Zelenina v interiéri: Ktoré druhy zeleniny si vypestujete, aj keď nemáte záhradu?

Ak si myslíte, že si nemôžete nič chutné vypestovať, pretože nemáte záhradu, ste na omyle. Existuje niekoľko druhov zeleniny, ktoré sa ľahko pestujú aj na balkóne, či v interiéri. Stačí im správna pôda a dostatok slnečného svetla. Ktorá zelenina sa dá pestovať v byte či na malom balkóne?

Na začiatok budeme potrebovať črepník s drenážnymi otvormi a vhodnú pôdu. Niektoré druhy zeleniny môžu rásť v malých kvetináčoch, väčšia zelenina alebo koreňová si vyžaduje veľké a hlboké nádoby, aby korene mali dostatok priestoru. Dôležité je, aby pôda bola vzdušná (pridáme perlit) a umožnila nadbytočnej vode odtekať.

Teraz je čas vybrať správne miesto, ideálne slnečné okno (zelenina potrebuje aspoň 4-6 hodín slnečného svetla). Pokiaľ ide o zalievanie, každá rastlina je trochu iná, ale vždy je dobré riadiť sa heslom menej je viac. Dobrým pomocníkom na klíčenie a rast zeleniny je pestovateľská lampa.

Akú zeleninu môžeme pestovať v interiéri?

Jarná cibuľka

Sladká jarná cibuľka je chutná nielen do nátierok, na chlieb či do praženice. Spestríme ňou každé jedlo, nasekajme ju pri podávaní do polievky, na pečené zemiaky či ryžu. Jarná cibuľka je skvelá voľba pre začiatočníkov v záhradníctve, pretože je nenáročná na starostlivosť a nepotrebuje toľko slnečného svetla ako niektoré iné druhy zeleniny. Jednoducho ju vypestujete aj na kuchynskej linke.

Zelenina v interiéri
https://www.shutterstock.com

Reďkovky

Je známe, že reďkovkám sa celkom dobre darí v interiéri. Pozitívne je, že táto koreňová zelenina nepotrebuje veľa svetla, ale potrebuje dostatočne veľkú nádobu na vytvorenie chutných koreňov.

Zelenina v interiéri
https://www.shutterstock.com/

Mikrozelenina

Mikrozeleninu nielenže neuveriteľne ľahko vypestujeme aj doma, ale tiež je super zdravá. V skutočnosti obsahuje až 40-krát viac vitamínov a živín ako plne pestovaná zelenina. Začnime chutnou zmesou baby kelu, cvikly a rukoly a prvú úrodu budeme mať už o 2 – 3 týždne. Mikrozeleninu odporúčame použiť na obloženie sendvičov a do šalátov.

Mohlo by vás zaujímať

Mikrozelenina: Ako si doma vypestovať mikrozeleninu?

Mikrozelenina sa stala hitom ostatných mesiacov. Nielenže je plná živín a veľmi chutná, zároveň je všestranné použiteľná, dekoratívna a dá sa ľahko vypestovať v interiéri – priamo v kuchyni.… Čítaj ďaľej

Bylinky

Bylinky rastú vo vnútri naozaj dobre, len sa uistime, že v zimných mesiacoch nebudú príliš blízko okna (studený vzduch môže spôsobiť vädnutie). Najspoľahlivejšie druhy byliniek na interiérové pestovanie sú bazalka, rozmarín, koriander, pažítka, tymian, oregano a vňaťový petržlen.

Zelenina v interiéri
https://www.shutterstock.com

Špenát

Listovej zelenine a šalátu sa darí v interiéri po celý rok. Kľúčová je dobrá drenáž. Špenát nemá rád veľkú vlhkosť, uprednostňuje dobre priepustnú pôdu v kvetináči s drenážnymi otvormi.

Špenát

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach