Skvelý antioxidant – čučoriedky

Pre mnohých z nás nie je nič lepšie v lete, ako prejsť sa po lese a nazbierať si čučoriedky. Nielenže si pochutnáte, ale zároveň robíte niečo zdravé pre seba, pretože čučoriedky obsahujú veľmi veľa výživných látok. Sú totiž prírodným zdrojom antioxidantov a zabezpečujú ochranu proti voľným radikálom.

Vyskytujú sa v severnej a strednej Európe, Amerike a nájsť ich môžete aj v Kanade, nevyskytujú sa však v oblastiach s teplým podnebím. Na jednom čučoriedkovom kríku sa urodí až 12 kg bobúľ.

čučoriedky

V čučoriedkach sa nachádza vitamín A, B,C, karotén, tanín a železo. Obsiahnuté triesloviny pôsobia dezinfekčne a bránia rastu baktérií v črevách. Nachádza sa v nich draslík, ktorý pomáha odvádzať prebytočnú vodu z tela a horčík podporujúci správnu funkciu svalov a nervov. Zo stopových prvkov obsahujú meď, zinok, mangán a chróm. Čučoriedky obsahujú takisto organické kyseliny a cukry. Čerstvé alebo sušené pomáhajú pri respiračných ochoreniach, črevných ťažkostiach, kolikách alebo hnačke.  Pôsobia protizápalovo a utišujú zvracanie. Sfarbenie čučoriedok zapríčiňuje modré farbivo, myrtilín, ktoré zachytáva voľné radikály a pomáha tak predchádzať srdcovo-cievnym chorobám. Okrem iného znižujú vysoký krvný tlak a ich šťava sa odporúča pri diétach. Podobne ako mrkva, tak aj čučoriedky zlepšujú zrak. Obsahujú totiž antokyaníny, ktoré sa podieľajú na obnove očnej sietnice, dokonca sa tento druh ovocia využíva pri liečbe šeroslepoty.

čučoriedky

Môžete ich konzumovať v čerstvom alebo sušenom stave s jogurtom či smotanou, vhodné sú aj do ovocných šalátov, kokteilov alebo zmrzlinových pohárov. Vynikajúce sú na rôzne džemy, prípadne marmelády, koláče či buchty.

čučoriedkyDoping pre váš zrak

Máte unavené oči od počítača? Doprajte si denne porciu čerstvých čučoriedok. Obsahujú luteín, vitamín C a železo, ktoré zlepšujú zrak. Preto sa používajú ako výživa pre unavené oči alebo ako doplnkový liek pri rôznych očných chorobách ako napríklad šeroslepota či ďalekozrakosť. Čučoriedky podporujú činnosť očnej sliznice a šošovky.

Pri bolesti brucha

Trápi vás hnačka? Dajte si misku čučoriedok alebo odvar z listov čučoriedky. Upokojí črevnú sliznicu. Liečivo pôsobí aj stopercentná čučoriedková šťava, kompót či odvar z listov.

čučoriedky

Odvar z čučoriedkových listov

Ako na to? Štyri lyžičky čučoriedkových listov zalejete 250 ml studenej vody a privediete zmes k varu. Potom znížite teplotu a necháte prebublávať ešte ďalších 5 minút Ovar lúhujte zhruba 10-15 minút a potom pomaly vypite.

Nechajte sa inšpirovať:

Kysnuté knedlíky plnené čučoriedkami

Bábovka s čučoriedkami

Save

Save

Save