemusia to byť krkolomné lekcie vysoko intenzívneho cvičenia v posilňovni.

Pravidelný pohyb zabraňuje zhoršeniu kondičky, ktoré zase ovplyvňuje nielen telo, ale aj psychiku.

Zapracujme do nášho každodenného života rôzne pohyby, ako sú strečing, posilňovanie a kardio-cvičenie. Stačí dynamická prechádzka, raz za čas nechať auto na parkovisku a ponaťahovať sa pred spaním.

Nový výskum dokazuje, že pravidelná aktivita mení mozog – vytvárajú sa nové nervové okruhy. Takže myslime na pohyb aj ako na formu rastu našich mozgových schopností.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach