Diéta s nízkym obsahom vlákniny: Pre koho je určená?

Všade sa hovorí o tom, aká je pre zdravie nevyhnutná vláknina a že máme zvyšovať jej príjem. Napriek tomu existujú isté skupiny ľudí, ktorým môže vysoký príjem vlákniny škodiť. Pre koho je určená strava s nízkym obsahom vlákniny? Kedy je lepšie obmedziť príjem tohto ináč dôležitého výživového faktoru?

Diéta s nízkym obsahom vlákniny pomáha zmierniť tráviace problémy. Vláknina je látka nachádzajúca sa v rastlinných potravinách a je nabitá množstvom živín a minerálov, ktoré pomáhajú telu pracovať čo najlepšie. Napriek tomu, že mnohým z nás pomáha udržiavať dobré zdravie čriev, pre niekoho môže byť nočnou morou. Najmä pre ľudí, ktorí zápasia s nadúvaním alebo majú vážnejšie problémy s črevami, ako je syndróm dráždivého čreva a podobne.

Kľúčová zložka stravy

Takže diéta s nízkym obsahom vlákniny je určená predovšetkým pre tých, ktorí majú problémy s črevami. Inak – ak nemáme tráviace problémy – je kľúčovou zložkou zdravej a vyváženej stravy.

Vláknina je rastlinný uhľohydrát, ktorý tenké črevo nedokáže absorbovať. Putuje do hrubého čreva, kde je spracovaná baktériami, ktoré tam žijú. Živí dobré baktérie v hrubom čreve, čo zase podporuje zdravý imunitný systém. Existujú rôzne formy vlákniny – podľa toho, ako sa rozpúšťajú.

Mohlo by vás zaujímať

Vláknina – všestranný liečiteľ

V súčasnej dobe môžeme na trhu nájsť širokú škálu rôznych dobrôt, ktoré nás lákajú nielen vizuálne, ale aj chuťovo. Všetky tieto z pultov sa na… Čítaj ďaľej

Aké sú výhody a nevýhody stravy s nízkym obsahom vlákniny?

Tí, ktorí dodržiavajú diétu s nízkym obsahom vlákniny, aby si pomohli od tráviacich problémov, zvyčajne pociťujú úľavu od nežiaducich symptómov. Jednou z výhod tejto diéty je, že v prípade potreby pomôže tráviacemu systému odpočinúť. Napriek tomu, by sme nemali vlákninu vynechať na viac ako len pár dní. Dlhodobé vyhýbanie sa vláknine totiž môže, naopak, viesť k zhoršeniu vašich symptómov a spôsobiť problémy v získavaní potrebných živín.

Vláknina je známa tým, že obsahuje množstvo základných živín: vitamín C, horčík, železo, zinok a vitamín K. Je tiež dôležitá pre reguláciu krvného cukru a krvného tlaku a pomáha pri chudnutí. Ak však dlhodobo jeme stravu s nízkym obsahom vlákniny, môže to viesť k priberaniu. Pri tejto diéte je tiež dôležité dostatočne prijímať tekutiny. Pomôže to predchádzať zápche, ktorá môže pri strave s nedostatkom vlákniny nastať.

Aké potraviny obsahujú málo vlákniny?

  • Biely chlieb, cestoviny a ryža,
  • Vajcia,
  • Mlieko, syr a jogurt,
  • Konzervované či uvarené ovocie a zelenina (bez šupky alebo semien),
  • Všetko mäso, ryby a tofu,
  • Dezerty: puding, zmrzlina

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach