Mikrozelenina: Ako si doma vypestovať mikrozeleninu?

Mikrozelenina sa stala hitom ostatných mesiacov. Nielenže je plná živín a veľmi chutná, zároveň je všestranné použiteľná, dekoratívna a dá sa ľahko vypestovať v interiéri – priamo v kuchyni. Hodí sa do šalátov, sendvičov, dresingov alebo smoothies, ale aj na cestoviny či ryžu.

Čo je treba na pestovanie mikrozeleniny?

V prvom rade potrebujeme sklenenú alebo keramickú nádobu s vrchnákom (pekáč), pestovateľskú podložku (konope, kokos, juta alebo prírodné vlákno), klíčiace semená podľa vlastného výberu, vodu a miesto na okennom parapete. Pozitívne je, že mikrozelenina môže rásť vo vnútri aj v najväčšej zime, dokonca aj pri slabom osvetlení – ak je umiestnená blízko okna.

Na podložke môžeme pestovať mikrozeleninu zo semien týchto rastlín: brokolica, kel, hrach, rukola, reďkovka, amarant, chia, horčica, repa, pohánka, mangold, kapusta, koriander, senovka grécka, bazalka.

Mohlo by vás zaujímať

No url provided!

Ako pestovať mikrozeleninu?

Semená namočíme na 6-8 hodín alebo podľa návodu na obale. Pestovateľskú podložku tiež namočíme do vody a vložíme do nádoby alebo pekáča. Rozložíme na ňu semená – čo najrovnomernejšie (2 polievkové lyžice semien na plochu 13 × 18 centimetrov). Zakryjeme a umiestnime blízko okna, kým semená nevyklíčia.

Keď je väčšina semien vyklíčená, odstránime vrchnák a necháme rastlinky rásť, kým sa neobjavia listy. Ak sa nám semená zdajú suché, postriekame ich vodou, radšej menej a každý deň. Pozor, nemajú stáť vo vode!

Proces klíčenia trvá 2 až 5 dní, podľa podmienok, ktoré v miestnosti máte. Po zakorenení klíčkov môžeme budúcu mikrozeleninu výdatne zaliať a potom prebytočnú vodu vylejeme, klíčky priľnú k podložke. Zhruba o 10 až 14 dní od začiatku pestovania sa dočkáme mikrozeleniny, ktorá prevýši nádobu aspoň o 2,5 centimetra. Vtedy je čas na prvý zber. Jednoducho odstrihnime toľko rastliniek, koľko potrebuje na aktuálne jedlo a zvyšok necháme rásť – zužitkujeme čerstvé na ďalšie dni.

https://www.shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať

Zelenina v interiéri: Ktoré druhy zeleniny si vypestujete, aj keď nemáte záhradu?

Ak si myslíte, že si nemôžete nič chutné vypestovať, pretože nemáte záhradu, ste na omyle. Existuje niekoľko druhov zeleniny, ktoré sa ľahko pestujú aj na… Čítaj ďaľej

10 zdravotných výhod mikrozeleniny:

  • pôsobí proti rakovine, najmä brokolica obsahuje vysoké hladiny sulforafanu, ktorý spomaľuje rast rakovinových buniek,
  • zabraňuje chronickým ochoreniam,
  • má vysoký obsah minerálov a antioxidantov,
  • znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu
  • obsahuje 40-krát viac živín ako zrelé rastliny,
  • pomáha pri kontrole hmotnosti,
  • vyživuje dobré baktérie v črevách.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach