3 dôvody, prečo ísť do kardia

Vo všeobecnosti máme celkom dobrú predstavu, čo byť fit znamená zvonka, po fyzickej stránke. Vonkajšie zmeny, ktoré sú výsledkom zvýšenej fyzickej aktivity, sú často najväčším motivačným faktorom, ktorý ľudí núti k pohybu. Chcú vidieť výsledky svojej tvrdej práce na váhe, ako aj pri pohľade do zrkadla. Predstava štíhlejšieho pásu alebo štíhlejších nôh je pre mnohých impulzom zdvihnúť sa z gauča a ísť do posilňovne. No skutočná krása a benefity, ktoré fitness ľuďom poskytuje, sa skrývajú pod povrchom – vnútri.

Vonkajšie zmeny vyplývajúce zo zdravého a aktívneho životného štýlu sa dejú pomaly. Tie vnútorné sa v skutočnosti začínajú diať hneď, ako začnete cvičiť. Verím, že pozitívne vnútorné zmeny v tele oveľa viac prevyšujú zmeny, ktoré vidíme navonok.

Kardio 101

Kardiorespiračné cvičenia (známe aj ako „kardio“) je termín, ktorý sa používa na označenie takého typu cvičenia, pri ktorom pracuje srdce a obehový systém. Treba mu venovať náležitú pozornosť, keďže tento systém musí pracovať celý deň, každý deň, aby nás udržal pri živote. Kardio cvičenia sú také, ktoré tento systém núti pracovať intenzívnejšie. Beh, bicyklovanie či plávanie sú skvelými príkladmi kardio cvičení.

3 vnútorné benefity, ktoré poskytuje kardio cvičenie:

1. Nižšia pokojová srdcová frekvencia

Vaše srdce musí počas cvičenia pracovať intenzívnejšie, pretože pumpuje krv vyššou rýchlosťou. V dôsledku toho sa vo všeobecnosti zvyšuje jeho celková účinnosť pri prečerpávaní krvi. Vďaka tomu sa vám každodenné aktivity môžu časom zdať jednoduchšie, pretože vaše srdce musí na ich udržanie pracovať menej. Túto zmenu môžete často pozorovať na zníženej pokojovej srdcovej frekvencii.

2. Nárast vo výdaji energie

Keď zvýšite úroveň svojej aktivity prostredníctvom kardio cvičenia, vaše telo musí spaľovať dodatočné palivo, aby uspokojilo dopyt po energii. Uložený tuk je primárnym zdrojom paliva pri dlhšom kardio cvičení. Tento zvýšený výdaj energie v kombinácii so zníženým príjmom kalórií môže viesť k výraznej redukcii hmotnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Zdravé srdce: Čo je lepšie – posilňovanie alebo kardio?

Už len na základe názvu, predpokladáme, že kardio cvičenie je pre zdravé srdce prospešnejšie ako čokoľvek iné, rozhodne ako zdvíhanie činiek. Lenže – vôbec to… Čítaj ďaľej

3. Zníženie stresu

Kardio cvičenie podporuje v mozgu produkciu endorfínov, ktoré sú neurotransmitermi dobrého pocitu. Táto funkcia sa nazýva aj ako „bežecké opojenie“, no k rovnakému pocitu môže prispieť napríklad aj hranie tenisu, ba dokonca chôdza. Kardio cvičenie môže často pripomínať meditáciu v pohybe. Keď začnete cvičiť a sústredíte sa na to, čo robíte, môže to pomôcť znížiť úroveň stresu. Výsledkom je, že po cvičení, hoci pociťujete fyzickú únavu, sa môžete cítiť sviežo po duševnej stránke.

Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo pridať kardio do vašej rutiny. Tým najdôležitejším je, že tým pomáhate vášmu srdcu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach