SPÄŤ
Pohyb

Ako schudnúť za 3 dni? – Pozvali ma na večierok!

Od: Henrieta Karabova 1.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Panika, stres, čo robiť? Hanbím sa ísť medzi ľudí s kyprými oblinami na stehnách, bruchu, na tvári a krku… Dá sa zoštíhlieť za 3 dni, keď nás nečakane pozvú na oslavu, svadbu, promóciu alebo večierok? Rozmrzene očakávame, že priatelia, ktorí nás dlho nevideli, si okamžite všimnú našu zaokrúhlenú postavu s týmto blahosklonným komentárom: „Áno, pribrala si, ale pristane ti to!“. Neviete, či sa usmiať alebo škrípať zubami. Pripravili sme pre vás sériu návodov, ako si vyformovať postavu za 3 dni, za 3 týždne a za 3 mesiace:

Ako schudnúť

Za 3 dni sa dá veľa zachrániť!

…ale aj pokaziť. Oľga Červenková, výživová poradkyňa je presvedčená, že ak sa výnimočne ocitnete v podobnej situácii, dokážete dať dole v priebehu 3 dní aj 2 kg! Dokonca opticky môžete pôsobiť štíhlejšie ešte o niekoľko ďalších kilogramov. Táto „záchranná brzda“ však nesmie byť pravidlom – nedá sa opakovať kedykoľvek, keď si to zmyslíte! V štúdiu Slimline totiž neradi vidia rýchle pokusy o zázrak, ktoré – ak sa nesprávne a často opakujú – už nebudú zaberať a môžu končiť rozhaseným fungovaním organizmu. Najlepšie by bolo, keby ste nasledovnú inšpiráciu na „trojdňové zoštíhlenie“ brali ako vynikajúci „odpich“ pri pokračovaní v serióznom a postupnom zhadzovaní kíl.

Akých omylov sa nedopustiť, aby nebolo z večierka fiasko?

Nemôžeme prísť na večierok doničené a krívajúce po úpornom a namáhavom trojdňovom cvičení, so svalovicou na celom tele. Posilňovacie cviky môžu za tri dni vyvolať opačný efekt -zväčšiť objem svalov! Permanentná trojdňová hladovka by nám zase mohla vyvolať zdravotné problémy – takže na extrémny hlad zabudnite! Neboli by sme šťastné, keby nám kvôli tomuto hladu v brušku nahlas a bolestivo skučali útroby. Pri prvom „súste“ slávnostného menu by sa nám mohol obrátiť žalúdok. Opačným (a dosť častým) extrémom je, že vyhladnutí ľudia si po rýchlych diétach doprajú na večierkoch pauzu v hladovaní a bezhlavo sa vrhajú po všetkom, čo ich láka na slávnostne prestretej tabuli. Potom sa cítia unavene, nekomfortne a nafúknuto. A pozor na alkohol! Prvý alkoholický prípitok vás po hladovke môže odrovnať!

„Bezbolestné finty“ na okamžité zoštíhlenie:

Najdôležitejšie je byť na večierku neustále vystretá so zatiahnutým bruškom (pri chôdzi, sedení, stúpaní do schodov aj počas státia). To nás očividne urobí štíhlejšími. Opticky nám výborne pomôže i správne zvolený štýl a výška topánok. Dnes sa už dá (vďaka aktuálnej dômyselnej platforme) pohodlne zvládať aj chôdza na mimoriadne vysokých podpätkoch, ktoré predĺžia postavu. Tmavšie telové alebo farebné odtiene pančúch umocnia pocit štíhlosti (nie „prasiatkové“ bledé farby na neopálenej pokožke alebo dokonca nohy bez pančúch). To platí aj pri strihu a farbe oblečenia, ktoré nesmie byť príliš napasované (obtiahnuté), ale ani voľné, aby sme nepôsobili ako vo vreci.

Na opuchnuté oči z dôvodu nedostatku spánku zaberá upokojujúci vlažný až studený obklad. Na napuchnuté nohy zase ich niekoľkominútové vyloženie do výšky. Odhalená pokožka, natretá samoopaľovacím krémom vyvoláva oveľa väčší dojem štíhlosti ako bledá, trasľavá a rozkysnutá. Výborný mejkap na tvári tiež opticky uberie z kíl. Nikdy si nedávame tenký priliehavý opasok na širšie bruško. Používame lesklú – „šmykľavú“ bielizeň s tvarovaným driekom, po ktorej večerná róba voľne kĺže (nevytvára naskladané záhyby v tvare pneumatík okolo pásu). Používame ľahké šály a iné pokrývky pliec z veľmi kvalitných materiálov – odpútajú pozornosť od miest, ktoré sa dajú nimi prekryť.

Čo robiť, ak sú oči opuchnuté, cítime sa nafúknuté a plné?

Oľga Červenková vysvetľuje, že by sme mohli za tri dni všeličo stihnúť napraviť. „Uvedomujem si, že pre niektoré ženy môže byť takáto neplánovaná oslava dosť veľký stres, ale pokiaľ sme mladé (s tým súvisí i viac svalovej hmoty), náš organizmus dokáže zabrať a pomôcť si. S pribúdajúcimi rokmi však ubúda svalov a energia sa ťažšie spaľuje. Nepríjemné sú obdobia hormonálnych výkyvov a klimaktéria, keď je potrebné vydávať viac energie a výdatnejšie spaľovať energiu.

Zjednodušene: To, čo dvadsaťročná žena stihne zhodiť za tri dni, tak to sa nepodarí v 40 – 50-tich rokoch života,“ konštatuje pani Červenková. Každá z nás chce vyzerať a cítiť sa dobre – bez toho aby nám vytŕčalo nafúknuté bruško. Za veľmi krátky čas (napríklad 3 dni) sa však nedá schudnúť, dá sa len odvodniť. Čiže existuje spôsob, ako si pomôcť, hoci to nie je najlepší ani ideálny spôsob na chudnutie.

Predovšetkým vylúčime rôzne potraviny, ktoré nám zaťažujú obličky – pikantné dráždivé, ťažké, mastné a najmä slané a sladké potraviny a tekutiny. Pijeme viac čaju s močopudným účinkom (môžu byť aj redukčné) a obohatíme si jedálniček aj o vitamínové doplnky. Napr. celaskon (dodá energiu) a magnézium (pôsobí na upokojenie a uvoľnenie svalového napätia). Medovkový čaj nás zase upokojí pri predmenštruačnom syndróme. Zmierni napätie, nervozitu a bolesť v podbrušku.

Zbavme sa zadržanej vody v tele!

Fastfoodové potraviny úplne stopnúť a večerné jedlo vynechať. Keď sa ťažšie zapneme v páse, horšie sa nám obúva, nevieme si sňať alebo navliecť prstene, keď nám opúchajú nohy, oči, ruky… vylúčime predovšetkým všetko slané. Oľga Červenková odporúča dožičiť si viac zeleniny šalátového typu a vylúčiť z jedálnička (úplne alebo iba večer) cestoviny, ryžu, zemiaky a múčne prílohy. Mäso by malo byť upravené na prírodný spôsob. Vylúčime pri tom koreniny na mäso (rôzne sójové a pikantné omáčky – tie obsahujú príliš veľa solí a glutamanu).

Pre obsah týchto príchutí nie je vhodné ani čínske jedlo. Mäso taktiež negrilujeme, nevyprážame, ale skôr pripravujeme chudé mäso na pare. Veľmi vyhovujúce sú acidofilné mlieka a mliečne produkty so živými kultúrami, ktoré podporujú rýchlejšie trávenie. Prejdú rýchlo tráviacim traktom a nezaťažia organizmus, ani našu kondíciu a vzhľad pleti.Šaláty kombinujeme z jemnej a ľahšie stráviteľnej zeleniny. Pred plánovaným večierkom sa musíme vyvarovať kelu, kalerábu, brokolici a kapuste. A úplne zabudnime na kyslú kapustu, ktorá je veľmi slaná.. Hlávkovú môžeme jesť, ale tá tiež nafukuje, najmä keď je v surovom stave.

Ako schudnúť

O. Červenková: „Na večer by som odporučila zeleninu a najlepšie je, ak ju trošku podusíme. Tepelne upravená sa príjemnejšie trávi. Ráno máme spľasnutejšie bruško a vyzeráme inak ako v predošlý deň. Cítime dokonca viac energie a vstávame s lepšou náladou. Ale niekomu viac vyhovujú zeleninové polievky na večer. Tie sú taktiež ideálne – napríklad paradajková. Je v nich väčší obsah vody, čo prospieva organizmu pri chudnutí. Najdôležitejší zo všetkého je pitný režim. Začnime sa „prelievať“ vodou a doprajme si 2 až 3 litre tekutín denne.

Trojdňový pohyb musí byť správne cielený

Hodina neprerušovaného plávania sa očividne odrazí na zoštíhlených krivkách.
Sauna má najmä detoxikačný účinok, posilní aj imunitný systém, ale pozor, veľmi dehydruje! Ak ste sa poriadne nenapili pred vstupom do nej a po saunovaní, tak sa nielenže dobre nevypotíte, nemá to ani žiadny detoxikačný a zoštíhľujúci účinok, ale naopak, cítite slabosť, únavu a môže to viesť až k mdlobám. Saunovanie si vyžaduje piť navyše 1 až dva litre vody (pred, počas a po) saunovaní. Ak ste sa odhodlali rýchlo si zacvičiť a dohnať časť zanedbanej starostlivosti o telo – tak je potrebné vedieť, ako na to.

O. Červenková radí zabehať si a zaplávať. „Neodporúčame však posilňovňu. Svaly zväčšia svoj objem. Nasajú na seba vodu a redukčný efekt sa ubrzdí. Takže sa radšej vyhýbajme fitnescentru a cvičeniu so záťažou či na strojoch! Aeróbne cviky sú oveľa rozumnejšie. Veľmi dobrý je beh (- iba ak sú zdravé kĺby a chrbtica). Plávanie je fajn – ale musí byť intenzívne. Bicykel by som neodporúčala, zväčšuje problémové partie stehien a lýtok. Bežiaci pás, orbitreky a podobné prístroje sú účelnejšie.“ Strečingové cvičenia zoštíhľujú svaly. Čiže: ak sa rozhodneme za tri dni chudnúť aj aeróbnym pohybom, po každom cvičení musíme „vystrečovať“ – ponaťahovať všetky svaly a uvoľniť ich. Je to dôležité, lebo majú tendenciu sa skracovať. Strečing (napríklad vo forme jogy alebo pil atesu) pôsobí na optické predĺženie telesných partií.

Ako schudnúť

Za tri dni sa dá zredukovať váha aj o 2 kilá

Najmä ak máme veľkú nadváhu. Väčšinou prvé spľasne brucho. A o to nám ide. Stehná a zadok nám neschudnú za tri dni Ale keď dobre rozprúdime lymfatický systém tým, že ho nastavíme na zvýšený pohyb a pitný režim, vylúčime spomínanú soľ a zaťažujúce potraviny, tak sa odvodníme za tri dni a zoštíhlejú nám aj nohy. „Jednoducho vám odpuchnú,“ hovorí O. Červenková a dodáva, že ich krajšiemu vzhľadu pomôžeme aj striedavou studenou a teplou sprchou, ktorá rozprúdi krvný obeh. Trojdňové úsilie teda nie je len o centimetroch objemu, ale aj o pocitoch. Vieme sa cítiť štíhlo a pevne. A 2 kilá dolu – to veru cíti každý. Navyše, keď sa nám ľahšie kráča a pohybuje po schodoch – to našu náladu ešte zlepší. V budúcom článku budeme chudnúť v priebehu troch týždňov a v tretej časti za tri mesiace – a to už si nenechajte ujsť. Tam totiž pôjde o trvalý zoštíhľujúci efekt.

M. Tallová

womangalérie VŠETKY