Spôsobujú banány zápchu alebo je to skôr naopak?

Zápcha, zlé vyprázdňovanie čriev, vedia poriadne znepríjemniť deň. Často používaným prírodným preháňadlom je káva, ktorú i kvôli tomuto efektu pijú denne mnohí z nás. Je však pravda, že banány „zapekajú“? Nie je to skôr naopak? Môžete si dať banán bez obáv?

Ak chceme vedieť, aký majú efekt na naše trávenie, potrebujeme poznať ich zloženie. Stredne veľký banán sa považuje za dobrý zdroj vlákniny (obsahuje 3 gramy). Presnejšie povedané, obsahujú rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu. Rozpustná vláknina je typ vlákniny, ktorá sa rozpúšťa vo vode a vytvára gélovitý materiál, ktorý pomáha vytvárať mäkkú, ľahšie priechodnú stolicu. Nerozpustná vláknina sa nerozpúšťa vo vode, podporuje pohyb v črevách a zvyšuje objem stolice.

Sorbitol ako mierne laxatívum

Banány navyše obsahujú aj sorbitol, prirodzene sa vyskytujúci cukrový alkohol, ktorý môže mať laxatívne účinky. Zle sa vstrebáva a zvyšuje obsah vody v stolici, čo pomáha predchádzať zápche.

Rezistentný škrob – typ uhľohydrátov, ktorý „odoláva“ tráveniu v tenkom čreve – nachádzajúci sa v banánoch (najmä ak sú nezrelé) zrýchľuje pohyby čriev, pomáha predchádzať zápche a tiež ju lieči. Okrem toho samostatná štúdia z roku 2018 ukázala, že konzumácia zelených banánov denne počas ôsmich týždňov pomohla znížiť napätie a bolestivé vyprázdňovanie u detí so zápchou.

Môžu teda banány spôsobiť zápchu?

V súčasnosti nie je veľa výskumov, ktoré by riešili, či banány spôsobujú zápchu alebo nie. Ale prieskum z roku 2005 ukázal, že je to možné. V prieskume medzi 1 000 ľuďmi – vrátane zdravých, pacientov s chronickou zápchou a pacientov so syndrómom dráždivého čreva so zápchou – boli treťou najčastejšou potravinou, ktorú respondenti označili za príčinu zápchy.

Na čo si dať pozor?

Prispievajú k zápche vtedy, ak vo všeobecnosti jeme príliš veľa vlákniny. Ak jeme stravu s obsahom 2 000 kalórií, mali by sme zjesť aspoň 28 gramov vlákniny denne. Keď však zjeme výrazne viac vlákniny – či už zjedením veľkého množstva banánov alebo dodržiavaním prísnej vegánskej stravy – môžeme pociťovať negatívne vedľajšie účinky vrátane zápchy, nadúvania, kŕčov.

Pomoc proti hnačke

Na druhej strane, nezrelé banány sú prospešné, ak potrebujeme zmierniť hnačku. Vzhľadom na obsah vlákniny v banánoch sa predpokladá, že pomôžu zahustiť stolicu.

Podčiarknuté a zrátané

Na základe dostupných výskumov je pravdepodobnejšie, že banány skôr zlepšia pravidelnosť vyprázdňovania sa ako by spôsobili zápchu. Presné účinky banánov na tráviaci systém sa však môžu líšiť od človeka k človeku. Niektorým z nás neprekážajú, iným áno. Len my predsa vieme, čo je pre naše telo „normálne“.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach